VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAKUB ŠŤÁSTKA

Jakub Šťástka / Kolínský deník

Zuřivý reportér

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kraj schválil ještě šedesát žádostí o kotlíkovou dotaci. Další šance příští rok

Mladoboleslavsko - Ještě šedesátku žádostí v celkové hodnotě 6,5 milionu korun schvalovala krajská rada. Stalo se tak v rámci druhé výzvy, kdy mohou lidé žádat o peníze na výměnu zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech.

Sychravý podzim? Ani náhodou. Střední Čechy stále trápí sucho

Střední Čechy - Půlka října je skoro za námi, podzim je nepopiratelně v plném proudu. Nebo ne? Překonané teplotní rekordy tomu úplně nenapovídají; stejně tak fakt, že současné počasí má celkem daleko do sychravého podzimu. Melancholie stranou: sucho zůstává dále problémem i na podzim. Kdy obvykle vydatně prší.

Politolog: Komunální politika se mění, je třeba se voličům věnovat celé období

Střední Čechy /ROZHOVOR/ – Komunální volby skončily, vítězové voleb jsou jasní a začíná povolební vyjednávání stran o koalicích. Jak ale průběh voleb hodnotí politolog Vladimír Srb z Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře? Podle něj byly volby zajímavé v celých středních Čechách…

Nejnebezpečnějším místem pro řidiče je křižovatka u Nepřevázky

Mladá Boleslav /MAPA/ – Nohu z plynu se řidičům vyplatí dát na křižovatce u obce Nepřevázky poblíž Mladé Boleslavi. Ta byla vyhlášená mezi dvacítkami nejnebezpečnějších křižovatek v České republice – konkrétně na šestém místě. Ve Středočeském kraji je podle statistiky nejkritičtější za období v letech 2015 až 2017.

Veterinářů mírně přibývá. Náklady na vybavení začínající praxe jdou do milionů

Střední Čechy - Jsme národem pejskařů a chovatelů koček, o tom není pochyb. A zvířata, stejně jako lidé, občas potřebují lékařskou péči. Přičemž lidí, kteří ji dovedou poskytnout, ve středních Čechách mírně přibývá, uvádí Komora veterinárních lékařů.

Středočeská vědecká knihovna potřebuje depozitář

Střední Čechy – Nejen 963 tisíc knih, svazků, zvukových nosičů a dalších dokumentů: ale i přírůstky, které přibydou v dalších 20 letech. S takovou kapacitou počítá depozitář Středočeské vědecké knihovny v Kladně. Jak uvádí vedení Středočeského kraje, jeho stavba je klíčovou investicí na další dvě desetiletí.

Blíží se svatováclavská pouť. Kam se podíváte?

Střední Čechy – Legenda to je každému známá. Boleslav zavraždil svého bratra Václava, českého knížete. Údajně někdy kolem roku 935. Na svátek Václava připadá Den české státnosti. A lidé se vydávají na svatováclavské poutě či slavnosti, kterých střední Čechy nabízejí hned několik. Včetně té nejdůležitější: národní svatováclavské pouti, která se odehraje v Brandýsu nad Labem – Staré Boleslavi.

Rada pro obce: jak využívat odpadní překládací stanice?

Střední Čechy - Jak efektivně nakládat s odpadem a přitom vyhovět legislativě? Obcím bude radit kraj společně s firmou EKO-KOM pomocí řady brožur. Rada Středočeského kraje proto doporučila vydat publikaci s názvem Překládací stanice v odpadovém hospodářství. Informovala o tom Helena Frintová, mluvčí Krajského úřadu Středočeského kraje.

Fabienne lámala stromy, zastavila vlaky a nadělala spoustu práce energetikům

Střední Čechy - Studená fronta Fabienne, jež s sebou přinesla silný vítr, zasáhla Českou republiku v neděli večer. Meteorologové před silným větrem varovali. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platila od nedělního večera do pondělních šesti ráno pro celou Českou republiku.

Do skautu se vrací generace z 90. let. Tentokrát ale celá rodina, i s dětmi

Mladá Boleslav – Se školním rokem začal i ten skautský; dveře mnoha oddílů jsou dětem otevřené. Pokud se chtějí přidat do oddílu a zažívat skautská dobrodružství, neměl by být problém najít v oddílu místo.

Empatický přístup je velmi důležitý, říká vrchní sestra domácí péče

Mladá Boleslav – Jitka Laubeová působí v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi jako vrchní sestra domácí péče. Sestry vybírá hlavně podle jejich schopnosti empatie. Zajímá se také o tématiku paliativní péče, o které psala diplomovou práci.

Musejí si umět poradit se vším. Sestry pro domácí péči leckde chybí

Mladoboleslavsko – O domácí péči zájem je: budou ale lidé, kteří by ji pacientům poskytovali? Charita České republiky, která službu v mnoha okresech poskytuje, je ve stávkové pohotovosti. „Ke stávce se připojila celá charita, nejde o jednotlivá střediska,“ řekla ke stávkové pohotovosti Pavlína Šimková, která je vedoucí střediska Charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby Mladá Boleslav.

Starostové chtějí dokončit započatou práci a znovu kandidují

Mladoboleslavsko –Jsou starostové třeba dvě období a ještě mají elán do dalších. Nebo jsou ve funkci ještě déle. Ani přesto ale necítí, že by měli hotovo. Naopak.

Mladá Boleslav řeší nárůst přestupků. Strážníci dostali neprůstřelné vesty

Mladá Boleslav – Výrazný nárůst přestupků řeší aktuálně Mladá Boleslav. Jen za první pololetí letošního roku městští policisté vyjížděli k 44 tisícům událostem. Vloni za stejné období to bylo 40 tisíc událostí, řekl ředitel městské policie Tomáš Kypta.

Na kole snadno po městě? Magistrát chce páteřní síť cyklostezek

Mladá Boleslav – Vybudovat páteřní cyklostezky tak, aby se mohli lidé na kolech dostat z jedné strany města na druhou – a bezpečně. Takový cíl si dalo vedení mladoboleslavského magistrátu.

Tématem senátních voleb mohou být i cizinci ve městě

Mladoboleslavsko – Voliče na Mladoboleslavsku čeká ve dnech 5. a 6. října hned dvojice volebních uren. Budou totiž kromě členů zastupitelstva obcí a měst volit také svého senátora, kterému dají mandát na dalších šest let.

Rok poté: Fotbalový kuchař, který nadchl šéfa Pohlreicha, už neživoří

V Dymokurech na Nymbursku mají na fotbalovém hřišti raritu. Hospoda se chlubí známou nálepkou od televizního kuchaře Zdeňka Pohlreicha, která láká hosty k návštěvě. 

INFOGRAFIKA: Hnutí a strany jdou do voleb i s neotřelými názvy

Střední Čechy /INFOGRAFIKA/ – Možná to znáte sami, možná jste to slyšeli ve svém okolí. Lidé se o politiku nechtějí zajímat, protože jim nepřijde moc zábavná. Možná je nudí. Nebaví je sledovat dlouhá zasedání jejich zastupitelstva, nebo z nich číst zápisy. Ale to by byla velká chyba.

Neexistuje obor, který by předurčoval dobrého starostu, říká politolog Srb

Střední Čechy /ROZHOVOR/ – Na politiku musíte mít talent, povolání vás k postu starosty nepředurčuje; takový názor má politolog Vladimír Srb, který působí jako prorektor Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře. Jaké jsou podle něj předpoklady dobrého starosty?

Soused – vězeň? Přicházejí monitorovací náramky

Střední Čechy - Elektronické náramky pro trest domácího vězení by měly být do konce letošního roku realitou podle probační a mediační služby. Ty umožní lepší monitorování výkonu trestu. Začnou jej kvůli tomu soudy udělovat častěji?

Politolog: Okupaci plánovali Sověti několik měsíců dopředu, naznačují informace

Střední Čechy /ROZHOVOR/ – Události srpna 1968, kdy na území Československa vstoupila sovětská armáda, jsou dobře známé. Co ale říká na vojenskou stránku okupace politolog a historik Vladimír Srb, který je prorektorem Vysoké školy společenských věd v Kutné Hoře? Jak dlouho vznikaly plány na okupaci? Byla invaze finančně náročná pro Sovětský svaz? Nejen na to jsme se ho zeptali v našem rozhovoru.

Sinice na koupalištích: teplo situaci nezlepší

Střední Čechy – Vzhledem k extrémně teplému a suchému počasí se nedá očekávat zlepšení. Takový verdikt vynesli hygienici po opakovaném zkoumání vod, které v minulém týdnu ohodnotili stupněm 3 – tedy zhoršená kvalita vody.

Návrat do školy se blíží. Kdy začít s přípravou?

Střední Čechy – Škola daleko, do září spousta času! Nebo snad ne? Měly by se děti na školní docházku už začít zvolna připravovat po polovině prázdnin? Mezi rodiči panuje na toto téma spousta názorů; stejně tak jako mezi samotnými školáky.

Sucho a horko ovlivňuje dodávky pitné vody

Střední Čechy – Extrémní teplo a sucho si začínají vybírat svoji daň. Společně s nedostatkem srážek ovlivňují totiž na některých místech dodávky pitné vody. 

Třináct soutěžících se utká v anketě Stavba roku. Hlasovat může i veřejnost

Střední Čechy – Už popáté se bude konat anketa Stavba roku Středočeského kraje. V letošním ročníku se o titul utká třináct staveb. Letos bude moci hlasovat také veřejnost, svůj hlas bude moci dát různým typům staveb, naznačilo vedení Středočeského kraje.

Aktivita klíšťat nyní klesá. Je to i kvůli počasí

Střední Čechy – Podle předpovědi aktivity klíšťat bychom měli být nyní na stupni čtyři z deseti; to znamená mírné riziko. Ještě před pár týdny ale předpověď expertů atakovala nejvyšší stupně této rizikové škály.

Teplé počasí si do konce srpna ještě užijeme

Střední Čechy – Léto je v plném proudu. Při pohledu na teploměr o tom skutečně nelze pochybovat. Pokud se však těšíte na nějaké ochlazení, pak budete muset ještě nějaký čas počkat. Podle meteorologů si teplého počasí ještě užijeme.

Léto ještě zdaleka nekončí, kam můžete vyrazit v kraji za zábavou a kulturou?

Střední Čechy – Léto máme všichni spojené s dovolenými, volnem, kulturními a sportovními událostmi. Třebaže polovina prázdnin je pryč, léto rozhodně nekončí. Kam můžete vyrazit příští týden v rámci středních Čech?

Speciální mapa zaujme nejen fanoušky počítačové hry

Střední Čechy – Kovář Jindřich bude postava známá hráčům počítačových her; vždyť hra na hrdiny Kingdom Come: Deliverance z dílny českého vývojářského studia Warhorse Studios slaví celosvětový úspěch.

Industriální turistika láká. Daří se jí i ve středních Čechách

Střední Čechy – Vyrazit na výlet nemusí nutně znamenat jenom návštěvu zámků, hradů nebo přírody. Naopak, můžete se vydat úplně jinam a navštívit třeba elektrárnu.

Dnes je Světový den hepatitidy. Loni v kraji bylo 196 případů žloutenky

Střední Čechy – Na dnešní den připadá Světový den hepatitidy; každý rok je tak příležitost zaměřit se na posílení prevence, screening a kontrolu virové hepatitidy a souvisejících onemocnění, zvýšit pokrytí očkováním proti hepatitidě B a koordinovat globální reakci na tuto nemoc.

Pozor! Vysoké teploty se podepsaly na kvalitě vody

Střední Čechy – Víkend před námi! Chystáte se vyrazit někam k vodě? Pak byste měli rozhodně zpozornět.

Hygienici zkontrolovali letos 1364 provozoven

Střední Čechy – Jaké byly nejčastější prohřešku provozovatelů stravovacích služeb?

Pozor na peněženku v autě

Praha-západ – Nechat si peněženku v automobilu se vám rozhodně nemusí vyplatit. Někdo si totiž počíhal na osobní automobil, který byl zaparkovaný před obchodním domem.

Jel bez řidičáku, ale s dvěma promile

Praha-východ – Nadýchal přes dvě promile alkoholu a neměl řidičské oprávnění. Takový byl výsledek silniční kontroly před šestou ráno.

U velkého požáru zasahoval také armádní vrtulník se speciálním bambi vakem

Zdiby /FOTOGALERIE/ – Začalo to jako požár na území 10 x 10 metrů; brzy se ale rozšířil na 300 x 300 metrů. Tak by se dal zhodnotit požár u obce Zdiby, u kterého musel dokonce zasahovat armádní vrtulník s bambi vakem.

Cizí muž se jim posadil u stolku na dvorku

Střední Čechy – Šest měsíců až tři roky. Takový trest hrozí muži, kterému policisté sdělili podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody.

Zákaz řízení ji nezastavil

Střední Čechy – Zákaz řízení ženu nezastavil, museli až policisté. Tak by se dal shrnout případ, kdy úvalští policisté zadrželi v pondělí 23. července řidičku, která usedla za volant přes vyslovený zákaz řízení. Při řízení ji ale chytila hlídka.

