Miroslav Kemel absolvoval kursy figurální kresby u docenta Borise Jirků na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Od roku 1990 je na volné noze jako karikaturista. Publikoval vtipy v deníku Práce, v Dikobraze, Lidových novinách, Hospodářských novinách nebo v Mladé Frontě DNES. Od roku 2014 je karikaturistou deníku Právo a týdeníku Reportér. V roce 2010 získal Novinářskou cenu za karikaturu.

| Video: Youtube

Kromě těchto aktivit se také dlouhá léta věnuje malování obrazů. Měl řadu samostatných i společných výstav, zejména s uskupením Polykalo. Věnuje se akvarelu, akrylu, oleji, pastelu.

Od roku 2009 vystupuje i jako písničkář. Doprovází se na akordeon, kytaru, ukulele a foukací harmoniku. Hraje buď sám, nebo s kapelou.

Často s kapelou na koncertech, nebo v duu s Miroslavem Kemelem vystupuje Vladimír Javorský. Ten je znám především jako skvělý herec, který ztvárnil desítky filmových i divadelních rolí. Je členem Činohry Národního divadla. Za roli ve filmu Poupata získal Českého lva. Vytvořil hlavní roli v krátkém americko-českém filmu Most (2003; režie Bobby Garabedian), nominovaném na Oscara.

Jeho dalším uměleckým zájmem je hudba, zpívá, hraje na ukulele, kytaru, flétnu, saxofon. Jeho debutové album „Ještě je“ bylo jedním z největších hudebních překvapení loňského roku a bylo nominováno na Cenu Anděl Coca-Cola 2022 v kategorii Folk.

| Video: Youtube

Několik let se věnuje i grafice. Během festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou pravidelně tvoří v grafické dílně Edy Cupáka.

Alena Nastoupilová