VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znak Jizerního Vtelna ukáže řeku i tehdejší pány z Lisova

Jizerní Vtelno - Musí být jednoduchý a musí symbolizovat historii obce. Tak zněl požadavek starostky Jizerního Vtelna Marie Hukové na vytvoření nového znaku obce.

9.12.2015
SDÍLEJ:

VÍTĚZNÝ ZNAK obce, který zastupitelé a veřejnost zvolili ze sedmi variant. Jizerní Vtelno ho získá nejdříve v létě. Foto: Archiv obce

Zastupitelé i veřejnost si mohli vybrat ze sedmi návrhů, které zpracoval heraldik Miroslav J. V. Pavlů. „Vyjadřovaly se dokonce i děti. Koneckonců, nový znak a vlajka tady budou sloužit doufejme desítky let, a také naši nejmenší obyvatelé by měli vědět, co konkrétní symbol znamená," vysvětlila Marie Huková, které do e-mailové pošty došlo kolem čtyřiceti názorů. Další si vyslechla na ulici, jiné na zasedání zastupitelstva.

A právě dnes se zastupitelé sejdou znovu. Od 18 hodin ve zdejším penzionu nejenže celkově zhodnotí letošní rok, ale také schválí navržený znak a vlajku.

„Je to zajímavé, ale lidé hlasovali buď pro návrh číslo tři, který následně také zvítězil, nebo pro návrh číslo jedna," konstatovala starostka Jizerního Vtelna.

Půl vrbového porostu

A co je tedy na znaku vyobrazeno? V levé části najdete půl vrbového porostu, podle něhož byla osada v minulosti pojmenovaná. Modrá barva je symbolem vody, což ukazuje na protékající Jizeru. Meč, který propichuje vrbu, je atributem svatého Václava, který je patronem zdejšího farního kostela. A černé orlí pero ve zlatém poli odkazuje k pánům z Lisova, kteří kdysi pobývali na zámku Stránov.

„Na znaku číslo dva je například prapor, což je opět atribut, který je vlastní pánům z Lisova. Zde se nám ale nelíbilo, že prapory, které vrbu propichují z každé strany, jsou ukončeny šipkou," popsala Marie Huková. V dalším návrhu jsou například husí krky, které pro změnu ukazují rod Slavatů.

Než ale Jizerní Vtelno fakticky získá nový znak a vlajku, bude to ještě chvilku trvat. „Je to dlouhý proces. Znak i vlajku vydává Parlament České republiky, který se za tímto účelem schází snad jen dvakrát do roka. Pokud půjde vše dobře, mohli bychom je mít v obci třeba do půl roku," věří starostka.

Na Vtelenskou dechparádu

Líbilo by se jí, kdyby se akt podařilo uspořádat v rámci nějaké významné akce. „Bylo by fajn, kdybychom mohli slavnost udělat třeba na tradiční Vtelenskou dechparádu, která se koná vždy v květnu," dodává Marie Huková.

První historické písemné prameny o Jizerním Vtelně pochází z roku 1229. Ves bývala kdysi rozdělena mezi několik majitelů, před rokem 1255 se zde usazuje Ctibor ze Vtelna, ke konci 14.století získávají část vesnice příslušníci rodu Myšků z Hrádku.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
9.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pivní slavnosti September fest 2013

KRÁTCE: Krásná louka patří pivní slavnosti

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Kriminalisté obvinili osmnáct dealerů

FOTO: Kapela strýce Michaela zahrála v Bělé

Bělá pod Bezdězem - Předposlední promenádní koncert letošního léta patřil na Masarykově náměstí zavedené jazzové Kapele strýce Michaela. 

FOTO: Velkou noční cenu Ptýrova opanoval Jan Štětina

Boleslavsko - Jen na několika místech v republice mohou fanoušci koňského parkuru sledovat závody ve skocích přes překážky v noci a za umělého osvětlení. Na Boleslavsku se tato atraktivní show odehrávala v pátek na Ptýrově. Právě tímto netradičním programem vrcholily několikadenní skokové soutěže odehrávající se v areálu Farmy Ptýrov.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

OBRAZEM: Kolomuty žily nohejbalem

Kolomuty - Tradiční nohejbalový turnaj Štecha cup 2017 v Kolomutech, který se uskutečnil v sobotu, poznamenalo počasí. Protože jeden kurt byl po noční bouřce a lijáku pod vodou, hrálo se jen na jednom. To nic neubralo na výkonech všech pěti týmů. Hrálo se systémem každý s každým, a následně si to první čtyři týmy rozdaly o konečné pořadí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení