Místo je tak krásné, že si ho nenechali ujít ani autoři snímku Král sokolů, který byl v roce 2020 odvysílán jako štědrovečerní pohádka České televize. Řeč je o skalním městě Súľovské skály nedaleko českých hranic u Žiliny.

Jak to vypadá v Súľovských skálách:

Zdroj: Youtube

Súľovské skály se nacházejí přibližně 10 kilometrů od města Bytča a 25 kilometrů od Žiliny. Jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Strážovské vrchy. V případě použití veřejné dopravy je nejlepší volnou dojet do Bytče vlakem a odtud pokračovat autobusem. Pokud vyrazíte autem, u Súľovských skal je relativně dostatečný počet parkovacích míst, je však potřeba uhradit parkovné.

Nejoblíbenější trasa v Súľovských skalách

Do Súľovských skal je možné vyrazit z obcí Súľov-Hradná, Hričovské Podhradie, Hluboké nad Váhem, Hrabové a Jablonové. Nejoblíbenější trasa vede po naučné stezce ze Súľova až na Súľovský hrad.

Orla Perć není pro ty, co trpí závratí
Nejtěžší tatranskou stezku máme jen pár hodin od hranic. Opravdu tam hrozí smrt

„Je obousměrná, ale krásnější trasa je směrem nahoru z parkoviště pod skalami a sestup po červené přes louku pod hradem. Většina zajímavostí a vyhlídek se totiž nachází na zelené trase mezi parkovištěm a hradem a jejich postupné odkrývání zpříjemňuje samotný výstup,“ radí turistický web Žilinský turistický kraj.

Cesta na vrchol vede i přes žebříky

Trasu kolem a uvnitř Súľovských skal zvládne průměrně zdatný jedinec. Je však potřeba se smířit s tím, že nejde o pohodlný chodník a je nutné zvládnout několika set metrové převýšení po často kamenité cestě, ze které vyčnívají i kořeny. V nejnáročnějších pasážích je nutné zdolat chůzi po žebřících a projít místy, kde je více než vhodné se přidržovat řetězů. Zároveň je potřeba si uvědomit, že jde o skalní terén a že tu jsou i poměrně vysoké srázy.

Súľovské skály nabízejí krásné vyhlídky:

Co je v Súľovských skalách k vidění?

Cestou do nejvyšších částí trasy napříč Súľovskými skalami lze narazit na řadu pozoruhodných míst. O jaké jde?

  • Výhledy – na mnoha místech trasy se otevírá pohled do okolní krajiny či panoramat se skálami. Jde tak vyloženě o takzvaná instafriendly místa, čehož mnozí návštěvníci s velkou oblibou využívají pro přízení svých fotografií.
  • Gotická brána – Jde o skalní útvar připomínající typické gotické portály.
  • Súľovský hrad - Podle historických dokumentů je jasné, že existoval už minimálně v roce 1470. Od roku 1763 však chátrá, jak uvedl web Hrady.sk. A podle toho i vypadá. Představu, jak se na něm mohlo v minulosti žít, však dává dostatečnou. Hodně turistů si tu pak s oblibou rádo odpočine po výstupu na vrchol.
  • Šarkania diera – V tomto případě jde o puklinovou jeskyni.
Letecký pohled na jezera u Sence nedaleko Bratislavy. Slnečné jazerá a Čiernovodské jezero dělí železniční trať.
Slovenské Tahiti je stále populární. Za čtyři eura je tu hezky i v září

Pro seznámení s tímto regionem ochránci přírody a podporovatelé cestovního ruchu zde vybudovali naučnou stezku o délce 7,5 kilometru. Má 17 zastávek s ochranářsko-vlastivědným zaměřením, uvedl turistický web Slovakia Travel.


Nahrává se anketa ...

V jeskyni zemřela maminka s malým dítětem

Jelikož skály vyčnívají nad okolím, jde o velmi rizikové místo v případě bouřky. Na nedostatečný odhad rizika zde tak doplatila v roce 2008 čtyřčlenná rodina, která se u Suľovského hradu před nepřízní počasí schovala do malé jeskyňky.

Jak tehdy uvedl web Plus jeden deň, blesk se svezl po mokré stěně a zasáhl mladou maminku s teprve dvouletým dítětem. Otec zůstal dezorientovaný. Bez újmy zůstal pouze pětiletý chlapec, který sešel dolů do vesnice, aby přivolal pomoc. Jeho mamince a sourozenci však už nebylo možné pomoci.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každého.Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová