1. Horolezci Českého ráje

Pokud to epidemiologická situace dovolí, tak v květnu a červnu bude uspořádána výstava s názvem „Horolezci Českého ráje“. Vystaveno bude na 100 velkoformátových fotografií z let 1968–1988, jejichž autorem je horolezec, profesionální fotograf a žurnalista PhDr. Karel Vlček. Součástí výstavy bude audiovizuální projekce ukázek unikátních filmových horolezeckých záběrů.

2. Pocta Václavu Budovci z Budova

V sobotu 26. června se bude konat celodenní akce věnovaná Václavu Budovci z Budova († 1621), při příležitosti 400. výročí Staroměstské exekuce.

Pietní akt se odehraje od 14 hodin u sochy Václava Budovce v zámecké zahradě. Poté se účastníci vydají na zříceninu Zásadka, a to buď pěšky alejí přes Káčov připravenou „Budovcovou cestou“ s úkoly pro děti, nebo po vlastní ose auty. Od 16 hodin bude probíhat zábava (živá hudba, divadelní scénky, občerstvení) na Zásadce, tedy na bývalém Budovcově letním sídle. Otevřen bude také románský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mohelnici nad Jizerou včetně přítomného průvodce. Připravena je také speciální dlouhodobá výstava přímo v expozici městského muzea.

3. Kouzlo starých plováren

Červenec a srpen bude věnován retro výstavě, která připomene městské a říční lázně, plovárny a zároveň přiblíží dřívější trávení volného času, hygienické návyky, dobovou letní módu, sportovní náčiní. Doplněna bude o informace, historické fotografie a unikátní filmové záběry z místních plováren na řece Jizeře.

4. Josef Marek obrazy

Na září a říjen je připravena souborná výstava obrazů k výročí 100 let od narození místního malíře a učitele Josefa Marka. K vidění budou kresby a krajinomalby z Mnichovohradišťska, Pojizeří a Českého ráje. Mimo krajiny, vystaveny budou i jeho četné kresby zdejší lidové architektury. Při této příležitosti chystáme katalog, který bude vydán v tištěné podobě.

5. Virtuální procházky městem

V průběhu roku budeme pokračovat v komentovaném audiovizuálním promítání historických záběrů z jednotlivých částí našeho města. Plánujeme i opakování již proběhlých procházek v místním kině.

6. Adventní výstava

V čase adventním se uskuteční tematická výstava.

Autor: Muzeum města Mnichovo Hradiště