Čerstvě narozené miminko našly v neděli ráno v mladoboleslavském babyboxu zdravotní sestřičky. Podle prvotního klinického nálezu vypadá, že je děťátko v pořádku.

Informaci Boleslavskému deníku potvrdila v neděli ráno mluvčí Klaudiánovy nemocnice Kamila Hamáčková. „Signalizace babyboxu se rozezněla v neděli v 5 hodin a 15 minut. Zdravotní personál ihned reagoval a schránku zkontroloval. Uvnitř byl nalezený čerstvě narozený chlapeček,“ uvedla Hamáčková.

Lékaři ihned dítě prohlédli a podle klinického vyšetření je v pořádku. „Dítě bylo ovšem podchlazené a pupeční pahýl mělo podvázané tkalounem,“ řekla Hamáčková. Dítě bylo neumyté a zabalené do ušmudlaných ručníků.

Chlapec vážil 2900 gramů a měří 46 centimetrů, podle lékařů jde o řádně donošené dítě. Jeho přesný zdravotní stav ale určí až standardní vyšetření. Sestřičky a lékařky chlapečka pojmenovaly podle Leoše, který má dnes svátek.

Už druhé miminko v boleslavském babyboxu

Nález dítěte bude oznámen na příslušný odbor péče o dítě Magistrátu města Mladá Boleslav a pochopitelně o dalším osudu chlapečka rozhodne Okresní soud v Mladé Boleslavi. Po zaléčení poputuje nejspíše do mladoboleslavského dětského domova pro děti do tří let.

Je to již druhý úspěch boleslavského babyboxu, díky kterému se podařilo zachránit život bezbranného dítěte, které by jinak mohlo skončit špatně. První dítě, také chlapce, nalezli zdravotníci v Mladé Boleslavi 10. listopadu 2010. Tehdy jej pojmenovali Martin a o několik dnů později se o něj přihlásil příbuzný.

Podle zakladatele babyboxů v České republice Ludvíka Hesse je boleslavské nedělní miminko již devětačtyřicáté, které zachránil babybox, cožje vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost anonymně odložit dítě, aniž je ohrozí na životě či zdraví. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest.

Boxy jsou vždy instalovány v klidných lokalitách, které zaručují zachování anonymity. Ihned po vložení dítěte je automaticky odeslána zpráva o otevření schránky. Dítě zdravotníci vyzvednou během několika málo minut. Podobná zařízení fungují i na Slovensku a v Maďarsku, Rakousku, Švýcarsku a Německu. V republice je 44 takových schránek. Dosud podle Hesse zachránily život 20 chlapcům a 29 holčičkám.

Hess míní, že většina matek novorozence odkládá ze sociálních důvodů. Občas se s ním prý nějaká spojí a ptá se na osud svého dítěte, zda bylo například svěřeno někomu do péče. "Chtějí si vytvořit alibi samy pro sebe nebo se dozvědět, zda je dítě v pořádku," dodal.

Pavel Svačina, Josef Pilař, Deník.cz