VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitelé vzali své žáky na cestu obory technickými, ale i přírodovědnými

Bělá pod Bezdězem - Žáci už osmých, případně devátých ročníků, jsou postaveni před těžkou životní úlohu. Musí se rozhodnout, jaké povolání chtějí vykonávat a podle toho si také vybírají budoucí školu. Jenže konečný verdikt není nikdy jednoduchý a mnozí z nich tápou.

20.6.2015
SDÍLEJ:

ŠKOLÁCI POZNÁVALI nejen stroje, ale i práci s nimi. Všechny tématika zajímala a motivovala ke vzdělání.Foto: Zdeněk Galetka

Aby měli tuto cestu alespoň trochu usnadněnou školáci z Bělé pod Bezdězem, vzali je učitelé na cestu přírodovědných a technických oborů napříč Středočeským krajem.

„Při volbě povolání se rozhodují spíše podle atraktivity profese než podle potřeb trhu práce. Navíc pro mnohé žáky není přírodovědné a technické vzdělávání dostatečné zajímavé, aby si na tyto obory podali přihlášku," zhodnotil Zdeněk Galetka, učitel Základní školy z Bělé pod Bezdězem, který žáky doprovázel.

Vybavení škol

Jenže dnes je všechno otázkou peněz. To se týká bohužel i technického vybavení škol, které zajišťují odbornou výuku a měly by žákům zvyšovat budoucí konkurenceschopnost na trhu práce.

Podle Zdeňka Galetky je velmi důležité, aby žáci poznali reálné prostředí firem. „Musí si uvědomit, že současné technologie jsou již na takové úrovni, že i dělnické profese mohou být čisté a fungovat prostřednictvím počítačů," vysvětlil kantor.

Exkurzi do výrobních podniků spojili také se vzděláváním v oblasti environmentální výchovy.

Aby škola mohla zmíněné věci svým žákům dopřát, zapojila se do projektu, který financoval Evropský sociální fond a státní rozpočet. Určený byl zejména pro žáky osmého ročníku, kteří navštívili tři firmy v našem kraji.

„Nejdříve jsme zavítali do Školního lesního podniku v Kostelci nad Černými lesy. Jde prakticky o účelové zařízení České zemědělské univerzity v Praze," naznačil Zdeněk Galetka s tím, že v tomto středisku vyprodukují přes dva miliony kusů sazenic ve více než 500 druzích a 2000 kultivarech okrasných dřevin ročně.

V okamžiku, kdy se žáci měli možnost do střediska podívat, zde právě probíhala výsadba roubovaných sazenic. A tak se žáci mohli na vlastní oči přesvědčit o tom, jak vypadá zahradní velkovýroba.

Návštěva v Kolíně

Poté pokračovali do kolínského podniku, v němž vyrábí především elektroinstalační lišty a kanály, trubky pevné a ohebné, krabice i upevňovací materiál. „Prohlédli jsme si výrobní linku a kromě toho se seznámili s technologií výroby od technického návrhu výrobku až po konečnou realizaci ve formě velkovýroby," popsal učitel, který byl v letošním roce třídním v osmé A.

Poslední zastávkou byla nižborská sklárna. „Čtyřiadvacetiprocentní olovnatý křišťál zdobí brusem, a to od jednoduchých až po velmi složité," dodal Zdeněk Galetka, který oceňuje, že firma bere při výrobě velký ohled na ochranu životního prostředí. Hlavní důraz je podle něj v ochraně ovzduší, vod a nakládání s chemickými látkami.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
20.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

OBRAZEM: V Branžeži se veselili

Branžež - Posvícení v Branžeži bylo pořádáno Spolkem pro obnovu tradic, SDH  Branžež a Obecním úřadem  Branžež. Pro děti byla možnost vyrobit si dekorace z keramiky, obrázky z listí, případně vytvořit kresby na kameny. Návštěvníci měli možnost hlasovat v soutěži o nejlepší štrůdl či ochutnat z rozmanitého množství koláčů, buchet, chlebíčků nebo ochutnat domácí řízek s bramborovým salátem. Posvícení navštívilo asi 100 návštěvníků z Branžeže, Nové Vsi a okolí.

OBRAZEM: V Kolomutech soutěžily děti

Kolomuty - Ukončení letní sportovní sezóny v Kolomutech pojali uspořádáním zábavné akce pro děti, kterou pořádal Obecní úřad Kolomuty, Sbor dobrovolných hasičů Kolomuty a sportovní klub Sportovní Areál Kolomuty. Děti si užívaly skákacího hradu, zasoutěžily si v různých disciplínách (skok do dálky, hod na cíl, slalom, skákání v pytli, chytání ryb, střelba na terč z luku a ze vzduchovky, opičí dráha a cyklistický závod). Za každou disciplínu děti dostaly razítko do kartičky a na konci sportovních vícebojů byly odměněny medailemi. Soutěží se zúčastnilo 29 dětí.

OBRAZEM: V Dobrovici se konala výstava králíků, holubů a drůbeže

Dobrovice - V sobotu se v Dobrovici konala výstava králíků, holubů a drůbeže. Děti nejvíce lákala tombola, ve které byla spousta zajímavých cen. Někteří si domů mohli odnést i nějakého mazlíčka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení