Předchozí
1 z 11
Další

1. Zlatni rat, Bol, ostrov Brač

Zdroj: Youtube

Světově nejznámější chorvatskou pláží je patrně Zlatni rat na ostrově Brač. Bývá často označována jako Zlatý mys nebo Zlatý roh kvůli svému charakteristickému tvaru. Je to nádherně zlatý úsek oblázků zasahující do Jadranu, jehož tvar se navíc mírně mění s přílivem.

„Kuriozitou této pláže je skutečnost, že mění svůj tvar a polohu v závislosti na směru a síle větru, přílivu a mořských proudech. Někdy se špička pláže dokonce otočí tak výrazně, že vytvoří něco jako malý bazén,“ uvedl web Bol Croatia. Tvar tak připomíná i kroutící se špičatý jazyk.

Podle dostupných údajů má tato fascinující plocha dvacet tisíc metrů čtverečních a pohodlně pojme přes deset tisíc lidí.

Modrá vlajka ani letos nechybí.

2. Pláž Pasjača, Cavtat, jižní Dalmácie

Zdroj: Youtube

Magickým kouzlem si podrobuje zamilované páry. Pláž Pasjača se nachází v nejjižnějším cípu Chorvatska až za Dubrovníkem. Podle serveru Croatia Week je 39. nejlepší pláží světa.

Pozor, pláž ve vesnici jižně od Cavtatu je přístupná pouze po dlouhých strmých schodech vysekaných do útesů. Pro rodiny či starší lidi tak není vhodná. Pokud se však trefí romantici, mohou tam najít i svůj vytoužený kousek soukromí. Chybějící zázemí a služby zamilovaný pár možná ani postrádat nebude.

3. Vela plaža, Baška, ostrov Krk

Zdroj: Youtube

Ideální pláž pro rodiny s dětmi a neplavce. To je Vela plaža v Bašce na ostrově Krk. Jedna z nejkrásnějších oblázkových pláží regionu Kvarner je českým turistům dobře dostupná autem. Je 1,8 kilometru dlouhá, nachází se v poněkud skryté zátoce.

Nechybí další atrakce, velké množství barů a restaurací, kde i díky vedlejšímu kempu zábava trvá dlouho do noci. Jak zjistili reportéři Deníku na místě, na pláži dejte pozor na placené sprchy. Aktivnější typy dovolenkářů mají možnost si pronajmout skútr, šlapadlo či paddleboard.

4. Gornja vala, Gradac, jižně od Makarské

Zdroj: Youtube

Jedna z nejdelších pláží na pobřeží Jaderského moře Gornja vala se nachází na nejjižnějším konci Makarské riviéry. Dostala se na špici výběru pláží cestovní agentury Invia.

Je to bledá oblast alabastrově bílých oblázků, chráněná od přístavních větrů olivovými háji a borovicemi. Poslouží i jako vítaný přírodní stín, ochrana před spalujícím sluncem. Aktivnější turisté si tam užijí vodní sporty. Zajímavostí je nedaleká nudistická pláž.

5. Královnina pláž, Nin, Zadar

Zdroj: Youtube

Dlouhý pás písku, táhnoucí se k horizontu – to je Nin a Kraljičina plaža. Královnina pláž jen patnáct kilometrů od Zadaru má být nejdelší písečnou pláží v celém Chorvatsku. Pro mělké a teplé moře s výhledem na pohoří Velebit ji mají v oblibě hlavně rodiny s malými dětmi a starší lidé. Bývá řazena mezi 100 nejlepších pláží světa.

Nabízí i jakousi lázeňskou alternativu, namazat se bahnem z tamního břehu má ulevit bolavým kloubům a svalům.

6. Zátoka Dubovica, ostrov Hvar

Zdroj: Youtube

Ostrov Hvar láká malými i většími zátokami s kouzelnými plážemi. Osm kilometrů východně od města se nachází Uval Dubovica, přírodní zátoka jako vystřižená z cestovatelského časopisu. Je častým výletním cílem rekreantů z letoviska. Stojí i za krátkou túru od silnice v doporučené uzavřené obuvi. Lze k ní dorazit i člunem po moři.

Atmosféru určují křišťálově čisté moře, malebný kamenný dům na útesu a útulný plážový bar. Vhodná i pro děti a brouzdání. V létě bývá zátoka dost plná, ale ne tak jako pláže ve městě.

7. Rajská pláž, Lopar, ostrov Rab

Zdroj: Youtube

Velká živá pláž na Jadranu s jemným pískem a velmi pozvolným vstupem do vody. Rajska plaža, česky Rajská pláž, se nachází na poloostrově Lopar, na severu ostrova Rab. Spíše rodinná, pro brouzdání a neplavce. Vyznavači pohybu musí kvůli plavání jít mělkým mořem až kolem pěti set metrů nebo využít tamní sportovní centrum. V lokalitě lze najít i vítaný stín, zpestřením je malý ostrůvek mezi pláží a přístavem.

8. Sakarun, ostrov Dugi otok

Zdroj: Youtube

Exotickým klenotem a jednou z nejkrásnějších písčitých pláží na Jadranu je Sakarun. Jednička letoviska Veli Rat na ostrově Dugi otok v Zadarské župě. Samotnou rodinnou pláž tvoří směs oblázků a písku, při vstupu do moře a na jeho mělkém dně leží jemný bílý písek. Když svítí slunce, voda v zátoce u pláže září úžasnou světle tyrkysovou barvou.

K pláži se lze dostat pěšky několikaminutovou chůzí z resortů, autem, hromadnou dopravou i turistickým vláčkem z letoviska Božava.

9. Pláž Stiniva, ostrov Vis

Zdroj: Youtube

Netradiční vysoké útesy, malá zátoka, až exotický ráj. Oblázková pláž Stiniva na ostrově Vis byla spíše méně známou. Pak se umístila na předních příčkách evropské ankety oblíbenosti portálu European Best Destination a nyní je suverénně nejfotogeničtější pláží minimálně na Visu.

V agentuře Invia ale vědí, že pro větší soukromí je lépe zamířit do malebné zátoky začátkem června nebo v půlce září. Nabízí stinná místa i krásné západy slunce. Uzavřená obuv je potřeba k překonání cesty od parkoviště dlouhé 450 metrů s převýšením 90 metrů. Jinak je ale místo vhodné i pro rodiny s dětmi.

10. Pláž Punta Rata, Brela, Makarská riviéra

Zdroj: Youtube

Dominantou pláže známé také jako Dugi Rat je Brelský kámen zarostlý borovicemi. Zdobí mnoho chorvatských pohlednic. Slavná pláž Punta Rata se už dříve dostala mezi deset nejkrásnějších pláží na světě (roku 2004). Patří mezi uznávané klenoty mezinárodních cestovatelských časopisů a blogů. A skutečně, tato jasná oblázková pláž s tyrkysově modrými barvami moře je prostě úchvatná, a tak je Punta Rata jednou z nejlepších pláží pro strávení dovolené v Makarské.

Další tipy:

Pláže na mysu Kamenjak, Istrie
Pobřeží nejjižnějšího cípu Istrie je protkáno tichými zátokami a zálivy. Dolní Kamenjak si zachoval svou divokou krásu mimo jiné i proto, že leží stranou frekventovaných silnic. Zajímavé jsou v zátokách hladké plotny s ukrývanými oblázkovými plážemi. Za nejkrásnější se pokládají Radovica a Pinižule na západním pobřeží.

V Chorvatsku je mnoho aquaparků. Podívejte se na deset nejlepších
Toto je top 10 aquaparků v Chorvatsku. Lákají na tobogány i na unikátní zábavu

Pláž Zrće, ostrov Pag
Kdo nehledá klid, ale zábavu, nenajde moc lepších míst než pláž Zrće na ostrově Pag. Hudba zní z plážových klubů ve dne i v noci. Označení chorvatská Ibiza není daleko od pravdy.

Pláž v zálivu Šunj, ostrov Lopud
V chráněném místě mezi skalnatými a mechovitými kopci se mísí jemné oblázky a písek. Pláž Šunj je nejznámější písečná pláž na Lopudu v oblasti Dubrovníku. Cesta trajektem k zálivu trvá asi hodinu.

Soutěžte s Deníkem.Soutěžte s Deníkem.Zdroj: Deník