Na začátku programu oslavy vystoupil pěvecký soubor „Kamínek“ složený z klientů domova Modrý kámen i ze seniorů z veřejnosti. Sbor vznikl 1. března 2002 a vede ho muzikoterapeutka Pavlíny Landové. Po vystoupení Kamínku se chopila mikrofonu moderátorka Marie Retková, která mimo jiné zavzpomínala na své dětství, jenž trávila u babičky v nedalekých Hoškovicích. Poté si pozvala na pódium vzácné hosty, mezi kterými byla i dlouholetá ředitelka Modrého kamene Marie Smutná. Té jako poděkování za její práci předal současný ředitel Petr Novák, který je ve funkci teprve od letošního března, květinu.

Následovalo velmi povedené vystoupení dětského souboru Veseláček ze základní školy ve Veselé pod vedením Mileny Pospíšilové. A poté již hrála k tanci i poslechu kapela Stratos Band.

Na oslavu zavítali náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík, zástupkyně Středočeského kraje Alena Kultová, vedoucí mnichovohradišťského kontaktního pracoviště Úřadu práce Pavla Dufková, architekt budovy Jiří Štěrba. Nechyběli ani zástupci spolupracujících úřadů a organizací, představitelé měst a obcí v čele se starostou Mnichova Hradiště Ondřejem Lochmanem a samozřejmě klienti a současní i bývalí zaměstnanci. Při příležitosti výročí je v atriu domova připravena minivýstava věnovaná historii domova. Zájemci si ji mohou prohlédnout do 15. listopadu.

V nejbližších týdnech čeká klienty domova ještě několik dalších akcí: Beseda s ředitelem pražské zoo Miroslavem Bobkem (který pochází z Mnichova Hradiště), setkání a krátké hudební vystoupení se zpěvákem Václavem Neckářem, vystoupení baráčníků z Řepova, zájezd na setkání seniorů do Březovic, zimní vystoupení dětí z mateřských škol, společné vánoční tvoření seniorů s dětmi, promítání starých fotografií města Mnichovo Hradiště ve spolupráci se zdejším muzeem, jubilejní ples pro klienty a zaměstnance (s hostem Ivem Šmoldasem), návštěva čertů, andělů a Mikuláše ze základní školy a vystoupení Jednoty bratrské.

Od 6. prosince do 6. ledna příštího roku bude v respiriu domova ke zhlédnutí XX. vánoční výstava prací seniorů.

Petr Novák