VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vratislav Šverma o Proměnách Veselé: Padesátá léta jsou stále živá

Veselá - Před několika týdny představil Vratislav Šverma svou knihu o historii Veselé. Co ho vedlo k jejímu napsání a jaký to byl proces?

9.10.2014
SDÍLEJ:

Strojař a nyní regionální historik Vratislav Šverma by před lety rozhodně nehádal, že jednou napíše knihu.Foto: Deník/Martin Weiss

"Jsem strojař, nikdy by mě nenapadlo, že jednou napíšu knihu," kroutí hlavou Vratislav Šverma, regionální historik z Veselé. Ten před několika týdny poslal do světa Proměny Veselé, dvousetstránkovou publikaci plnou fotografií, vyprávění pamětníků a pojednání o tom, jak šla léta v této vesničce, která je dnes součástí Mnichova Hradiště, od pravěku až do nedávných let.
 

Kde se vzal nápad napsat knihu? Měl jste k psaní vztah?
Kdybych musel psát milostné dopisy, snad bych se ani neoženil. Takovou nechuť jsem míval k psaní. Když jsem ale pracoval v LIAZu, dostal jsem jako vedoucí oddělení jednou za úkol napsat o závodě článek. Tím to tak nějak začalo.

Takže napsání Proměn byla otázka času?
K psaní knihy jsem se dostal před deseti lety. Dával jsem dohromady rodokmen naší rodiny a občas potřeboval něco z muzea. Během jedné z mých návštěv přišel do muzea mladík, který hledal materiály o LIAZu. Ředitelka z toho byla celá špatná, protože LIAZ do muzea nic moc nedával, a já během listování ten rozhovor vyslechl. Nakonec mi to nedalo a jako bývalý liazák jsem nabídl pomoc. Z kanceláře jsem si totiž odnesl celou krabici dokumentů, které shromažďoval můj bývalý šéf. Po něm už o ně ale nikdo neměl zájem, a tak jsem si je nechal. Roztříděné jsem je předal muzeu. To letos uspořádalo výstavu o LIAZu a na té jsem se já podílel. O historii Veselé jsem se ale zajímal od mládí. Měl jsem dědu, který mě s sebou brával po sedlácích, a já tak viděl jejich život a problémy. Informace o vesnici jsem si postupně dával dohromady, vytvořil jsem CD plné informací o LIAZu, Haškovu a od toho byl už jen krok ke knize o Veselé.

Po letech sbírání informací musel rukopis pěkně nakynout.
Počet stránek se vyšplhal na 800. Každou chvíli jsem něco přidal a snažil se získat každou informaci. Pamětníci odcházejí a spousta věcí by s nimi zmizela nadobro. Kolikrát jsem si říkal, proč jsi za ním nešel, vždyť on ti umřel.

Uvítal jste, když mladí Veseláci začali pořizovat příběhy pamětníků v rámci projektu Paměť národa?
To je bezvadná věc. Každý se nejdřív styděl, ale pak se rozkecal. Najednou se na sebe ty věci začaly nabalovat a příběh byl na světě. To je jako s těmi britskými vojáky. Po návštěvě potomků jednoho z nich jsme objevili další děkovný certifikát britské vlády za jejich ukrývání.

Zajímalo by mě, jak se z osmi set stran rukopisu stalo dvě stě.
Musel jsem to výrazně redukovat. Potom jsem to nechal upravit Pavlem Sosnovcem z Muzea Mladoboleslavska. Ten byl nekompromisní a u spousty věcí řekl, že to není Veselá, a vypustil je. To se týkalo pasáží, kde jsem chtěl připomenout kontext. Vnoučata mojí generace už nemají o nedávné historii často vůbec ponětí, nevědí třeba, kdo to byli legionáři. Sosnovec tam nechal jen nutné minimum. Pak jsem ještě kvůli ceně pečlivě vybral fotky a výsledek máte v ruce.

