„Když jsme výstavu škodovek s naším týmem plánovali, doufali jsme, že se nám podaří oslovit širokou veřejnost a přilákat nové zákazníky do našeho centra. Vysoký zájem ale předčil veškerá očekávání. Denně proudili noví a noví návštěvníci, prohlíželi si vystavené vozy a fotili se s nimi,” řekl ředitel Obchodního centra Olympia Brno Jan Pazour.

Auto rozříznuté čtyřmetrovou čepelí

Závodní vozy Škoda Fabia WRC, jejichž řez zamířil do Brna z mladoboleslavského muzea, za sebou mají bohatou závodní historii. Na začátku milenia s nimi mimo jiné závodil i český soutěžní jezdec Jan Kopecký, mistr světa 2018 v kategorii WRC-2. V roce 2007 pak tento závodní automobil posloužil pro komerční účely známé značky Shell, která se na něm rozhodla demonstrovat účinky jednoho ze svých motorových olejů. Nestačilo jí ale rozříznout 'pouze' motor a v reklamě ukázat, že je díky oleji čistý. Nechala rozříznout rovnou celý automobil.

Fotogalerie: Desítkami historických aut značky Škoda se lze od čtvrtka kochat v obchodním centru Olympia v Brně

O neobvyklý řez vozu se postarala londýnská společnost Asylum, která se dlouhodobě zabývá výrobou modelů a speciálních efektů pro filmový průmysl. Aby mohla rozříznout celý závodní vůz Škoda Fabia WRC, vyrobila společnost obří kruhovou pilu, jejíž čepel měla průměr 4 metry, vážila 750 kilogramů a při řezání automobilu dosáhla rychlosti 112 kilometrů za hodinu. Kromě toho musela být vyrobena také speciální plošina, díky které pila řezala přesně tak, aby se automobil elegantně rozdělil na dvě poloviny.

Řez vozu Škoda Fabia WRC, vyrobený pro reklamní účely, byl během let vystavován na mnoha místech světa a od roku 2014 je součástí sbírek Škoda Muzea. 

Petr Vurbs