VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v Mladé Boleslavi dál protestují proti výstavbě!

MLADÁ BOLESLAV - Kácení stromů v zelené oblasti na Kocandě, jediném místě uvnitř města s nedotčenou přírodou, je o krok blíž. Magistrát města Mladá Boleslav totiž soukromému podnikateli, který lokalitu rozdělil na čtyři části, vydal povolení ke kácení 1. etapy zeleně. V celé lokalitě investor plánuje výstavbu tří velkých bytových objektů.

11.1.2008
SDÍLEJ:

Kocanda. Magistrát vydal povolení ke kácení stromů.Foto: Deník/Pavel Svačina

„Nelíbí se nám, že podnikatel hodlá odstranit poslední zelenou zónu uvnitř města, kde prokazatelně žijí i ohrožené druhy živočichů, a že magistrát vydává povolení ke kácení, aniž by bylo jasné, v jakém rozsahu bude stavba povolena, což dle mého zjištění není v jiných okresech běžný postup,“ řekl Boleslavskému deníku Milan Flodrman z Mladé Boleslavi. Lidé již v minulosti sepsali petici, v níž vyjadřují nesouhlas s výstavbou. Podepsalo ji přes 400 lidí. Město jim ale odpovědělo, že je petice bezpředmětná, když ani nebylo zahájeno územní řízení.

Paradoxní tedy je, že magistrát vydal povolení „ve veřejném zájmu“ právě z důvodu plánované bytové výstavby, čímž postavil „veřejný zájem“ soukromého investora nad veřejný zájem obyvatel města vyjádřený peticí. „Povolení se týká vykácení 19 stromů o obvodu kmene nad 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů nad zemí a dále náletových dřevin o obvodu kmene do 80 centimetrů na ploše cca 1100 metrů čtverečných,“ uvádí se v rozhodnutí odboru životního prostředí, které má Boleslavský deník k dispozici. A na odboru životního prostředí leží další tři žádosti, což odpovídá téměř plošné likvidaci porostu.

„Odbor životního prostředí dal souhlas ke kácení stromů na Kocandě v souladu se zákonem. Pro zmíněné území počítá schválený územní plán města s tzv. smíšenou zónou, což znamená, že bylo možné toto území využít nejen pro bytovou zástavbu, ale i podnikatelský objekt. (V tomto případě vzniknou byty). Bylo tedy počítáno, že v této oblasti dojde ke kácení, navíc zeleň zde není nijak cenná. Zároveň byla určena za vykácené stromy výsadba náhradní zeleně,“ uvedla mluvčí magistrátu Jitka Zinke.

Podle renomovaného ornitologa Pavla Kverka je lokalita v rámci Mladé Boleslavi cenným fragmentem přírody, kde kromě velkého množství zpěvného ptactva hnízdí v podrostu i slavík obecný. Podle dalších ochránců přírody a obyvatel žijících v blízkosti lokality se zde vyskytuje i řada ohrožených živočichů (včetně početné kolonie netopýrů, sídlících v dutinách skalního srázu na hranici řešené lokality).

Podnikatel Bedřich Nikl se od počátku hájí tím, že realizoval již několik staveb a že i nynější záměr bytové výstavby je v zájmu obyvatel. Podle něho budou káceny hlavně náletové dřeviny a zdravé stromy prý zůstanou zachovány.

Lidem se ovšem nelíbí i plánovaná výška domů. „Nově navrhovaná zástavba negativně ovlivní pohled na západní část městské památkové zóny,“ uvedla obyvatelka Bezručovy ulice Helena Burešová.

Developer projektu to ale vyvrací. „Stavba přírodu nepoškodí a nepokazí výhled,“ řekl už dříve Nikl.

11.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ředitel infocentra v Mladé Boleslavi Gérard Keijsper

Šéf mladoboleslavského infocentra: Metalová cesta nadchla na internetu celý svět

Kateřina a Jana Hladíkovy z Mladé Boleslavi - mistryně České republiky v cross country, nebo-li v terénním závodě na horských kolech.
7

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

OBRAZEM: Pohádkový statek na Blatech: Chovají zde i lamy alpaky

V samotném srdci Českého ráje na úpatí Prachovských skal se nachází rodinný statek Blata Český ráj, který je domovem nejen pro dostihové koně, ale také pro lamy alpaky, kozy domácí nebo oslíky holandské. Právě s těmito a dalšími zvířaty, které tu majitelé chovají od roku 2011, se mohly seznámit děti z divadelního tábora, který se koná v blízkosti statku. Malí návštěvníci se od majitelky dozvěděli nejen spousty zajímavostí ze života zvířat, ale také mnoho informací o jejich chovu a práci na statku. Velký obdiv pak u táborníků sklidili dostihoví koně.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení