VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Hradišti otevřeli speciální fond na podporu místních akcí

Mnichovo Hradiště - Zastupitelé finančně pomohou realizaci sportovních, společenských a kulturních aktivit

26.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Jak financovat místní akce, které probouzí život v Mnichově Hradišti? Bez finančních prostředků, kterých zdejší spolky a uskupení nemají nazbyt, to zřejmě nepůjde. A tak si zastupitelé na minulém jednání odhlasovali speciální účelový fond, z něhož půjdou finance těm sdružením, organizacím, nadacím či obchodním společnostem, které o ně včas zažádají.

Nicméně, nic není tak jednoduché a snadné, jak se na první pohled může zdát. Žadatelé musí splnit určitá pravidla. Václav Haas, který je jedním z autorů dokumentu, jež se jmenuje Dotační fond, vysvětlil, co pracovní skupinu, zastupitele i zástupce městského úřadu vedlo k jeho vytvoření: „Hlavní motivace byla dána novelou zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů a současně neúplnou praxí financování jednorázových akcí ve městě," konstatoval zastupitel, jeho pravou rukou byl kolega ze širšího vedení města Jan Mareš.

Helena Matýsková, babička šesti vnoučat, aktivitu města rozhodně vítá: „Peníze dneska hrají hlavní roli všude. V Hradišti určitě žijí lidé, kteří se o sport, o děti či o seniory starají, chtějí jim vymyslet program nebo činnost, ale na realizaci jim chybí peníze. Vždyť akce nemusí spolknout stovky tisíc," míní Helena Matýsková, která se ráda účastní akcí v muzeu či historických procházek po Mnichově Hradišti.

Hodiny tělocviku dětem nestačí

Podle ní hodiny tělocviku dětem ve škole určitě nestačí. „Mají jen několik hodin, ale běhat potřebují každý den. Existují sice kroužky, ale většina dětí si vybírá takové, u který se nemusí moc pohybovat," dodala.

Z Dotačního fondu půjdou peníze do tří oblastní: do sportovních aktivit a tělovýchovy, do kulturně společenské aktivity a podpory místních tradic či do vzdělávacích aktivit dětí, mládeže a seniorů.

„Peníze z tohoto fondu podpoří provoz konkrétních organizací, jednak zafinancují jednorázové akci či investice," poznamenal Václav Haas s tím, že se inspirovali v Říčanech.

Navrhovatelé by fungování Dotačního fondu rádi vyzkoušeli ještě letos na jednu jednorázovou akci, aby zjistili, jestli se někde objeví nedostatky, a co je potřeba vylepšit pro příští rok, kdy už bude program plně zatížen.

Jak doplnil starosta Ondřej Lochman, než byl návrh hotový a předložený zastupitelům ke schválení, uskutečnilo se přibližně sedm setkání. „Pokud se dokument ujme, budeme ho muset příští rok schvalovat znovu," starosta.

Už minulý týden měli Hradištští možnost zažít město jinak, a to při sousedské slanosti na Masarykově náměstí a v jeho blízkém okolí. Návštěvníky lákaly nejen besedy, ale také otevřené stánky a doprovodné programy.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
26.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiřina Šiklová přednášela v Čáslavi.

KRÁTCE: Setkají se s Jiřinou Šiklovou

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Výzkum si posvítí na kvalitu zdravotnických služeb

Střední Čechy - Jak jste byl spokojen s přístupem lékaře? Dostal jste všechny informace? Takové dotazy mohou během podzimu zastihnout pacienta v některé z pěti krajských nemocnic. Středočeský kraj totiž rozjíždí projekt Kvalita očima pacientů, který má poskytovat nemocnicím a lékařům zpětnou vazbu.

KRÁTCE: Inline dráha bude uzavřena

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

KRIMI MIX: Uprchlého vězně stále hledají

Od středy 16. srpna, kdy svévolně opustil nestřežený výrobní podnik v Hlavenci, je na útěku 30letý vězeň, který si má odpykávat v jiřické věznici trest za omezování osobní svobody a krádež.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení