Policisté, strážníci, státní zástupci, obhájci i soudci na Mladoboleslavsku, kde je jedna z nejvyšších kriminalit v zemi, se ani na chvíli nezastaví. Kromě loupeží, krádeží a podvodů se bohužel musí zabývat i nejhorším zločinem – vraždami. Nelze přitom jednoduše říci, že by zde mordovali jen cizinci, kteří právě za zvýšenou kriminalitou stojí nejvíce. Nemají zde rodiny, nudí se, propadají alkoholu, hazardu a drogám. Peníze pak shánějí všelijak. Výjimkou nejsou ani rozpory mezi nimi samotnými.

Jedna taková hádka vyvrcholila vloni na ubytovně v Bradlci smrtí. 21letý Vietnamec Vu Manh Hung byl odsouzen na deset let ve věznici s ostrahou. Loni 22. července před půlnocí Vu bodl na ubytovně škodováckých dělníků v obci Bradlec u Kosmonos 33letého Rusa Valentina E. R. kuchyňským nožem do břicha. Oběť na místě zemřela.

Policisté pak ubytovnu přes týden hlídali; panovaly totiž obavy, zda se tam nestrhnou další bitky mezi Evropany a příslušníky vietnamské komunity. Napětí především mezi Poláky a Vietnamci by se totiž dalo krájet. Krveprolití ale naštěstí od osudné noci nepokračovalo.

K vraždě přitom došlo po konfliktu, který se mezi cizinci rozhořel kvůli hloupému kousku grilované klobásy.

Opravdu otřesný zločin otřásl i zkušenými kriminalisty letos počátkem února. Nebezpečný deviant, jednačtyřicetiletý Marian Rafael, odsouzený za znásilnění k ústavní léčbě v Psychiatrické léčebně Kosmonosy, se tehdy dostal ven z ústavu na vycházku. Nebyl nebezpečný, protože bral léky. Jenže z vycházky se nevrátil.

Léčebna nahlásila policii, že se Rafael z vycházky nevrátil. „Pacient byl na útěku několik hodin, vše jsme ohlásili policii,“ uvedla ředitelka léčebny Daniela Kolářová.

Shodou náhod byl v ten samý den z léčebny propuštěn domů třiapadesátiletý muž. Jak se nám podařilo zjistit, oba muži se zřejmě znali a během osudného pátku se spolu setkali. „Pokud vím, byli spolu v nedaleké restauraci. Oběť u sebe mohla mít více peněz,“ řekl Deníku velmi dobře informovaný zdroj blízký léčebně.

Nedá se tedy vyloučit, že motivem k vraždě propuštěného pacienta byly právě peníze. Před 21. hodinou Rafael pravděpodobně svou oběť omráčil a ještě živou zavřel do plastového kontejneru na odpadky. Ten později zapálil.

„Vše nasvědčuje tomu, že v kontejneru byl před požárem umístěn ještě živý člověk,“ uvedl soudce Jiří Rajm. Potvrzuje to i personál léčebny, který slyšel z hořícího kontejneru rány. Soudce vzal podezřelého do vazby a ten nyní čeká na soud.

Na 14 let za mříže poslal letos v únoru středočeský krajský soud 24letého Karla Kubína z Mladoboleslavska. Sám se přiznal, že loni 18. ledna v osadě Bojetice u Dobrovice ubodal sousedku Marii R. Proti osmdesátileté ženě, kterou léta zdravil přes plot, přitom vůbec nic neměl. Osudným se stařence stal její telefon.

Právě kvůli tomu, aby z jejího přístroje mohl volat na placené erotické linky, se Kubín naučil nepozorovaně vniknout do jejího domu. Své sexuální potřeby totiž uspokojoval onanií při poslouchání ženských vzdechů na předražených telefonních číslech určených speciálně pro pány. Kvůli vysokým výdajům byla nejen zrušena pevná linka v bojetickém domku, kde žil s matkou, ale také přišel o služební mobil v zaměstnání – a následně i o práci.

V čase Vánoc roku 2006, kdy sousedka odjela k příbuzným, ovšem přišel na to, že stačí posunout plot a šikovně zatlačit na zadní dveře jejího domku – a v kuchyni paní Marie má rázem k dispozici aparát, jenž pomůže uspokojit jeho touhu. Kubín si tak zpestřil Boží hod i Štěpána. Potřetí se vydal na nezvanou návštěvu 18. ledna. Bylo psí počasí, hnal se právě ničivý orkán Kyrill, a tak sousedka celý den nevystrčila z domku ani nos. Kubín mylně předpokládal, že paní Marie zase odcestovala – a je „čistý vzduch“. Když se však pohodlně usadil do křesla v její kuchyni, zjistil, že se přepočítal.Sousedka ho přistihla se spuštěnými kalhotami a sluchátkem v ruce…

S vysvětlováním se Kubín nezdržoval. Popadl kudlu a nebohé ženě zasadil dvacet ran do hrudníku a břicha. Smrtelných jich bylo hned několik; stařenka neměla šanci přežít.