Jako pachatele nebývale brutální vraždy, kdy oběť byla ubodána tak nenávistně, až jí střeva visela z rány na břiše, policisté krátce po činu zadrželi dvojici Vietnamců. Nyní jsou oba ve vazební věznici. Nebyli ovšem jediní, kdo měli s kolegy z jiných zemí různice – bitky na ubytovně nebyly ničím výjimečným.„Ono se tam jejich krajanů pohybovalo asi dvacet, ale myslím, že vyšetřovatelé odvedli ty pravé,“ řekl Deníku zdroj, který je s okolnostmi případu obeznámen. „Už na první pohled tihle zatčení nevypadají jako běžní Vietnamci, jak je obvykle vídáme. Jeden má ve vlasech vystříhaný pruh, druhý má na hlavě melír,“ doplnil. „S obviněním z vraždy jsou ve vazbě dva muži ročníku narození 1973 a 1986.

K motivu se vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemohu vyjadřovat. Konflikt ale neměl rasový podtext, šlo o osobní spor,“ uvedl mluvčí středočeské policejní správy Pavel Truxa.

Ubytovna, ve které bydlí pracovníci Škody Auto z ciziny, se dějištěm tragédie stala v noci na pondělí 23. července. Skupina dělníků, převážně Poláci, si v neděli večer vyšla za ubytovnu grilovat klobásy; něco se i popilo. Odehrála se také zdánlivě banální scéna. „Jeden z Vietnamců chtěl, abychom mu kus klobásy dali. Slušně jsme mu řekli, ať si koupí svou. Potom odešel,“ řekl Deníku jeden z pracovníků. Právě tento moment byl prý podnětem, který spustil běh příštích událostí. Pachatelé si v temném zákoutí ubytovny počíhali na vracející se dělníky – a jeden z nich střet nepřežil. Citovaný zdroj ovšem Deníku naznačil, že třenice byly na ubytovně na denním pořádku a napětí mezi skupinou Vietnamců a „zbytkem světa“ viselo ve vzduchu.

Také představitelé škodováckých odborů potvrzují, že se zahraničními dělníky jsou potíže. Řadu poznatků o výtržnostech i kriminálních činech, často spáchaných v opilosti či kvůli penězům prohraných v automatech, mají i městští strážníci. Dřív prý neplechu tropili hlavně Slováci a Poláci, teď už se objevují i problémy s Vietnamci. Bez zahraničních dělníků se ale firma neobejde, protože v místě je kapacita pracovní síly vyčerpaná. Odbory nicméně vedení Škodovky navrhují, aby ve vztahu k agenturnímu personálu prosazovala pravidlo: uděláš malér – lhostejno, že ne v práci, ale za branami fabriky – a končíš.

V současné době si Mladoboleslavsko může oddychnout, protože v automobilce mají celozávodní dovolenou. S tím je tradičně spojeno nejen vylidnění regionu, ale také výrazný pokles kriminality.