„Přestože v tuto chvíli nemáme představy o budoucích opatřeních, jsme rozhodnuti festival uskutečnit,“ říká Lada Blažejová, členka přípravného výboru Šrámkovy Sobotky, „pokud to situace dovolí, rádi bychom se sešli tradičně v Sobotce, ale máme i záložní on­‑line varianty.“

Letošním tématem festivalu je folklor – k němu se váže nejen tradiční cyklus dopoledních odborných přednášek, ale i náplň různorodých jazykových a interpretačních dílen. V dílně literárního překladu z angličtiny se budou frekventanti věnovat duchařským historkám, v dílně překladu z němčiny pověstem a pohádkám ze Sudet. Nebude chybět ani tradiční tvůrčí psaní nebo recitační dílny či storytelling. „Nabízíme velké množství dílen, počítáme s malými skupinami, které by jednak splňovaly případná protiepidemická opatření, jednak by se daly překlopit do on­‑line prostoru,“ dodává Lada Blažejová.

Medvědí česnek dodává organismu první jarní vitamíny.
Chodíte i vy sbírat medvědí česnek? Na jaký způsob ho máte nejraději?

Festival je „family friendly“ – rodiče mohou absolvovat dílny pro dospělé a zároveň si být jisti, že jejich děti tráví čas smysluplně a bezpečně. Proto je i spektrum dílen pro děti velmi široké. Nabídka je přizpůsobena nejen věku (od předškolních po náctileté), ale i různo­rodosti zájmů. Kromě každoročního „dramaťáku“ budou moci děti navštěvovat dílny storytellingu nebo tvůrčího psaní, což jsou letošní novinky. Registrace na festival je spuštěna od poloviny dubna na webových stránkách, kde zatím naleznete souhrn všech dílen.

Průběžně jsou zde doplňovány i informace o programu festivalu – vedle odborných přednášek připravujeme také řadu besed, výstav, autorských a scénických čtení, divadel a koncertů.

Autor: Lada Blažejová