Setkání, které pořádá rodinná firma N&N Košátky, navštěvuje každý rok na pět tisíc diváků. Ti mohou od 9 do 17 hodin vidět a někdy i vyzkoušet stroje více než 150 vystavujících a přehlídku oživí tradičně i přelet historických letadel z letiště v nedaleké Mladé Boleslavi. V minulých ročnících se akce účastnili i vystavovatelé z Polska a Německa.

Pro dospělé i děti jsou připravené soutěže na rodeo býkovi, jízdě ve zručnosti nebo šlapacích traktorech.

close Pozvánka na jedenáctou výstavu historických traktorů, stabilních motorů a zemědělských strojů v Kropáčově Vrutici. info Zdroj: se svolením Aleše Nezbedy zoom_in Pozvánka na jedenáctou výstavu historických traktorů, stabilních motorů a zemědělských strojů v Kropáčově Vrutici.

Nápad uspořádat takovou přehlídku dostal Aleš Nezbeda, jeden z bratrů, kteří rodinný podnik vedou, když pomáhal vymýšlet a organizovat závody traktorů do vrchu ve Vyskeři. „Většinu těch traktorů si závodníci vyráběli sami, ale spousta lidí si přála vidět i traktory tovární výroby,“ zavzpomínal Aleš Nezbeda. „Zároveň mám spoustu kamarádů v Holandsku, také sběratelů traktorů, kteří pořádají každý rok jednu z největších přehlídek historických traktorů a strojů na světě, tak jsem si řekl, proč to nezkusit i u nás,“ dodal.

Sama rodina Nezbedových vlastní více než 40 historických traktorů a 250 různých zemědělských strojů. Firmu N&N Košátky založil v roce 1992 Petr Nezbeda starší v garáži rodinného domu a během následujících 30 let vybudoval jednu z nejúspěšnějších rodinných firem v České republice, která se zabývá prodejem traktorů, zemědělské a komunální techniky.

Nyní má podnik tři pobočky - v Děčíně, Slaném, Hodkovicích nad Mohelkou a nové středisko v areálu historického cukrovaru v Kropáčově Vrutici. Firma spolupracuje s podnikateli na Slovensku, v Polsku a Litvě a získala několik ocenění za nejlepšího prodejce od společnosti Zetor a ocenění od Ministerstva průmyslu ČR pro rodinné firmy.

Nejvíce si prý Aleš Nezbeda považuje Zetoru 15, který pro něj a jeho ženu zrestauroval jeho mladší bratr Petr, druhý majitel firmy, jako svatební dar. Na stroji Aleš Nezbeda odjel i se svou novomanželkou rovnou z obřadní síně na hostinu.

| Video: Youtube

A co vlastně bratry Nezbedovy a jejich tým motivuje setkání pořádat? „Nejvíc mě baví poslouchat starší sedláky, jak rádi vzpomínají, co s vystavenými stroji zažili, a jak je dokážou udržovat v kondici,“ řekl Aleš Nezbeda.