Česko čekají krušné týdny. Jak se u nás šíří epidemie ve srovnání se světem
Optimistický odhad? Epidemie bude v Česku narůstat ještě měsíc, pak by mohla jít dolů, říká šéf krizového štábu Prymula.
Hranice jsou zavřené. Lidé mají chodit ven jen do práce, nakoupit či na krátkou osamělou procházku. Podobná opatření zavádějí i okolní státy. Jak se jim daří vzdorovat epidemii?
Deník srovnal křivky nahlášených případů i počty zemřelých a uzdravených v Česku, v okolních zemích i v nejpostiženější čínské provincii Chu-pej a v Itálii.
Počet nakažených v ČR
Mezi sousedy máme třetí nejvyšší počet případů po Německu a Rakousku. A to i v případě, když se přepočítají k počtu obyvatel. V tomto ukazateli je na tom nejhůř Rakousko se 148 nakaženými na každý milion obyvatel.
Data ukazují, že vývoj počtu nakažených den po dni je u nás i ve všech sousedních státech velmi podobný. (Přestože zejména v počátcích sčítání nakažených mohou být data ovlivněna například tím, jak hodně se v zemích na přítomnost viru testuje či netestuje.)
Zatím je Česko na pěti stovkách nakažených (aktualizace: v sobotu ráno již na devíti stovkách). Jak vyplývá z křivek dalších států po celém světě, stého a tisícího pacienta s koronavirem dělí zhruba osm dní. Tisícovku bychom tak měli překonat zřejmě začátkem víkendu.
Koronavirus ve světě
„Epidemie bude u nás narůstat zhruba měsíc, pak by měla jít dolů. Ale to je optimistický předpoklad, když všichni budou dělat to, co mají,“ soudí náměstek ministra zdravotnictví a předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula.
V polovině dubna podle něj může být v zemi až 15 tisíc případů nákazy. „Vycházíme ze situace, která je v Německu a v tuto chvíli už i u nás, to znamená, že tady nejsou taková čísla jako v Itálii,“ řekl ve čtvrtek večer v České televizi.
A jak se podle něj bude vyvíjet situace jinde v Evropě? „Očekával bych, že dojde k oploštění křivky, alespoň v Itálii,“ dodává Prymula.
Itálie hlásila ve středu ráno 2,5 tisíce obětí. Když byl stejný počet mrtvých v čínské nejpostiženější provincii Chu--pej (která má srovnatelný počet obyvatel), tamní úřady uváděly 16,7 tisíce uzdravených. V Itálii je aktuálně jen necelé tři tisíce vyléčených. Evropa si ale zvolila přísnější metr, kdo je „uzdravený“ – musí oproti Číně zůstat týden navíc v domácí izolaci.
Itálie aktuálně hlásí již 2,5 tisíce obětí. Když byl stejný počet mrtvých v čínské nejpostiženější provincii Chu--pej (která má srovnatelný počet obyvatel), tamní úřady uváděly 16,7 tisíce uzdravených. V Itálii je aktuálně jen necelé tři tisíce vyléčených. Evropa si ale zvolila přísnější metr, kdo je „uzdravený“ – musí oproti Číně zůstat týden navíc v domácí izolaci.
Chu-pej „zastropovala“ počet nakažených pod sedmdesáti tisíci případy koncem února, tedy necelé dva měsíce po prvních zprávách o nemocných. A například Jižní Korea oploštila svou křivku, která se nyní pohybuje kolem 8,5 tisíce, zhruba po měsíci a půl od prvního případu.
Světoví experti ale varují, že virus bude obíhat planetu a definitivně si od něj neoddychneme zřejmě ještě v následujících dvou letech.