VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výroba papíru se opět vrátila do Bělé, tedy jen do muzea

Bělá pod Bezdězem - Když se řekne Bělá pod Bezdězem, každému se hned vybaví závod papíren, který v minulosti zaměstnával stovky lidí z nejbližšího okolí. Jenže, poslední papírenský stroj se zastavil před sedmi lety, od té doby se zde papír pouze zpracovává.

5.10.2015
SDÍLEJ:

V bělském muzeu v sobotu vyráběli papír. Návštěvníkům to šlo od rukyFoto: Lucie Růžková

Paměti papíren sahají až do dob založení města. Zmínka je i v obdarovací listině Hynka Berky z Dubé a Lipé z 24. dubna 1337. V tomto roce už zde stál mlýn nazvaný Valcha. Město ho později darovalo soukenickému cechu k valchování suken. Zhruba o tři sta let později, tedy v roce 1696 vystavěl hrabě Arnošt Josef z Valdštejna, majitel bělského panství, pod rybníkem Vlkem nedaleko Valchy papírnu.

„Prvním papírníkem zde byl roku 1700 Tobiáš Jagl, který vyráběl ruční papír s vodoznakem W uprostřed pro potřebu kanceláří valdštejnského panství. Vyráběný papír byl velmi dobré jakosti a byl dovážen i do Prahy," píše se na stránkách bělských papíren o historii jednoho z nejvýznamnějších podniků.

Na to, proč právě v Bělé pod Bezdězem, v dávných dobách vznikla papírna, se pokoušel najít odpověď také Josef Miller ze zámeckého muzea, kam se historickou techniku přišla naučit desítka návštěvníků. „Myslím si, že panstvo na každém panství chtělo mít vlastní papír pro kancelářské účely. Pergamen byl moc drahý, protože byl vyráběný z kůže, tak dali přednost právě papíru," domníval se Josef Miller.

Před tři sta letech se továrna ale proměnila. Na místě původní valchy vyrostla nová továrna. V roce 1969 pak došlo k odstavení celulózky, což významně pomohlo ke zlepšení životního prostředí.

Návštěvníci se tak pod vedením Martiny Poliakové z Tkalcovského muzea v Trutnově učili nejen vyrábět ruční papír, ale také čerpat papírovinu přes sítko, zdobit ho či různým způsobem dekorovat. Hotový ruční papír poté poslali do speciálního přístroje zvaného big shot, který do přání vyřízl vybraný vzor.
Děti zase s nadšením používaly lis na ruční papír, z něhož silou vymačkávaly přebytečnou vodu. Historická technika zkrátka nezanikne.

Výroba papíru je technika, která jde každému

Rozhovor s Martinou Poliakovou o tom, jak lze i v jednadvacátém století vyrobit ruční papír

Bělá pod Bezdězem – Martina Poliaková, lektorka Tkalcovského muzea v Trutnově, zavítala v sobotu do Informačního centra na bělském zámku. V ruce měla papír ze skartovačky a mixér. Proč? Vše vysvětlila v následujícím rozhovoru.

Jak jste se k výrobě ručního papíru vlastně dostala?
Já jsem lektorkou Tkalcovského muzea v Trutnově, kde se zabýváme starými výtvarnými technikami, které obnovujeme a představujeme návštěvníkům. Mezi to jsme připojili také ruční výrobu papíru.

Přestože to je velmi stará technika, zdá se mi, že veřejnost začíná zase bavit, je to tak?
Máte pravdu. My navíc těmto technikám vdechujeme nový život, což znamená, že například ukazujeme, jak si vyrobit papír v domácím prostředí. To mnoho lidí nezná. Navíc jsou pak mile překvapení, když zjistí, že to není taková věda, jak se jim to zdálo. Navíc je to technika, která každému hned jde, na rozdíl třeba od točení na kruhu. Tam se člověk nejdříve musí naučit správný způsob a navíc musí zkombinovat více pohybů.

A jak si tedy připravit materiál na domácí výrobu papíru?
Je to jednoduché. Vezmete papír ze skartovačky, musí být na malé kousky a namočíte ho na osmačtyřicet hodin do kýble s vodou. Poté ho rozmixujete ručním mixérem a přidáte barvu na textil. A to je prakticky vše. Pokud ho chcete mít například ozdobený, přihodíte třeba lístečky květin a podobně. Všeho přiměřeně.

Co vás na této staré technice baví? Je na vás totiž vidět chuť a zaujetí, s jakým ji učíte návštěvníky.
To je dobrá otázka. V první řadě je pozitivní, že je to ekologický výroba. V podstatě nemusíme nikam vyhazovat staré papíry ze skartovaček, ale upotřebíme je k něčemu, co má smysl.

Co všechno lze ze starého papíru vyrobit?
Je toho velká škála. V Tkalcovském muzeu touto historickou technikou vyrábíme obaly na lampy, přání či vánoční ozdoby. Kromě toho z papíru mohou vzniknout i loutky. Při jejich výrobě ale používáme ještě pojiva, takže povrch loutek je zvláštní.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
5.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
44

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

OBRAZEM: V Branžeži se veselili

Branžež - Posvícení v Branžeži bylo pořádáno Spolkem pro obnovu tradic, SDH  Branžež a Obecním úřadem  Branžež. Pro děti byla možnost vyrobit si dekorace z keramiky, obrázky z listí, případně vytvořit kresby na kameny. Návštěvníci měli možnost hlasovat v soutěži o nejlepší štrůdl či ochutnat z rozmanitého množství koláčů, buchet, chlebíčků nebo ochutnat domácí řízek s bramborovým salátem. Posvícení navštívilo asi 100 návštěvníků z Branžeže, Nové Vsi a okolí.

OBRAZEM: V Kolomutech soutěžily děti

Kolomuty - Ukončení letní sportovní sezóny v Kolomutech pojali uspořádáním zábavné akce pro děti, kterou pořádal Obecní úřad Kolomuty, Sbor dobrovolných hasičů Kolomuty a sportovní klub Sportovní Areál Kolomuty. Děti si užívaly skákacího hradu, zasoutěžily si v různých disciplínách (skok do dálky, hod na cíl, slalom, skákání v pytli, chytání ryb, střelba na terč z luku a ze vzduchovky, opičí dráha a cyklistický závod). Za každou disciplínu děti dostaly razítko do kartičky a na konci sportovních vícebojů byly odměněny medailemi. Soutěží se zúčastnilo 29 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení