VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnickým obchodům vzaly zákazníky městské markety

Mladoboleslavsko – Před desítkami let byste jen těžko hledali obec, která by neměla svůj malý obchod. Zpravidla za pultem stála jedna z místních žen, k níž chodili lidé nejen pro rohlíky a máslo. Jenže poté se začaly rozvíjet hyper a supermarkety a o vesnické prodejny, kde byly ceny často o něco vyšší, přestal být zájem.

3.2.2016
SDÍLEJ:

Pojízdná prodejna. Ilustrační snímek. Foto: Vít Černý

Obyvatelé, kteří jezdili denně do zaměstnání do měst, změnu takřka nepocítili. Naopak. Ale senioři, kterým dělala problém i obyčejná chůze, vesnickou prodejnu více než ocenili. Navíc prodavač byl člověk, který měl přehled.

Jak je to s malými prodejnami dnes? Fungují? A co v nich lze nakoupit? Podívali jsme se jim na zoubek.

Hrušov

Ještě do konce loňského října fungoval obchod v Hrušově, v obci, kde žije kolem dvou set obyvatel. Kromě základních potravin nabízel nápoje i drogérii. „Prodejna měla velkou historii. K úpadku využívání došlo ale poté, co byl v devadesátých letech zrušen zdejší kravín. Lidé si našli zaměstnání mimo Hrušov a tím odpadl i počet zákazníků," nastínila místostarostka Hrušova Zuzana Vopravilová Hamplová.

Obchod se nacházel v samostatné budově, v bývalé Jednotě. Nyní je prostor prázdný a obec ho na své náklady musí přes zimu temperovat. „Pochopitelně, prodejna na vesnici není příliš výdělečným businessem, ale lidé na ní byli zvyklí, a tak jsme ji museli dotovat z rozpočtu částkou přibližně sto tisíc. Když jsme ale po letech sečetli náklady a výnosy, s místními obyvateli jsme uznali, že provoz obchodu je prostě nehospodárný a v roce 2014 došlo k jeho prvnímu uzavření," sdělila místostarostka Hrušova.

Jenže minulý rok v létě se podařilo najít soukromého nájemce, který si prodejnu pronajal za symbolický nájem a chvíli se zdálo, že komfort pro obyvatele zůstane zachovaný. I když si z výdělků hradil energie, za několik měsíců došel k závěru, že obchod nelze udržet a v říjnu se dveře prodejny zavřely úplně.
Přesto místní neztratili možnost nakoupit si v obci. „V pondělí a ve středu dopoledne přijíždí do Hrušova pojízdná prodejna se základními potravinami, které platíme 500 korun, a v úterý po obědě je k dispozici prodejce s masem. Ten jezdí zdarma," dodala Zuzana Vopravilová Hamplová s tím, že několik občanů si zajede nakoupit také do sousedních Horek nad Jizerou, do Brodců a samozřejmě do Benátek nad Jizerou, případně do Mladé Boleslavi.

Josefův Důl

Stejný problém nastal i v Josefově Dole. Zdejším obchod s potravinami vzkvétal do doby, než byl zrušen textilní závod Tiba, kde v té době pracovalo kolem pěti set zaměstnanců. Jelikož obchod nespadal pod správu obecního úřadu (dříve místní národní výbor), nijak do provozu nezasahoval. „Zdejší obyvatelé ale svou kupní silou nemohli zajistit, aby byl jeho provoz rentabilní a společnost obchod uzavřela," vysvětlil starosta Otomar Pohl.

Navíc, jak potvrdil, je převážná většina obyvatel zaměstnaná v Mladé Boleslavi. „Nejbližší kamenná prodejna potravin je asi v kilometr vzdálené Debři, což někteří lidé využívají. Navíc mají obyvatelé možnost využít speciální městský autobus, který je jednou v týdnu doveze přímo k hypermarketu Na Radouči," řekl Otomar Pohl.

Obec zkoušela také zavést pojízdné prodejny potravin i masa. Provoz obou byl ale kvůli malému zájmu ukončen. Navíc v zimních měsících řidiči jen těžko dodržovali dobu příjezdu a místní tak na ně mnohdy čekali poměrně dlouho. „V současné době v obci není žádný obchod. Funguje u nás ale pekárna, která se specializuje na výrobu chleba a preclíků, a nechybí u nás ani restaurace, kterou místní rádi využívají," dodal starosta Otomar Pohl.

