VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodohospodáři požádají o obří dotaci

Mladoboleslavsko – Tisíce lidí doufají, že Vodovody a kanalizace uspějí s dalším projektem odkanalizování Boleslavska. Projekt bude připravený a legislativa už v cestě nestojí.

13.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Obce, zapojené do projektu Odkanalizování obcí v povodí Jizery, rozladila novela silničního zákona, platná od loňského roku. Přestože společnost Vodovody a kanalizace (VaK), která projekt zaštítila, opakovaně upozorňovala zákonodárce na komplikace při pokládání potrubí, k nápravě nedošlo. Boleslavsko se tak loni nemohlo ucházet o dotaci na rozšíření kanalizační sítě. Letos už však v cestě nic nestojí.

VaK původně předpokládaly, že po dvou velkých projektech odkanalizování, které se týkaly Mladé Boleslavi, Mnichova Hradiště a Dobrovice, už podobně velký a organizačně náročný podnik rozebíhat nebude. Zájem ze strany samospráv byl však tak velký, že už v roce 2015 začaly přípravy. Náklady byly předem spočítané na 670 milionů korun.

„Nyní už jsou vydána územní rozhodnutí pro všechny oblasti včetně přivaděče Brodce – Boleslav a žádá se o stavební povolení," potvrdil Boleslavskému deníku Tomáš Žitný, náměstek ředitele VaK.

Podle nejnovějších plánů se tak nové kanalizace mají dočkat Brodce, Písková Lhota, Hrdlořezy, Malá Bělá, Horní Stakory, Holé Vrchy, Kolomuty, Podchlumí, Úherce a zbývající část Semčic. Kanalizační přivaděč Jih umožní odvádění odpadních vod i z Krnska, Horek nad Jizerou, z Hrušova a Vince.

Součástí projektu má být také intenzifikace a navýšení kapacity čističek odpadních vod v Bakově nad Jizerou a Semčicích.

„Na této situaci je nejhorší, že se stále čeká, co a jak bude," říká bakovská zastupitelka Monika Čapková z Malé Bělé, kde na vybudování kanalizace čekají už řadu let. „Například ulice za „pláckem" už je v dezolátním stavu a její obyvatelé čekají už přes deset let na důstojný povrch. Zatím se jen záplatuje," krčí rameny. Podobná situace je i v dalších obcích.

K vyhlášení dotační výzvy dojde na podzim. Tomáš Žitný si však netroufá výsledek předjímat. „Úředníci z fondu o našem projektu vědí, jeho přínos by byl velký i vyčíslitelný, ale přesto si musíme držet palce."

Už v tuto chvíli je ovšem jasné, že podpora ze Státního fondu životního prostředí bude výrazně nižší než v případě minulých dvou projektů odkanalizování Boleslavska, a to maximálně 63 procent uznatelných nákladů.

Vybudování kanalizace od získání dotace a výběru zhotovitele potrvá zhruba dva a půl roku.

Autor: Martin Weiss

13.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čtvrtek byl pro policisty z celého kraje, ale i z celého Česka, prověrkou jejich fyzické zdatnosti a psychické odolnosti.
39

OBRAZEM: Policisté testovali svou fyzickou i psychickou odolnost

Areál Klementinky, kde vznikla komunitní zahrada určená pro setkávání všech generací, byl slavnostně otevřen.
77

OBRAZEM: V Klementince můžete sportovat i relaxovat

KRÁTCE: Muzeum Metoděje Vlacha chystá letecké odpoledne

Mladá Boleslav – Letecké muzeum Metoděje Vlacha připravilo již na zítra (23.6.) pro své návštěvníky letecké odpoledne.

Krytý bazén v Benátkách? Zapomeňte!

Benátky nad Jizerou – Sen mnohých Benátčanů o krytém bazénu u letního areálu se rozplynul. Je rozhodnuto. Bazén tady zatím nevyroste. Město by stál kolem sta milionů korun, navíc roční provoz je odhadován na dva miliony. To je v této chvíli nereálné.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

KRÁTCE: Folklorní festival už je za humny

Bakov nad Jizerou – První červencový den odpoledne čeká Bakov již sedmý ročník velké folklorní akce – Pojizerský folklorní festival.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies