V nejstarší věkové skupině středoškolských dětí budou kraj reprezentovat studenti z OA Kolín IV a SOŠ Dubno u Příbrami.

Všechny tyto týmy prošly jako jedni z nejlepších jak školními koly, tak následnými okresními a krajskými kláními. Velké finále je čeká koncem dubna, kdy se rozhodne o celkovém vítězi Soutěže finanční gramotnost. „Dostat se takhle daleko je úctyhodný výkon. V soutěži byly tisíce dětí z celkem 258 škol. Ti, kdo se probojovali do finále, jsou skutečně nejlepší,“ vyzdvihuje Marta Gellová, předsedkyně Rady EFPA ČR, která soutěž spolu s organizací METODICA připravuje.

Projekt mapuje úroveň finanční gramotnosti českých dětí už desátým rokem. V současné době se zaměřuje hlavně na teoretické znalosti. „Děti jsme v prvním kole prověřovaly pomocí testů. V dalším už si musely poradit i s přípravou videa či prezentace na zadané téma,“ popisuje Marta Gellová.

Ekocentrum Zahrada v Mladé Boleslavi
Pomůžete i vy své nejbližší zoo?

Od příštího roku by se soutěž mohla od základů proměnit, a to díky Abecedě peněz, která je nově jejím hlavním partnerem. „Abeceda peněz je největší program finančního vzdělávání u nás a výuce dětí se intenzivně věnujeme už několik let. Stavíme na hravosti, praktických zkušenostech a zábavě. A budeme moc rádi, když tento přístup postupně prolne i celou Soutěž finanční gramotnost,“ vysvětluje David Hubáček z České spořitelny, která projekt realizuje. Děti by podle něj mohly v dalších ročnících řešit v rámci soutěže praktické projekty, konzultovat své kroky se skutečnými finančními poradci a třeba i veřejně prezentovat výsledky své práce.

Základy správného hospodaření vštípila Abeceda peněz za poslední 3 roky přibližně 50 tisícům školáků. To je zhruba 1,5 tisíce dětí za měsíc. Jen za březen letošního roku jejími kurzy prošly 4 tisíce dětí. A stejně intenzivně pojede program i v dalších měsících. „Jsme rádi, že jsme našli cestu, jak přetíženým učitelům i rodičům ulevit,“ říká David Hubáček z České spořitelny, která Abecedu peněz realizuje.

Dětem pomáhají videa, hry i vlastní e-shopy

Generace současných školáků přijala online výuku finanční gramotnosti zcela bez výhrad. Nejmenší děti si kromě her užívají třeba exkurzi v zákulisí banky. „S přípravou videa, které děti bankou provází, jsme si opravdu vyhráli. Je vtipné, napínavé a přitom nabité informacemi,“ vysvětluje David Hubáček.

Žáci ve čtvrtých třídách mají mnohdy poprvé možnost proniknout do prostředí podnikání a e-shopů, učí se chápat souvislosti mezi příjmy a výdaji, dělat jednoduché finanční plány i kalkulace cen zboží.

Sladké pohlazení od Elišky Kubánkové a Gabriely Vejvodové ze třetího ročníku pod vedením paní učitelky Aleny Pechlátové
Horecká střední škola stále voní sladkostmi i delikatesami

Středoškoláci si základy finanční gramotnosti vštěpují prostřednictvím originální počítačové hry Tajuplná cesta. „Učení pomocí hry musí bavit snad každého. Tajuplná cesta určitě velice pomohla mnoha lidem začít se orientovat v oblasti financí a možná jim bude zachraňovat krk i v pozdějším životě. Hra byla velice pěkná, děj vtáhnul diváky a tvůrci by se nemuseli stydět ani v konkurenci těch nejlepších studií vytvářejících hry,“ chválí si Jan Urban, jeden z tisíců středoškoláků, který se Tajuplné cesty zúčastnil.

Autor: Marta Vokurková