VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zachrání chátrající byty v Bělé nové topení? Možná už brzy

Bělá pod Bezdězem - Bytů nebude nikdy dost. Mohlo by jich v Bělé být alespoň o pár víc, a vypadá to, že i bude

26.6.2014
SDÍLEJ:

Bělská radniceFoto: Archiv obce

Řeč je o nevyužitých bytech v Lidové ulici v Bělé pod Bezdězem, které v současné době zejí prázdnotou a chátrají. Jak uvedl místostarosta Bělé Rudolf Kouba, vedení města pracuje na tom, aby se situace změnila. „Na posledním zasedání zastupitelstva města byl dán příslušnému odboru úkol zajistit projektovou dokumentaci na  opravu celého domu Lidová, s realizací po jednotlivých vchodech. Paralelně s tím byl zadán úkol řešit vytápění jak trojdomu, tak i nyní drahého vytápění dvojdomu v Lidové ulici," uvedl Kouba.
Jak dodala starostka Bělé pod Bezdězem Jitka Tošovská, právě vytápění je momentálně v této lokalitě kamenem úrazu.

„Vytápění je v řešení, prověřuje se přípojka plynová, ale zjišťují se možnosti i tepelného čerpadla, takže se i touto problematikou zabýváme a chceme, aby se lidem, kteří už v této lokalitě bydlí, žilo dobře a snížily se jim náklady na teplo," uvedla starostka.
Komu ale budou opravené byty nakonec sloužit? Jednou z možností jistě je, že by město byty nabízelo obyvatelům, kteří jsou v pořadníku.

Zastupitel Jan Sýkora se ale domnívá, že by měly být využity i jinak.  S vedením města tedy tak úplně za jedno není. „Společně s kolegou Milanem Lomozem dlouhodobě navrhujeme udělat z Lidovek takzvané startovací byty. Čili opravit „Lidovky" do slušného stavu, snížit nájem a nabízet je například začínajícím rodinám s dětmi, vytvořit z nich takovou pomocnou ruku pro naše občany. Považuji totiž za zcela absurdní, aby právě v nich byl stejný, neřkuli vyšší nájem, než v Arnoštské ulici," vysvětlil svůj postoj Sýkora.

S tím  ale rozhodně nesouhlasí starostka města, která nastínila současnou situaci. „V současné době sice nenabízíme žádný byt k pronajmutí, ale několik se jich začíná rekonstruovat a postupně se je chystáme obyvatelům Bělé nabízet," uvedla. Problematika zmíněného vytápění není jednoduchá ani pro byty, které by se v budoucnu měly rekonstruovat. „Z technického hlediska je poměrně hodně problematické tam plyn dostat. Z ulice Na Pískách je to úzký koridor mezi Tiberinou a opěrnou zdí, z ulice Mladoboleslavské zase cizí pozemky Ředitelství silnic a dálnic, povodí Labe a Tiberiny, pro elektrické vytápění potom posílení trafostanice. Každopádně ale byty, které se budou nabízet, jsou po kompletní rekonstrukci a vypadají pěkně, ale opravdu záleží na lidech, jaké mají požadavky. Některým se lokalita Lidových domů nelíbí, naopak jiní se nikam jinam v žádném případě stěhovat nechtějí," vysvětlila starostka Bělé.

Každopádně bydlení a byty řeší v každém městě a obci. Řečí čísel se na ně a jejich problematiku zaměřil i bělský zastupitel Milan Lomoz.
„Na nájemném se v Bělé vybere téměř deset miliónů korun.  Přiměřené náklady na jejich správu, údržbu a opravy se odhaduje na 25 až 30 korun za metr čtvereční. To tedy znamená, že v Bělé celkem za pět miliónů. Plán na jejich údržbu a jejich rozvoj, dle mého, prakticky neexistuje. Poslední rok, dva, se plánovala pouze oprava nejhorších závad, uvedl Lomoz a dodal, že v roce 2013 vydalo město za správu a opravy zhruba tři milióny. Samostatnou kapitolou pak jsou podle Lomoze domy v Lidové ulici, kde například v domě Lidová s číslem popisným 777 je šest vybydlených bytových jednotek a na jejich rekonstrukci dosud není ani projekt, i když bylo na něj vyčleněno v rozpočtu minulého roku 150 tisíc korun. A opět narážíme na Arnoštskou ulici, která je pokládána za lukrativní místo ve městě.

„V dalších dvou domech v Lidové ulici je nájemné u nových smluv stejné jako v nově zateplených domech v Arnoštské ulici, avšak průměrné měsíční náklady na topení jsou o zhruba 20 korun na metr vyšší. Změna topení se sice připravuje, ale to je na dlouho. Návrh na přechodné snížení nájemného zastupitelstvo bohužel neschválilo," uvedl Lomoz, ke kterému se přidal opoziční zastupitel Jan Sýkora.
„Asi dva roky se neděje nic, byty v Lidové ulici chátrají, město de facto přichází i o potenciální příjmy, zatím se nic neděje," vysvětlil svůj postoj Sýkora.

Je to tedy začarovaný kruh, nebo se blýská na lepší časy?  Ukáží to následující měsíce. Mělo by být totiž jasné, zda budou mít potencionální zájemci o bydlení v Lidových domech již brzy k dispozici pěkné a cenově přijatelné bydlení, či nikoli.

Autor: Petra Kuldová

Místo události:
26.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pivní slavnosti September fest 2013

KRÁTCE: Krásná louka patří pivní slavnosti

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Kriminalisté obvinili osmnáct dealerů

FOTO: Kapela strýce Michaela zahrála v Bělé

Bělá pod Bezdězem - Předposlední promenádní koncert letošního léta patřil na Masarykově náměstí zavedené jazzové Kapele strýce Michaela. 

FOTO: Velkou noční cenu Ptýrova opanoval Jan Štětina

Boleslavsko - Jen na několika místech v republice mohou fanoušci koňského parkuru sledovat závody ve skocích přes překážky v noci a za umělého osvětlení. Na Boleslavsku se tato atraktivní show odehrávala v pátek na Ptýrově. Právě tímto netradičním programem vrcholily několikadenní skokové soutěže odehrávající se v areálu Farmy Ptýrov.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

OBRAZEM: Kolomuty žily nohejbalem

Kolomuty - Tradiční nohejbalový turnaj Štecha cup 2017 v Kolomutech, který se uskutečnil v sobotu, poznamenalo počasí. Protože jeden kurt byl po noční bouřce a lijáku pod vodou, hrálo se jen na jednom. To nic neubralo na výkonech všech pěti týmů. Hrálo se systémem každý s každým, a následně si to první čtyři týmy rozdaly o konečné pořadí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení