Mírná vlna nevole se však zvedla krátce po poledni. To na tiskovou konferenci přijel ministr vnitra Milan Chovanec, který v doprovodu policejního prezidenta Tomáše Tuhého dorazil současnou situaci vysvětlit. Nesouhlas a boj za svá práva dali běženci několikrát najevo hlučením a pískotem.

Po odjezdu ministra ale stovka migrantů svůj tlak ještě přiostřila. Přibližně stovka uprchlíků se nevrátila do ubytovny a začala ničit vybavení, rozbíjela okna i skleničky. Reagovali tak na to, že Milan Chovanec jejich požadavky odmítl a upozornil je, že musí dodržovat naše zákony. Situaci zklidnila až skupina těžkooděnců. Vzlétl i vrtulník.

Na místě byl také starosta Bělé pod Bezdězem Milan Lomoz. Zajímalo ho, zda se opatření nějak dotknou obyvatel města, které je od uprchlického tábora vzdálené pouze pět kilometrů. „Jsme dohodnuti, že pokud běženci získají azyl, nebudou je vypouštět bez prostředků za vrata. Aby měli šanci jít za lepším životem, policisté je odvezou na nádraží, kde nasednou na vlak. Kromě toho jim dají s sebou peníze, či jídlo, s nímž vydrží několik dnů, a jízdenku," sdělil Milan Lomoz.

Z imigrantů nemusíte mít strach

Pokud by cizinci zůstali na ulici jen s tím, co mají zrovna u sebe, je pravděpodobné, že by hrozilo zvýšení trestné činnosti. „To se zatím neděje, jak mi potvrdili policisté," dodal Milan Lomoz. Ubezpečil, že ani lidé v Bělé nemusí mít z ilegálních imigrantů strach. Ti hledají rychlou cestu, jak se ocitnout za hranicemi, aniž by se ve městě zdržovali. „Rozumím ale tomu, že se lidé bydlící blízko Jezové obávají. Policisté mají ale vše pod kontrolou," ujistil je.

Zdroj: Lucie Růžková

„To víte, teď se ve městě nemluví o ničem jiném. Strach máme, nikdo neví, co je napadne. Mají přece jen jinou kulturu a vychování a v Čechách jsou drženi proti své vůli, takže …" vyjádřila určitou obavu starší žena, která se o čtvrteční vzpouře dozvěděla od známé. „Chvíli jsem nevěřila vlastním uším," doplnila.

Uprchlíkům ale v Jezové nic nechybí. Uvnitř mají společenskou místnost, pokoje pro jednotlivce i rodiny s malými dětmi, prostor pro sportování. Dokonce mohou i telefonovat. „Pochopitelně chtějí zpátky své mobily. Naše zákony to ale v takovém zařízení neumožňují. Svým známým ale mohou zavolat z pevné linky, která je zde k dispozici," konstatoval Milan Lomoz.

Mezin se vydal na vlak

Na jednoho z uprchlíků, kteří hledají svůj domov, se přece jen včera usmálo štěstí. Pravděpodobně získal azyl do země, kde chce začít znovu. Krátce před půl jednou odpoledne mohl znovu vyjít na svobodu. „Jdete na vlak? Tak to je tudy," ukázala pracovnice ve službách security směr na nádraží asi padesátiletému muži. „A je to pět kilometrů," opakuje mu česky a nahlas, přestože je jasné, že jí ani trochu nerozumí. Syřan Mezin svou radost ale neskrývá. V každé ruce drží jedno zavazadlo a usmívá se od ucha k uchu. „Uvnitř jsme jedli jen brambory, rýži a těstoviny, pořád dokola. Nelíbilo se mi, že všechny národnosti byly pohromadě," uzavřel krátký rozhovor, než se vydal na pět kilometrů dlouhou cestu na nádraží.

Situace v Jezové nenechává chladným ani vedení Mladé Boleslavi, která jako obec s rozšířenou působností má k zařízení jisté závazky. Na konci května se například musela postarat o labilního Číňana, který byl z tábora propuštěn, do doby, než soud rozhodl o jeho osudu. Zprávu o tom ovšem dostala jen pár hodin předem. „Pro případ, že bychom se museli o takového člověka znovu postarat, jsme vyčlenili jednu z ubytovacích místností na městské ubytovně," sdělil náměstek primátora Michal Kopal, který se do Jezové chystá s tajemnicí magistrátu, aby se domluvili na vzájemné spolupráci