Sháněl jste fotografie i mezi lidmi? Nebo v muzeu?
V muzeu jich moc nebylo, šlo spíše o pohlednice. Ale fotky jsou z různých zdrojů. Třeba tahle ilustrace (ukazuje na přebal), to je obraz, který je v naší rodině.

Kolik knih se vlastně tisklo v prvním vydání?
Dvě stě. To jde ještě zvládnout digitálním tiskem, což vychází podstatně levněji. Cena jedné knihy je 220 korun.

Které období historie vám dalo nejvíc zabrat?
Padesátá léta. Stále je to ještě živá historie. Převody majetku do JZD, vysídlení „kulaků" a záhadná ztráta veškeré písemné dokumentace z okresního archivu.

Koukám, že začínáte od pravěku geologií.
Považoval jsem to za nutné. Chtěl jsem, aby každý, kdo se podívá kolem, věděl, jak vznikly okolní kopce, že tu bylo dno moře a jaké zkameněliny se tady nelezly.

Jaké jsou na knihu reakce?
Někomu se nelíbilo třeba to, že jsem z historie školy vybral jen malou část. Přece ale nebudu dublovat školní kroniku. V té zájemci najdou víc. Někomu přijde moc vysoká cena. Ale těch 220 korun bylo skutečně to nejnižší minimum.

Je něco, co vám v knize dělá opravdu velkou radost?
Moc mě potěšila obálka. Dlouho jsem nevědl, jak ji vymyslet. Původně jsem na ni uvažoval o kapličce, ale pak mě napadly ty oddělené obdélníky. Skvěle to ladí s podkladem. Sice jsem zaslechl, že ta kniha má rozměr jako skripta, ale to přece nevadí. Díky tomu se tam vejdou mapy a budou čitelné.

Hodláte mapovat dál současné dění?
To ne, já nedělám kroniku. Aby nějak vypadala, to člověk nemůže dělat nic jiného. Dříve ji vedli kantoři, ale dnes nevím. Například škola a školka mají své vlastní. Zaplaťpánbůh, že já už to mám hotové.

Může se zdát, že Veselá už všechna tajemství historie vydala. Myslíte, že tomu tak je?
Veselá má jistě mnoho dalších tajemství a příběhů. Původně jsem chtěl tu knihu pojmout jinak. Plánoval jsem vzít to dům po domě a sepsat příběhy jednotlivých stavení. Jako děti jsme během draní peří poslouchaly vyprávění babek. To byly příběhy. Škoda, že jsme tehdy neměli nějaký diktafon.

Autor: Martin Weiss

9.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pivní slavnosti September fest 2013

KRÁTCE: Krásná louka patří pivní slavnosti

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Kriminalisté obvinili osmnáct dealerů

FOTO: Kapela strýce Michaela zahrála v Bělé

Bělá pod Bezdězem - Předposlední promenádní koncert letošního léta patřil na Masarykově náměstí zavedené jazzové Kapele strýce Michaela. 

FOTO: Velkou noční cenu Ptýrova opanoval Jan Štětina

Boleslavsko - Jen na několika místech v republice mohou fanoušci koňského parkuru sledovat závody ve skocích přes překážky v noci a za umělého osvětlení. Na Boleslavsku se tato atraktivní show odehrávala v pátek na Ptýrově. Právě tímto netradičním programem vrcholily několikadenní skokové soutěže odehrávající se v areálu Farmy Ptýrov.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

OBRAZEM: Kolomuty žily nohejbalem

Kolomuty - Tradiční nohejbalový turnaj Štecha cup 2017 v Kolomutech, který se uskutečnil v sobotu, poznamenalo počasí. Protože jeden kurt byl po noční bouřce a lijáku pod vodou, hrálo se jen na jednom. To nic neubralo na výkonech všech pěti týmů. Hrálo se systémem každý s každým, a následně si to první čtyři týmy rozdaly o konečné pořadí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení