Ve středních Čechách začala stávka dopravních odborů. Podobně jako na ostatních místech republiky přestaly jezdit na celý den vlaky, autobusoví dopravci se však protestu aktivně neúčastní. Někteří zaměstnanci ho nicméně podpoří pasivní formou, například vylepením plakátů. Stávka v regionu postihne hlavně lidi dojíždějící za prací do Prahy. Auta a autobusy mohou uvíznout na ucpaných silnicích.

Řada Středočechů dnes od cesty do metropole upustila a vzala si raději dovolenou. Protest se dotkne i chodu některých institucí, uzavřen bude například středočeský krajský úřad v Praze 5. "Zachován zůstane pouze provoz podatelny," uvedla mluvčí hejtmanství Berill Mascheková.

Stávka naopak nijak nepoznamenala provoz mladoboleslavské automobilky Škoda Auto - zaměstnanci, kteří přišli na noční směnu, se k ní aktivně nepřipojili. "Nezaznamenali jsme žádné problémy. Všechny tři výrobní závody běží," řekl po půlnoci mluvčí automobilky Rudolf Dreithaler čerstvou informaci z krizového štábu největší české automobilky, který zasedal uprostřed noci.

Firma se obávala, aby zaměstnanci neohlášeně nevstoupili do stávky. Komplikace však může firmaočekávat ráno. Není zřejmé, zda se všichni zaměstnanci dostanoudo práce.

Jednou z posledních cestujících zkraje do Prahy byla jednadvacetiletá studentka Barbora Pavelková, která si před půlnocí v šerunádraží říčanskéhokrátila čekání na vlak prohlížením skript. Dnes má dělat zkoušku, musela však vyřešit, jak se do školy dostane. "Přijela jsem do Říčan jenom pro kolo, abych se v poledne mohla dopravit z Dejvic na Žižkov," řekla.

Stávka jí nabourala studijní plány. Místo "šprtání" v dejvickém podnájmu večer vyrazila za rodiči pro své kolo. Skripta pochopitelně vzala s sebou. "Rodiče bydlí ve Strančicích, ale protože mamka pracuje tady v Říčanech, tak mi sem kolo přivezla. Ještě jsem si ho dala do servisu, aby dobře jelo," poznamenala studentka.

Říčanské nádraží se kolem půlnoci zdálo být tišší než obvykle. Radnice před vchod umístila ceduli upozorňující na výluku v dopravě s doporučením, aby lidé využili přepravu autobusy, auty nebo na kolech. "Stávku neorganizujeme ani nepodporujeme. Pouze informujeme naše občany," stálo na ceduli.

Autobusy nejspíš pojedou

Dopravní společnosti ze středních Čech avizovaly, že dnes vyjedou všechny plánované spoje. Obávaly se zejména původně plánovaných blokád, kvůli nimž by se autobusy nemusely do metropole vůbec dostat. Odboráři ale nakonec od blokád ustoupili, místo toho se vydají na protestní pochod z Palackého náměstí k úřadu vlády a na Pražský hrad. "Soustředili jsme se především na hlavní město a tam stávka proběhne s tím, že budou stát tramvaje, autobusy i metro. Pokud nás středočeští dopravci podpoří, tak to vítáme. Zatím nemám informace, že to bude aktivně, to znamená, že by nevyjeli," řekl Alfonz Kokoška z Odborového svazu dopravy.

Řada Středočechů dnes od cesty do metropole upustila a vzala si raději dovolenou. Protest se dotkne i chodu některých institucí, uzavřen bude například středočeský krajský úřad v Praze 5. "Zachován zůstane pouze provoz podatelny," uvedla mluvčí hejtmanství Berill Mascheková.

Odbory chtějí stávkou protestovat proti zvyšování důchodového věku, možnosti převést část odvodů ze státního penzijního systému do spoření u fondů, zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů či růstu spoluúčasti pacientů. Původně se stávka měla konat v pondělí. Podle soudu by ale byla nezákonná a proti dobrým mravům, protože ji odbory neoznámily aspoň tři pracovní dny předem. Předáci tedy akci přesunuli na dnešek, přitom ji prodloužili. Původně měla trvat 13 hodin, nakonec však skončí až po 24 hodinách.

ČTK, Pavel Svačina