Doporučení pro horké dny: pít vodu, ne alkohol

Střední Čechy – Extrémní vedra, kdy rtuť teploměru zcela s přehledem vyšplhá i nad hranici 30 stupňů, nejsou v posledních dnech ničím výjimečným.

Blíží se Evropská noc pro netopýry. Podpoří ochranu těchto savců

Střední Čechy – Věděli jste, že netopýři jsou jediní savci, kteří dokážou létat? Že nejsou slepí, jak si mnozí lidé nesprávně myslí? A že někteří netopýři dokonce migrují podobně jako ptáci?

Omezte fyzickou zátěž kvůli vysokým teplotám, radí meteorologové

Střední Čechy – Varování stále trvá; nyní ne pro celý kraj, ale „pouze“ jeho část. Ovšem ne nijak malou. Řeč je o výstraze kvůli nebezpečí požárů a vysokým teplotám.

Přístav i kynologické hřiště vyroste ve středních Čechách

Střední Čechy – Pejskaři a lodivodi se mohou radovat. Povedl se totiž další krok k tomu, aby se měli kde věnovat svým koníčkům, ba co více, možná aby ke svému koníčku přivedli další lidi.

Usmrcených i těžce zraněných při dopravních nehodách v kraji přibylo

Střední Čechy – Je to smutná bilance. Více nehod, více mrtvých, více těžkých zranění. Takové je meziroční srovnání, co se týká dopravních nehod ve Středočeském kraji. Co se týká počtu zemřelých, tak jsou na tom střední Čechy zdaleka nejhůře.

Tenis na travnatém povrchu jako na Wimbledonu? Překážkou je cena

Střední Čechy – Nejprestižnější tenisový turnaj Wimbledon je v plném proudu. Nejstarší tenisové klání se hraje na travnatém povrchu; pokud byste si ale i vy chtěli zahrát tenis na tomto typu povrchu, nejspíše by vám trvalo velmi dlouho, než byste takový kurt našli – pokud vůbec.

TPCA mění strategii. Nabírá pracovníky mezi kmenové zaměstnance

Kolín – Novou náborovou strategii oznámila kolínská automobilka TPCA. Nové zaměstnance na pozice operátorů výroby nabírá nejen pomocí personálních agentur, ale také přímo jako kmenové zaměstnance.

Nadace Jedličkova ústavu slaví 28 let od svého založení. Pomáhá postiženým

Střední Čechy /ROZHOVOR/ - Nadaci Jedličkova ústavu nejspíše nebude potřeba příliš zdlouhavě představovat. Dlouhodobě pomáhá dětem a mladým lidem s postiženým, konkrétně s jejich integrací do společnosti, vysvětluje Irena Fodorová, která působí jako výkonná ředitelka Nadace Jedličkova ústavu. Jak konkrétně lidem Nadace pomáhá a jak se neziskovým společnostem v dnešní době žije, nám řekla v našem rozhovoru.

Co rozhodovalo o založení vesnice? Úrodnost i typ terénu

Střední Čechy – V nejstarších dobách se osídlení soustředilo v nížinách, v úrodných oblastech, které bylo možné zemědělsky využívat, vysvětluje původ lidských sídel ředitel Regionálního muzea Kolín Vladimír Rišlink.

Žonglování jako cvičení motoriky. Senioři tak tráví čas i s vnoučaty

Střední Čechy - Artists 4 Children je nezisková společnost, která sdružuje herce, muzikanty a žongléry. „S nimi jezdíme pravidelně dělat hudební, žonglérské nebo loutkové workshopy do sociálně vyloučených lokalit v Čechách a s handicapovanými dětmi v Chennai, na jihu Indie tam jezdíme již 10 let,“ řekla Renata Králová z neziskové společnosti.

Dovolené se blíží. Máte zabalenou lékárničku?

Střední Čechy – Prázdniny jsou za rohem! Už máte vybranou dovolenou? Řešíte, kam pojedete na prázdniny? Nebo už snad balíte kufry a vidíte se někde na pláži? Možná byste měli na chvilku zpozornět – sbalená zavazadla jsou jedna věc, ale co sbalená lékárnička?

Trestat za vysvědčení? Nesmysl, říká psycholožka

Střední Čechy - Každý rodič by měl mít představu, jaké vysvědčení jeho ratolest domů přinese. Trestat za vysvědčení je nesmysl, je výsledkem minimálně půlroční práce a není žádným překvapením. Takový názor má Jaroslava Štětinová, ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Středočeského kraje. „Možná by si spíše měl rodič sáhnout do svědomí, zda udělal vše pro to, aby jeho dítě obstálo,“ podotýká.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT