Ze sportovního hlediska je to smutný příběh, Novak Djokovič se mohl na Australian Open, prvním letošním grandslamovém turnaji, zapsat do tenisových dějin. Kdyby turnaj vyhrál, a vše vypadalo, že formu na to měl, mohl se stát v počtu titulů z tradiční čtyřky nejprestižnějších tenisových turnajů nejúspěšnějším tenistou všech dob. Jenže současná světová jednička si turnaj nezahraje, což je smutné a je to malá sportovní tragédie jak pro tento turnaj, tak pro světový tenis a jeho fanoušky.

Jenže vedle tenisového příběhu je tu i příběh jiný. O primadoně, která bez toho, aby k tomu měla zdravotní důvod, kašlala na očkování proti covidu. Přestože Djokovič věděl, že pro vstup do vůči okolnímu světu z hlediska covidu přeopatrné Austrálie je vakcinace základní podmínkou, myslel si, že pro něj to platit nebude. Že to prostě jako světová jednička, navíc v tak sportovně unikátní situaci, nějak obejde, lidově řečeno očůrá. Organizátoři turnaje skutečně našli skulinu, která měla umožnit Djokovičovi vstupní vízum do Austrálie udělit. Jenže australská vláda byla jiného názoru.

Luboš Palata
Rusko není třeba porážet vojensky, stačí obstavit vily

Právnický tým Djokoviče přišel s verzí o prodělaném covidu. Jenže pak se ukázalo, že údajně covidově pozitivní Djokovič se setkával s mládeží, přijímal novináře a fotografy a ještě navíc cestoval po světě. Do příletového formuláře mnohé z toho neuvedl, navíc porušil nedodržením karantény srbské i španělské zákony. A spadla klec. Nejen tento rok, ale možná i roky příští si tak Djokovič v Austrálii nezahraje.

Po drsných protiaustralských a protizápadních demonstracích Djokovičových krajanů, jak v Srbsku, tak v Austrálii, to teď na konci vypadá, že Djokovič si aspoň na konci uvědomil chybu. Na rozdíl od srbských krajanů už mluvil smířlivě. Omluvil se, že na sebe poutal pozornost, která měla být věnována tenisu. „Přeji všem hráčům, pořadatelům, dobrovolníkům i fanouškům vše nejlepší v turnaji.“ Ukázal, že i antivaxer může v sobě najít slušnost a pokoru.