Vláda ještě ani nezískala důvěru, a už musí vysvětlovat podivné financování. Zhruba to s notnou dávkou sarkasmu uvedl šéf opoziční SPD Tomio Okamura. I z jeho popudu byla na čtvrtek svolána mimořádná schůze, jejíž program ale koaliční poslanci neschválili. Jediným cílem SPD a hnutí ANO bylo hlasitě pranýřovat členy Fialova kabinetu. Už jen to měl být pro pětikoaliční tým důvod, aby se vystříhal všeho, co by k tomu mohlo zavdat podnět.

STAN ale dělá po volbách pravý opak. Nejprve nominovalo svého místopředsedu Věslava Michalika na post ministra průmyslu a obchodu, ačkoliv jeho rodinné podnikání v solárním byznysu mělo kyperskou stopu. Michalik se musel kandidatury vzdát. Pak přišla podivná předministerská schůzka Víta Rakušana s policejním prezidentem. Na to se provalila dvě Rakušanova randez-vous s kancléřem Vratislavem Mynářem, od něhož by si ve starostenské interpretaci před volbami ani pes kůrku nevzal. Teď se u jeho kanceláře dveře netrhnou.

Kateřina Perknerová
Práce přijde až po předehře

Půlroční americká stáž exšéfa poslaneckého klubu STAN Jana Farského nenašla jediného obhájce. Tedy kromě Rakušana. A aby toho nebylo málo, jsou tady tři povolební miliony, které STAN darovaly firmy s kyperským pozadím a snad dokonce s majiteli prověřovanými policií. Rakušan ujistil, že je vše v souladu se zákonem, subjekty mají české IČO a o stíhání nic neví. Kdyby byl některý z dárců obviněn, prezent by prý vrátili. Jenže to všechno říká nejen ministr vnitra, pod nějž spadá Policie ČR, ale hlavně vicepremiér vlády, která měla přinést novou politickou kulturu a být vzorem ctnosti a čistoty. Teď to bohužel spíš zavání Bácsem a Sinhou, neexistujícími či mrtvými sponzory z neblahého období ODS.