Norsko - Romsdalen, Trolí stezka, Geiranger, Dalsnibba:

Zdroj: Youtube

Trollové jsou nadpřirozené bytosti, které údajně pobývají v severských zemích. Jejich podoba je popisována různě – někdy jsou jen malí a škaredí, jindy vypadají vtipně. Většinou však lidem škodí a přes den se přeměňují v kámen, aby zůstali neodhaleni. Co je na tom pravdy, to opravdu těžko říci. Jasný je pouze fakt, že je podle nich pojmenována cesta – Trolí stezka, která patří mezi nejúchvatnější silniční díla světa.

Z místa si lidé odvážejí parádní fotky.Z Cesty Trollů si lidé odvážejí parádní fotky.Zdroj: Shutterstock

Kde se nachází Trolí stezka

Trolí stezku nazývanou také Cesta trollů najdeme v norském údolí Romsdalen. Silnice Trollstigen spojuje Åndalsnes s vesnicí Valldal v Sunnmøre. Je obklopena vysokými horami jako jsou Bispen (1 462 metrů), Kongen (1 614 metrů) a Dronninga (1 544 metrů) na západě a Stigbottshornet (1 583 metrů) a Storgrovfjellet (1 629 metrů) na východě.

Orla Perć není pro ty, co trpí závratí
Nejtěžší tatranskou stezku máme jen pár hodin od hranic. Opravdu tam hrozí smrt

„Silnice Trollstigen je normálně otevřena od poloviny května do prvního podzimního sněhu. Za použití cesty se nic neplatí,“ uvedl specializovaný web FjordNorway.

Po silnici se v zimě nemůže jezdit i proto, že zde hrozí vysoké riziko lavin. „Cesta tak bez údržby zapadá sněhem a pak zhruba měsíc trvá, než ji cestáři na jaře prohrnou,“ připomenul web Daily Mail. Obvykle má sníh výšku i přes tři metry.

Troll je nadpřirozená bytost mající základ v severské mytologii a skandinávské lidové slovesnosti. V pramenech staré severštiny jsou trolové popisováni jako stvoření přebývající v odlehlých horách, skalách nebo v jeskyních, kde společně žijí v malých rodinných společenstvích. Trollové bývají zřídkakdy nápomocní lidem. Zdroj: Wikipedia

Jak Trolí stezka vypadá

Stavba byla otevřena v roce 1936 králem Haakonem VII.. „Byla navržena tak, aby splývala s okolím, s částmi vytesanými do skály a dalšími částmi podepřenými kamennými zdmi,“ uvedl web Fjord Norway. Trasa je tvořena i jedenácti dlouhými zatáčkami.

„Každá má své jméno, často pojmenované po předákovi stavebního týmu, který ji postavil. Unikátní je jedna ze zatáček silnice, a to Nikkasvingen, pojmenované po bývalé kuchařce stavebních dělníků,“ uvedl Fjord Norway.

Sklon dosahuje 10 %, stoupání je tak opravdu citelné.


Nahrává se anketa ...

Co je na Trolí stezce k vidění

Jízda po cestě je vedle testu řidičských schopností velkou podívanou, jelikož trasa překonává území jak vystřižené z ilustrací pohádkových knih o trollech.

„Cestou překonáte působivé vodopády, jako je Stigfossen, vysoké přes tisíc stop. Nedaleko vrcholu je pak moderní návštěvnické centrum,“ přiblížil web CNN.

Tropical Islands jsou v lokalitě nepřehlédnutelným objektem.
Tropický ráj s vodním parkem 300 km od Prahy je kolosální, jsou tam i plameňáci

Právě návštěvnické centrum má unikátní podobu. „Hranatá betonovo - skleněná konstrukce napodobuje skalnaté žulové výchozy oblasti a odráží ledovcové tání řeky Istra,“ připomenul web BBC.

Jsou tu i další vyhlídky architektonicky zpracované na úrovni nejvyšší světové třídy, kdy navíc hladce zapadají do impozantní krajiny. „Jedna z plošin je zavěšena ve vzduchu, přičemž pouze designové ocelové a skleněné desky brání pádu z 200 metrů do údolí Trollstigen,“ uvedl web BBC.

Doporučuje se, aby si návštěvníci pro trasu vyhradili alespoň dvě hodiny času. Obvykle zde však stráví i dvojnásobek očekávané doby.

„Důvodem je jednoduše to, že je tu spousta úžasných míst, kde se může zastavit a kochat se neuvěřitelným výhledem,“ uvedl web The Norway Guide.

Na možnou přítomnost trollů na stezce upozorňuje i tato socha.Na možnou přítomnost trollů na stezce upozorňuje i tato socha.Zdroj: Shutterstock

Magnet pro turisty

Jak upozornil specializovaný web Dangerous Road, silnice je hotovým magnetem pro turisty.

„Během vrcholné turistické sezóny zde projede denně asi 2 500 vozidel. Je to vzrušující zážitek. Cesta se kroutí a stoupá hornatým terénem vodopádů, fjordů, tunelů a jezer,“ uvedl web.

Nejlepší pohled na místo je z výšky.
Podivné obří obrazce v Peru. Řeší se, zda je mají na svědomí mimozemšťané

„Fantastický výhled, skvělá oblast pro procházky a pěší turistiku. Vodopády přímo u silnice. Úzké silnice a dávejte pozor, pokud jedete autem nebo potkáte obytný vůz přijíždějící opačným směrem. Místo rozhodně stojí za návštěvu. Prostě ohromující,“ popsala Pauline Cass, jedna z turistek, v recenzi na známém turistickém webu Trip Advisor. 

„Skóre 3/5 je jen kvůli dešti a mlze, které zakryly výhledy. Nahoře byla viditelnost příšerná, ale pod určitou nadmořskou výškou se to zlepšilo. Samotná cesta je skvělá. Je na ní mnoho ostrých zatáček a vodopádů. Nedoporučuje se však sem vyrazit za špatného počasí,“ zhodnotil svůj zážitek recenzent vystupující pod přezdívkou avipiti.