Díky podpoře Nadačního fondu Škoda Auto si zájemci mohli užít tento festival zdarma. Ve dnech 8. až 13. října pak na něj naváže týden workshopů pro školy a veřejnost – Pop Up Fab Lab.

Maker Faire je celosvětový koncept festivalu oslavujícího kreativitu, vynálezce a inovátory všeho druhu. Na každém kroku čekají nadšenci a tvořiví lidé, kteří návštěvníky zasvětí do tajů svých důmyslných projektů, zapojí do workshopů a nechají si vše vyzkoušet.

„Jsme rádi, že má Maker Faire v Mladé Boleslavi již tradici. Těší nás, že jsme s nabídkou oslovili opět tolik zvídavých lidí plných energie. Na základě podnětů z minulých ročníků jsme se letos soustředili hlavně na edukační složku, po celý den probíhaly zajímavé přednášky a workshopy. Zájem byl velký a již nyní je téměř naplněna i kapacita vzdělávacího týdne - Pluhárna Pop Up Fab Lab,“ řekl za generálního partnera akce Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu Škoda Auto.

Future Playground ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi.
Zábavní fenomén: boleslavské Škoda Muzeum ovládly hry a digitální technologie

Pátý Maker Faire v Mladé Boleslavi letos nabídl opravdu pestrý program. Jedním z jeho vrcholů byl americko-nizozemský projekt zvaný Pony Trap a návštěvníci si mohli během dne užít několik vystoupení této čtyřmetrové instalace robotického bubeníka. Program oživily také vzdělávací přednášky a četné workshopy. Návštěvníci si mohli vyzkoušet například základy 3D tisku, pájení nebo programování micro:bitu a robotického vozítka.

V rámci celého trvání festivalu se také všichni návštěvníci i makeři mohli zapojit do komunitního workshopu pro Pluhárnu. Společně se vyráběly květináče, které nyní budou moci sloužit pro členění prostoru uvnitř Pluhárny nebo budou základem pro komunitní zahradu.

Ze Svatováclavské jízdy historických vozidel v Mladé Boleslavi.
Obrazem: Svatováclavskou jízdu historických vozidel doplnila výstava traktorů

Před čtyřmi lety se díky prvnímu ročníku festivalu poprvé podařilo ve spolupráci se Střední průmyslovou školou Havlíčkova vyklidit historickou průmyslovou halu i přilehlé prostory. Hala prošla díky společné investici města a Nadačního fondu Škoda Auto částečnou rekonstrukcí. Kulturní a komunitní akce tam pořádá či zaštiťuje organizace Pluhárna, která je také prostřednictvím otevřené výzvy nabídla k využití všem aktivním občanům a spolkům z Mladoboleslavska. Pluhárna je jednoduše otevřený kreativní prostor pro všechny.

Kutilský program v Pluhárně bude v říjnu pokračovat

Pokud návštěvníci neměli během Maker Faire Mladá Boleslav dostatek času navštívit jednotlivé workshopy, nabízí se jim nová možnost od 8. do 13. října. V Pluhárně totiž proběhne Pop Up Fab Lab, simulující provoz dílny, která by v Pluhárně jednou mohla být na stálo. Veřejnost bude moci navštívit večerní workshopy pro rodiče s dětmi, jejichž seznam a podrobné informace jsou k nalezení ZDE, včetně odkazu na rezervaci vstupenek.

Zdroj: Youtube

Maker Faire pokračuje v letošní festivalové sezoně. Už 7. října zavítá do Liberce, 21. a 22. října se uskuteční Maker Faire Brno, druhý největší Maker Faire v Česku, a sezonu uzavře 11. listopadu Maker Faire Olomouc.