VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valdštejny přivedla zpět touha vidět naposledy známá místa

Bakov nad Jizerou - Dvanáct šlechticů procestovalo minulý týden Mladoboleslavsko, program v Bakově oslavence upřímně nadchnul

28.7.2015 0
SDÍLEJ:

Starosta Bakova Radim Šimáně s Arnoštem z Valdštejna, v pozadí Marie Valdštejnová.Foto: IC Zvířetice

Arnošt z Valdštejna, nejstarší žijící člen slavného šlechtického rodu, letos dovršil devadesát let. Při příležitosti tohoto životního jubilea projevil jediné přání podniknout ještě jednou cestu po Čechách a Moravě, vidět znovu statky a državy, které jeho rodina dříve vlastnila, a zároveň také předat vzpomínky na tato místa svým potomkům, kteří mu jeho přání minulý týden splnili.

Cestu zorganizoval syn starého pána Karel Albrecht. Vedla přes Moravu, do Prahy, na Mladoboleslavsko a nakonec také na Českolipsko. Přímo v České Lípě totiž Arnošt z Valdštejna před 2. světovou válkou studoval. Po válce už se do Čech nevrátil a nový domov našel ve Vídni.

Mladoboleslavskou etapu rodině pomáhala naplánovat Helena Průšková, bývalá archivářka Okresního archivu v Mnichově Hradišti. Ta se o připravované návštěvě v korespondenci zmínila Vojtěchu Dvořákovi z Bakova nad Jizerou, realizátorovi projektu Zvířetice 3D. Slovo dalo slovo a Dvořákovi se jen pár hodin před průjezdem Valdštejnů podařilo pozvat vzácnou návštěvu z Rakouska do nového Turistického informačního centra v Podhradí na velkolepou vizualizaci současné zříceniny do podoby zámku konce 17. století, tedy právě za éry Valdštejnů.

„Přijela výprava čítající dvanáct šlechticů. Kromě Arnošta z Valdštejna a jeho ženy Marie mimo jiné jejich syn Karel Albrecht se svými čtyřmi potomky, který výpravu organizoval", vypráví Vojtěch Dvořák. Nezasvěcení kolemjdoucí by však jen těžko hádali, že přítomní pánové v rozhalených košilích a dámy v letních šatech nepatří k návštěvníkům, kterých do Zvířetic v sezóně zavítají denně desítky.

„Z prezentace byli nadšení a bylo vidět, že nechválí jen ze slušnosti," pochvaloval si rovněž na závěr setkání Vojtěch Dvořák.

O archeologických nálezech objevených během výkopových prací na Zvířeticích vyprávěl hostům také archeolog Muzea Mladoboleslavska Filip Krásný, kterého Dvořák k účasti na poslední chvíli přizval. Ten s sebou dokonce přivezl jeden autentický exponát, který mu před odjezdem z muzea padl do oka kovový ohřívací koš, jenž byl v 70. letech objeven v bývalé hradní studni. Ve své době se plnil žhavými uhlíky a kamínky a sloužil k ohřívání lože.

Také Krásný návštěvu jen chválil: „Byli hrozně milí a na nic si nehráli. Společně jsme překonávali jazykovou bariéru a dokonce jsme spolu mluvili i česky. Většina z hostů česky rozuměla," říká historik.

Valdštejni se v Podhradí zdrželi tři čtvrtě hodiny, podstatně déle než na jiných místech, kde náročný terén neumožnil, aby se oslavenec upoutaný na kolečkové křeslo podíval dále než z okénka automobilu. Ze Zvířetic pokračovali Valdštejnové dále do Mnichova Hradiště, které bylo hlavním cílem jejich cesty, neboť právě zde prožil nejstarší hrabě část svého života.

„Děkuji mnohokrát za báječný den u vás," vzkázal Arnošt z Valdštejna v návštěvní knize. Až v budoucnu také zavítáte do Podhradí, můžete si v knize nalistovat 21. červenec a podívat se, jak se podepisují ti, jejichž předci utvářeli české i evropské dějiny.

Valdštejny v informačním centru v Podhradí pod zříceninou Zvířetice čekala prezentace toho, jak dřívější zámek vypadal na konci 17. století.

Autor: Martin Weiss

28.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 0
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Alarm ve škole spustily děti z kroužku

Základní škola Benátky nad Jizerou, Pražská 135. Třída 1.C - Paní učitelka Ilona Hanušová

Představujeme prvňáčky ze Základních škol v Benátkách nad Jizerou

Houbaři, pozor! Nemocnice hlásí otravy z hub

Nymburk /ANKETA/ – „Interní ambulance nymburské nemocnice je každoročně mezi prvními, kdo zjistí, že houby konečně rostou.“ To říká s trochou nadsázky lékařka zmíněného oddělení Šárka Klimešová.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Marie Chupíková: Lhotákova výstava na Mladoboleslavsku je jedinečná

Benátky nad Jizerou /FOTOGALERIE/ - Slavnostní vernisáž, která se konala v sobotu 16. září v Muzeu Benátky nad Jizerou, zahájila unikátní výstavu světoznámého výtvarníka Kamila Lhotáka. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení