VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studijní pobyt dal Lence i zkušenost s italským temperamentem

Horky nad Jizerou – Studenti ze zdejší Střední odborné školy a středního učiliště vyjíždějí za novými zkušenostmi do zahraničí už řadu let.

8.5.2014
SDÍLEJ:

Lenka Tarabová prožila tři týdny v ItáliiFoto: Deník / Šárka Charousková

Jak potvrdil zástupce ředitele Miloš Repáň, škola je zapojena hned do několika mezinárodních projektů, z nichž nejznámější je určitě Leonardo da Vinci.

Horečtí žáci vyjíždějí do Rakouska, Německa, Itálie a na Slovensko, jezdí také na Kypr, a pracují zde ve firmách podle své odbornosti, tedy podle oboru, který studují.

„Členství naší země v evropské unii nám vysílání studentů do zahraničí významně usnadnilo především technicky, vše je podstatně jednodušší a rychlejší než dřív," vysvětlil Miloš Repáň.

Sedmnáctiletá Lenka Tarabová byla na stáži v Itálii, konkrétně v přístavním městečku Senigallia, což je jedno z vyhlášených letovisek cestovního ruchu.
„Do Itálie jsem zamířila v letošním školním roce, vlastně hned na jeho začátku. Můj pobyt tady trval tři týdny," vypráví Lenka.

Středomořská země byla jejím snem už dávno. „Už když jsem byl v prváku, vlastně ještě když jsem se hlásila na školu, toužila jsem jet na praxi právě do Itálie. Jakmile se tahle možnost naskytla, hned jsem se na stáž přihlásila. Měla jsem velkou radost, když jsem zjistila, že mě vybrali a opravdu tam pojedu," popisuje sympatická dívka své první pocity před zahraničním pobytem.

Lenka pochází ze Mšena a v Horkách studuje druhým rokem obor gastronomie, a k němu se vázala i její praxe. „Nejdřív jsem byla na place, kde jsem nosila talíře a obsluhoval hosty, ale pár dní jsem byla i v kuchyni," líčí.

A co se jí líbilo nejvíc? „Určitě to byla ta parta přátel, i lidé v práci, Italové jsou strašně milí a příjemní. Ale samozřejmě jsem byla nadšená i z pláží a přírody. Itálie je opravdu krásná země."

Zahraniční stáž pro studenty samozřejmě znamená především práci, ale mají čas i na to, aby poznali zemi, v níž přechodně pobývají. „Pracovali jsme vždycky buď dopoledne, nebo odpoledne, takže jsme si chvilku na prozkoumání okolí našli," potvrzuje Lenka.

„Dokonce jsem neměla problém ani s jazykovou bariérou, snažila jsem se domluvit anglicky, zkoušela jsem i italštinu, a když to nešlo jinak, rukama nohama jsem vždycky dokázala vyjádřit, co chci," směje se.

Zkušenost ze stáže Lenku Tarabovou utvrdila v tom, že práce v zahraničí je skvělá zkušenost. Nejenže by se do Itálie ráda vrátila, ale už plánuje po dokončení školy, že bude pracovat v zahraničí. Prozradila i svůj tajný plán, že by si chtěla v cizině otevřít vlastní restauraci. A překvapivě opět směřuje své sny do Itálie.

„Musím říct, že jsem si tu zemi zamilovala. Kromě toho, co už jsme vyjmenoval, se mi líbí, že je tam skoro pořád teplo. A také jsou tu nádherné historické památky, třeba Benátky mě úplně okouzlily. I proto mě to tam láká zpátky."

Ale kromě lásky k Itálii tam zažila Lenka i tu lásku opravdovou, jak s uzarděním připustila. „Zamiloval se do mě jeden kluk, který pekl pizzu. Nosil mi vždycky dvě růže. To byla pro mě taky úplně nová zkušenost."

Dnes už je sice s kamarády z ciziny v kontaktu jen přes sociální sítě, ale má jasno v tom, že se do zahraničí vrátí hned, jak to bude možné.

Autor: Šárka Charousková

8.5.2014
SDÍLEJ:
Pivní slavnosti September fest 2013

KRÁTCE: Krásná louka patří pivní slavnosti

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Kriminalisté obvinili osmnáct dealerů

FOTO: Kapela strýce Michaela zahrála v Bělé

Bělá pod Bezdězem - Předposlední promenádní koncert letošního léta patřil na Masarykově náměstí zavedené jazzové Kapele strýce Michaela. 

FOTO: Velkou noční cenu Ptýrova opanoval Jan Štětina

Boleslavsko - Jen na několika místech v republice mohou fanoušci koňského parkuru sledovat závody ve skocích přes překážky v noci a za umělého osvětlení. Na Boleslavsku se tato atraktivní show odehrávala v pátek na Ptýrově. Právě tímto netradičním programem vrcholily několikadenní skokové soutěže odehrávající se v areálu Farmy Ptýrov.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

OBRAZEM: Kolomuty žily nohejbalem

Kolomuty - Tradiční nohejbalový turnaj Štecha cup 2017 v Kolomutech, který se uskutečnil v sobotu, poznamenalo počasí. Protože jeden kurt byl po noční bouřce a lijáku pod vodou, hrálo se jen na jednom. To nic neubralo na výkonech všech pěti týmů. Hrálo se systémem každý s každým, a následně si to první čtyři týmy rozdaly o konečné pořadí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení