VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Živnostníci mají strach z nálezů archeologů

Mladá Boleslav – Železnou ulici, jednu z nejstarších boleslavských ulic, čeká rekonstrukce. Potrvá jedenáct týdnů a dojde během ní k výrazným, spíš kosmetickým úpravám. Ve třech etapách bude sjednocen ráz ulice, odstraněny nekoncepční prvky a opraven povrch vozovky i chodníky.

21.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Práce ještě nezačaly a podnikatelé už mají strach, že se protáhnou až do Vánoc. A oni přijdou o tržby.

„Samozřejmě máme obavy, nadšení nejsme. Kdyby měly být práce hotové za tři měsíce, nevadí, ale kdyby měly trvat tři roky, jsme v háji. Jakmile se změní návyky zákazníků, budeme je těžko dostávat zpátky,“ říká Petr Fiala, jeden z majitelů milovického řeznictví a uzenářství, které má v boleslavské Železné ulici svou prodejnu i s teplým pultem.

Majitel Hudy sportu Jan Šindelka vzpomíná na táhnoucí se revitalizaci Staroměstského náměstí. „Tam byly i jiné průtahy než kvůli nálezům archeologů. Je třeba si uvědomit, že obchodníci i další na ně navázaní lidé jsou na dostupnosti svých obchodů závislí. Co když se stavba protáhne do Vánoc?“ ptá se Šindelka.Záměry města představil v minulém týdnu na schůzce, k níž byli pozváni i majitelé provozoven a domů v Železné ulici, zástupce realizátora zakázky, firmy H-Intes, spolu s Ivanem Rudišem, který pro město zajišťuje stavební dozor stejně jako při revitalizaci Staroměstského náměstí.

Archeologové budou mít nad pracemi dohled, mohou ale prověřit plochu pouze do podsypové vrstvy pod dlažebními kostkami. Hlouběji stavaři nezasáhnou. Revitalizace Staroměstského náměstí, kterou středověké nálezy protáhly o dlouhé měsíce, je v tomto ohledu i po letech strašákem.

Skutečnost, že v Železné půjde o úpravy menšího rázu, se některým majitelům domů nebo provozoven nelíbí. „Proč se do toho město pouští, když třeba za dva roky bude potřeba vozovku opět rozebrat a věnovat se sítím?“ zaznělo z pléna.Primátor Raduan Nwelati vysvětluje, že podle síťařů není třeba ulici řešit komplexně. „Vodovody a kanalizace své vedení kontrolují kamerami a aktuálně větší zásahy nepotřebuje. Kdyby byla během prací zjištěna závada, šlo by o mimořádnou událost, která by byla okamžitě řešena, bez účasti archeologů,“ říká primátor. Odmítá, že by kanalizace v ulici byla problematická: „Přestože místní říkají, že geigery kontrolovali a čistili, v některých případech to neudělali, nelze se proto divit, že kanalizace nestíhá při vydatném dešti brát vodu.“

Práce začnou přesně za týden, 28. srpna, hotovo má být 5. listopadu. První etapa, úsek od kostela ke křižovatce s Pivovarskou, má trvat čtyři týdny, střední část ulice tři týdny a část u náměstí další čtyři. Po dobu prací se počítá s umožněním vjezdu na Kozinu a s bezplatným parkováním rezidentů v parkovacím domě na náměstí.

Jak bude Železná ulice vypadat, až bude hotovo? Odstraněny budou například nelogické nášlapy, třeba převýšení mezi silnicí a chodníkem, které u obchodu s fotoaparáty dosahuje 26 centimetrů. Dále budou rozšířeny chodníky, které se u okénka s rychlým občerstvením nebo u obchodu s dárkovými předměty výrazně zužují.

Autor: Martin Weiss

21.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Mareš.

ON-LINE: Ptejte se Filipa Mareše

MOL CUP, FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram
21

Příbram se hodinu držela na dostřel

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Střední Čechy – Jaký symbol by bylo ideální použít pro turistickou nabídku Středočeského kraje? Nemusí to být zrovna silueta Karlštejna, což by asi leckoho napadlo v prvním plánu. Možností se může nabízet víc. Což třeba jedinečná podoba chrámu svaté Barbory? Nebo snad stylizovaný skanzen? A pokud bychom chtěli být aktuální a připomenout si chystané akce k stému výročí ukončení první světové války a vzniku samostatného Československa, nabízelo by se i Konopiště – vždyť smrtí tamějšího pána v Sarajevu hrůzy Velké války vlastně začaly…

OBRAZEM: Sokol otevřel své brány veřejnosti

Mladá Boleslav - Tělocvičná jednota Sokol Mladá Boleslav se stejně jako v loňském roce zapojila do projektu Sokol - spolu v pohybu se svou již tradiční akcí Sokolení. Více než stovka dětí si mohla zasportovat na šesti stanovištích, kde bylo možné si vyzkoušet obratnost, postřeh i důmyslnost. Za své výkony získávaly děti razítka do účastnických kartiček. Ty pak mohly směnit za drobné dárky. 

Do Boleslavi se znovu sjedou fanoušci veteránů

Mladá Boleslav – Další, již patnáctý ročník Svatováclavské jízdy historických vozidel, už klepe na dveře. Jízda se tradičně uskuteční 28. září.

KRÁTCE: Boleslav bude mít Havlovu lavičku

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení