Trasa závodníky zavedla do Českého středohoří, Kokořínska a zejména do Mostecké pánve, která byla nejpůsobivějším místem celého závodu a na kterou závodníci v cíli vzpomínali nejčastěji.

Startovní listina čítala přes 50 závodníků, mezi nimiž nechyběla řada zvučných jmen ultracyklistických závodů a bikepackingu, jako je Honza Kopka, Jakub Jaroš či Jan Švarcbach, kteří jsou mimo jiného sami pořadateli nejvýznamnější tuzemských závodů v oblasti ultracyklistiky (1000 miles adventure, 400 ultra, Bohemia Divide).

Nejrychlejšími závodníky Vabanku se stala dvojice Tomáš Fabián a Tomáš Hadámek. Ti stanuli pod vítězným obloukem po 15,5 hodinách. Druhé místo obsadil Jakub Jaroš, který na kluky ztrácel 14 minut. Třetí nejrychlejší čas patřil nováčkovi ve světě ultracyklistických závodů Martinu Korbelovi se ztrátou 47 minut.

První místo mezi ženami si vyjela Martina Stadtherrová, která po problémech s navigací do cíle dorazila po necelých 30 hodin strávených na trase. Zpestřením celé akce byl závodnický tandem, který osedlali a na krásném 19. místě do cíle dovezli Katka Ludvíková a Petr Vocetka.

O startovní výstřel proti blankytně modré obloze se postarala Mirka Červená, mistryně České republiky v dorostenkách v biatlonu. Slunečné počasí naštěstí vydrželo po celou dobu akce, a tak na tvářích závodníků nechyběly úsměvy.

Poděkování patří partnerům závodu - společnostech Azub bike, Stavogarant a Kolovně. O originální ceny pro vítěze a speciální trůn pro krále Vabanku, vytvořený z cyklistických komponentů se postaral všestranný umělec, cyklista a inovátor Radek "Beny" Beneš. Každý finisher byl navíc oceněn medailí z použitých cyklistických plášťů, o jejichž tvorbu se postaral designér obuvi a doplňků Arnošt Mikulička.

„Za pořadatele závodu bych chtěl poděkovat třem nejdůležitějším lidem z obce Kovanec, bez kterých by se závod neuskutečnil. Jmenovitě jde o Václava Flodrmana, starostu obce, Martu Hloubkovou, členku Českobratrské církve evangelické, které děkujeme za poskytnutí pozemku, a Růženku Peškeovou, od níž jsme brali elektřinu. Ostatním Kovanečákům děkujeme za nezištnou pomoc a lidský přístup. Už teď, pár dnů po závodě, se těšíme na další ročník a na další spolupráci," řekl Petr Tichý, jeden z pořadatelů závodu.

Klára Holásková