Boseň

To v Bosni prodejna funguje. I když také měla namále. Už jsou to dva roky, co se budovu bývalé Jednoty odhodlala prodat původní majitelka, která zdejší obchod vedla patnáct let. Koupil ji od ní vietnamský obchodník a díky němu se obyvatelé mohou zásobit. „S fungováním jsme velmi spokojeni, a to nejen proto, že je obchod otevřený denně. Ve všední dny od sedmi do šesti večer, o víkendu do čtyř hodin odpoledne," konstatovala starostka Bosně Hana Maudrová. Vyzdvihla i kvalitní zásobování potravinami, masem, drogérií, krmivem pro zvířata i drobným textilem a domácími potřebami. „Pokud něco jeden den není, další den už to v polici najdeme. Kromě toho majitel ví, o jakou značku konkrétního zboží mají zákazníci největší zájem," dodala starostka s tím, že pravidelnými zákazníky jsou mimo jiné řidiči kamionů.

Vinařice

Také ve Vinařicích dosud obchod drží. „Fungovat začal v osmdesátých letech, kdy byl postavený se sousedícím pohostinstvím. Pochopitelně se zde vystřídalo několik provozovatelů, ale v současné době zde prodává už skoro dvacet let jeden manželský pár," vysvětlil starosta Jiří Kohout.

Náklady za provoz nejsou pro obec nijak likvidační. Vinařice jsou majiteli obchodu a každý měsíc inkasují nájemné, které během roku investují do drobných oprav i vybavení. „V současnosti máme vypracovanou studii na zateplení fasády, výměnu oken a výloh, a tak se zdá, že budova v nejbližší době už nebude svým vzhledem připomínat doby minulé," věří Jiří Kohout.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
3.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRÁTCE: Svátek omezí autobusy

Herečka Květa Fialová.
AKTUALIZOVÁNO
15

Do filmového nebe odešla Květa Fialová, Tornádo Lou z Limonádového Joe

Benátky odčinily Vary a chystají se na Jágrovo Kladno

Benátky nad Jizerou – Oklepali se v nejkratší možnou dobu. Hokejisté Benátek dali v pondělním kole WSM ligy zapomenout na sobotní výprask ve Varech. Na domácím ledě otočili utkání s Prostějovem a vyhráli 4:2.

OBRAZEM: Duchovní otec Škody Favorit převzal pamětní medaili

Mladá Boleslav - Letecké muzeum Metoděje Vlacha Mladá Boleslav bylo svědkem jedinečné slavnostní události. V pondělí odpoledne si zde převzal z rukou předsedy poslanecké sněmovny Jana Hamáčka pamětní medaili duchovní otec automobilu Škoda Favorit - konstruktér Petr Hrdlička. Právě tento model letos prochází velkým mezníkem, je to totiž přesně třicet let, co byl Favorit poprvé představen veřejnosti. 

OBRAZEM: Mladá Boleslav má lavičku Václava Havla

Mladá Boleslav – Město Mladá Boleslav má od pondělního dopoledne svou lavičku Václava Havla. Ta se nachází před vchodem do Havelského parku. Lavička, kterou paradoxně tvoří dvě židle a stolek, v jehož prostředku je vysazena lípa, slouží mimo jiné jako vzpomínkové místo na osobnost posledního československého prezidenta Václava Havla.

Šofér nerespektoval nejen zákaz řízení, ale ani příkaz k nástupu do vězení

Brandýs nad Labem – Nejdřív ujet a pak utéct po svých se snažil 32letý řidič, kterého policisté z Brandýsa nad Labem chtěli zastavit k silniční kontrole. Když neuspěl, snažil se ještě vybruslit ze šlamastyky tím, že se vydával za svého bratra. Ani to se mu nepodařilo. Měl ovšem hned několik důvodů, proč se hlídku snažil přesvědčit, že hovoří s někým jiným: za každou cenu se chtěl vyhnout eskortě do vězení. Vyplývá to z informací policistky Evy Hašlové. Ta v pondělí informovala o okolnostech honičky, která se na Praze-východ odehrála v pondělí 18. září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení