„Hnutí Cycling without age založil v roce 2012 v Kodani Ole Kassow. Jak asi víte, Dánové jsou je jedním z nejšťastnějších národů na světě a existuje mnoho průzkumů, které ukazují, že tomu je tak také proto, že lidé všech věkových skupin tu nadšeně používají kolo jako běžný dopravní prostředek. Cycling Without Age přitom není jen o jízdě na kole na čerstvém vzduchu. Přináší lidem různých generací spoustu porozumění, úcty, přátelství a také trochu dobrodružství. Není tedy divu, že si tento projekt získal mnoho fanoušků po celém světě, kteří se pro něj tak nadchli, že se rozhodli založit si vlastní pobočku v místě, kde žijí. A já jsem opravdu velmi rád, že si tento skvělý projekt našel cestu také do České republiky a bude tu fungovat pod názvem Na kole v každém věku. Všichni přece můžeme mít vítr ve vlasech," prohlásil dánský velvyslanec Ole Frijs-Madsen chvíli předtím, než sám cyklorikšu v parku na Výstavišti vyzkoušel.

Co začalo v jednom městě s jednou starší cyklorikšou nabralo během let sílu po celém světě. Dnes jezdí pod hlavičkou Cycling without age přes 3000 elektrických trojkolek v 50 zemích světa. Mladoboleslavská nezisková organizace Kolem na kole z.s. s podporou Nadačního fondu ŠKODA AUTO teď přivedla na mapu projektu Českou republiku a dala mu také české jméno: Na kole v každém věku. „Když nás spolek Kolem na kole oslovil, zda bychom měli zájem podpořit v Mladé Boleslavi rozjezd nového projektu Na kole v každém věku, tak nás ta iniciativa všechny okamžitě velmi nadchla. Propojuje se v něm totiž hned několik priorit i našeho nadačního fondu. Jde o příkladnou podporu aktivního života seniorů, zároveň skvělou ukázku cyklomobility v rámci městské dopravy budoucnosti. A díky systému dobrovolnictví pak tento projekt skvěle aktivizuje lidi, aby se více zapojili do své komunity. I proto je Nadační fond ŠKODA AUTO hrdým partnerem tohoto mimořádného projektu,“ prohlásil ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO Ladislav Kučera.

Jako první začnou dobrovolníci brát na projížďky seniory z domova s pečovatelskou službou na Radouči, podle zájmu a přibývání dobrovolníků se pak jízdy mohou rozšířit i pro další zařízení pro seniory v Mladé Boleslavi. Dobrovolníci se mohou hlásit na adrese piloti@kolemnakole.cz

Roman Meliška