VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodohospodáři požádají o obří dotaci

Mladoboleslavsko – Tisíce lidí doufají, že Vodovody a kanalizace uspějí s dalším projektem odkanalizování Boleslavska. Projekt bude připravený a legislativa už v cestě nestojí.

13.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Obce, zapojené do projektu Odkanalizování obcí v povodí Jizery, rozladila novela silničního zákona, platná od loňského roku. Přestože společnost Vodovody a kanalizace (VaK), která projekt zaštítila, opakovaně upozorňovala zákonodárce na komplikace při pokládání potrubí, k nápravě nedošlo. Boleslavsko se tak loni nemohlo ucházet o dotaci na rozšíření kanalizační sítě. Letos už však v cestě nic nestojí.

VaK původně předpokládaly, že po dvou velkých projektech odkanalizování, které se týkaly Mladé Boleslavi, Mnichova Hradiště a Dobrovice, už podobně velký a organizačně náročný podnik rozebíhat nebude. Zájem ze strany samospráv byl však tak velký, že už v roce 2015 začaly přípravy. Náklady byly předem spočítané na 670 milionů korun.

„Nyní už jsou vydána územní rozhodnutí pro všechny oblasti včetně přivaděče Brodce – Boleslav a žádá se o stavební povolení," potvrdil Boleslavskému deníku Tomáš Žitný, náměstek ředitele VaK.

Podle nejnovějších plánů se tak nové kanalizace mají dočkat Brodce, Písková Lhota, Hrdlořezy, Malá Bělá, Horní Stakory, Holé Vrchy, Kolomuty, Podchlumí, Úherce a zbývající část Semčic. Kanalizační přivaděč Jih umožní odvádění odpadních vod i z Krnska, Horek nad Jizerou, z Hrušova a Vince.

Součástí projektu má být také intenzifikace a navýšení kapacity čističek odpadních vod v Bakově nad Jizerou a Semčicích.

„Na této situaci je nejhorší, že se stále čeká, co a jak bude," říká bakovská zastupitelka Monika Čapková z Malé Bělé, kde na vybudování kanalizace čekají už řadu let. „Například ulice za „pláckem" už je v dezolátním stavu a její obyvatelé čekají už přes deset let na důstojný povrch. Zatím se jen záplatuje," krčí rameny. Podobná situace je i v dalších obcích.

K vyhlášení dotační výzvy dojde na podzim. Tomáš Žitný si však netroufá výsledek předjímat. „Úředníci z fondu o našem projektu vědí, jeho přínos by byl velký i vyčíslitelný, ale přesto si musíme držet palce."

Už v tuto chvíli je ovšem jasné, že podpora ze Státního fondu životního prostředí bude výrazně nižší než v případě minulých dvou projektů odkanalizování Boleslavska, a to maximálně 63 procent uznatelných nákladů.

Vybudování kanalizace od získání dotace a výběru zhotovitele potrvá zhruba dva a půl roku.

Autor: Martin Weiss

13.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní škola speciální Mladá Boleslav.

Boleslavská škola je zachráněna. Ale jen dočasně

Lhotka u Křivoklátu se na dva červencové týmy proměnila v rudolfínskou Prahu.
5

FOTO: Tematické tábory DDM slaví úspěch

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Střední Čechy /ANKETA/ - Každodenní stres a pracovní nasazení si vybírá svou daň. Většina z nás je pod velkým tlakem. Pokud toužíte po aktivitě, která zpevní vaše tělo a ještě přitom uvolní vaši mysl, je jóga přesně to, co hledáte.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Kultura na Boleslavsku: Vyrazit můžete do kina i na koncert

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí na Boleslavsku.

Smečka psů z domu hrůzy skončí v útulku

Mladá Boleslav – Několik desítek dospělých psů a štěňat žije v centru Mladé Boleslavi v otřesných podmínkách. Ve velkém rodinném domě Na Kozině, který patří Václavu Hrbáčkovi, běhají zvířata mezi haldami odpadků. Do zadní části, kde mají přístřešek, se dá sotva projít.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení