Pavel Krpálek, ředitel Kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR v Mladé Boleslav (ÚP ČR), předpokládá, že noví uchazeči o zaměstnání se budou hlásit do evidence úřadů práce v průběhu celého září.

Jeho domněnky potvrdila i devatenáctiletá Markéta Svobodová z Mladé Boleslavi, kterou jsme potkali před nástěnkou s nabídkami zaměstnavatelů.

„Zaregistrovala jsem se hned první týden v září. Práci si ale zkouším hledat i sama, prohlížím inzeráty a občas se jdu zeptat i do konkrétní společnosti. Zatím žádný výsledek. Čekají mě ale dva pohovory," říká Markéta Svobodová, která vystudovala technický obor. Doufá, že do měsíce by se svým zaměřením mohla na trhu práce uspět.

„Nezaměstnanost v Mladé Boleslavi byla ke konci srpna 3,8 procenta. Ve srovnání s červencem se tedy nezměnila," vysvětluje Pavel Krpálek.

Nezaměstnanost klesá

Aby ale bylo vidět, že oživení ekonomiky se skutečně promítá do klesající nezaměstnanosti i do snižování počtu uchazečů o zaměstnání, poukazuje na další zajímavá čísla. „Sezónní míra nezaměstnanosti v rámci Evropské unie se pohybuje na hodnotě 5,2 procenta, což pro Českou republiku znamená, že jsme momentálně na třetím místě v žebříčku nezaměstnanosti, hned za SRN a Maltou," upozorňuje na pozitivní čísla v mezinárodním srovnání ředitel Kontaktního pracoviště ÚP ČR v Mladé Boleslavi s tím, že celorepublikově je bez práce 434 497 lidí.

Ve městě automobilů se ke konci srpna zaevidovalo na ÚP ČR 349 nových uchazečů o zaměstnání. Celkově však práci hledá 3 241 lidí. Na druhou stranu jich ale 356 nastoupilo do zaměstnání. „Z čísel je vidět, že se v srpnu, což je v podstatě mrtvý měsíc, vystřídalo na úřadě kolem sedmi set lidí, což není vůbec špatná statistika," konstatoval Pavel Krpálek s tím, že prázdninový a dovolenkový klid byl jenom zdánlivý.

Jak ale poznamenal, absolventi navštěvovali úředníky spíše průběžně. Často šlo o jednotlivce, kteří monitorovali situaci. Největší nápor mladých lidí čekají zaměstnanci úřadu v průběhu září, kdy do evidence přichází hlavní vlna absolventů. Jsou to ti, kteří si chtěli v létě ještě užít poslední prázdniny. „Nyní, v polovině měsíce zatím můžu potvrdit, že počet bývalých studentů, kteří se nám hlásí, není tak vysoký, aby výrazně zahýbal s nezaměstnaností v našem okrese. Jinak řečeno i díky oživující ekonomice, se rozhodně nedostaneme na loňské hodnoty. Navíc, řadě absolventů se podařilo najít uplatnění ještě o prázdninách, takže se na úřadě evidovat nepotřebovali," pokračuje ředitel Kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR v Mladé Boleslav.

Vystudovaný obor versus realita

Vystudovaný obor a pracovní pozice se často liší. Zhruba polovina uchazečů najde zaměstnání ve svém zaměření, zbytek se musí poohlédnout v jiných oblastech. Studentům ale velmi pomáhají praxe, stáže i to, že vědí, co chtějí dělat. Mnohdy však někteří z nich opožděně zjišťují aktuální či dlouhodobé potřeby trhu práce, což se mnohdy neslučuje s jejich reálným uplatněním.

Není žádnou novinkou, že v průmyslově zaměřeném regionu je velká poptávka po technicky zaměřených profesích. Kromě nich ale zaměstnavatelé hledají také řidiče kamionů, (nejlépe s návěsem), ale ve velké míře i autobusů. „To je problém, který se v současné době opravdu stupňuje. Generace zkušených řidičů stárne, pochopitelně odchází do důchodu a nemá je kdo nahradit. Důležitá je pochopitelně i praxe," popsal Pavel Krpálek.

Za pravdu mu dává i Martin Bělovský, jednatel společnosti Arriva Středí Čechy: „Situace na trhu práce v kategorii řidičů autobusů je složitá v celé republice. Nám do plného počtu chybí zhruba deset řidičů. Zkušení šoféři odchází často na kamionovou dopravu a mezi mladými není o tuto profesi zájem. Navíc dlouhodobě chybí v republice obor, který by případné profesionální řidiče vychovával," nastínil současný stav.

Řada lidí nechce nebo nemůže pracovat ve směnném provozu. Jenže v regionu, kterému vévodí automobilová výroba, není výjimkou dvousměnný či nepřetržitý provoz.

Chybí pracovníci v zemědělství, svářeči, řidiči

Mladá Boleslav je ekonomicky silným a průmyslově zaměřeným regionem. Zdejší firmy mají zájem především o technicky vzdělané zaměstnance. „V sezóně jsme ale zaznamenali také značný zájem například o pracovníky v zemědělství. V této oblasti ale zaměstnavatelé nepožadují ani tak odpovídající vzdělání, ale dávají přednost zručnosti a chuti pracovat. Přesto máme ale překvapivě občas problém tyto pozice pokrýt. Důvodem nejsou nízké mzdy, naopak tyto obory jsou vcelku dobře placené, ale dopravní obslužnost, " dodává Krpálek.

Velká poptávka je v tomto regionu také po svářečích. A protože ÚP ČR v evidenci uchazečů o zaměstnání nenašel vhodné kandidáty, otevřel rekvalifikační kurz, který poptávku pomohl alespoň částečně pokrýt. Přesto někteří uchazeči nabídky odmítli, jiné pak musel úřad dokonce vyřadit kvůli neochotě spolupracovat. V červnu zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím ÚP ČR osmdesát pozic pro svářeče. Za srpen se tento počet zvýšil a k dispozici je tak 118 volných pozic.