VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sto let Junáka: skautský kroj oblékal Herčík i Bečvárovský

Mladá Boleslav - Příští týden tomu bude právě 100 let od založení prvního boleslavského skautského oddílu

7.4.2016
SDÍLEJ:

Skautský tábor v Loučeni (1931).Foto: Archiv J. Šebka

Už třetím rokem zuřila světová válka, Mladá Boleslav byla plná utečenců, ceny byly na vzestupu a panoval hlad. A přesto v této pochmurné době začalo klíčit semínko něčeho krásného boleslavského skautingu.

„V této ponuré atmosféře, v době nesmělé naděje, sejde se asi 160 žáků na oznámení napsané křídou na tabuli reálky. Slyšíme poprvé slova o světovém bratrství chlapců a děvčat celého světa, slyšíme poprvé slovo skaut a Junák. O nejbližším víkendu absolvujeme první výlet na Chlum. Bouřlivé nadšení utlumil příští den nápis na té samé tabuli: Organizace skautů se ruší!" stojí v dubnovém zápise Josefa Tondra z roku 1916 v kronice 1. oddílu mladoboleslavského Junáka.

Účastníci skautského tábora v Loučeni v roce 1931.

Tábor boleslavských skautů v roce 1931 v Loučeni.

Dnes nás od těchto pohnutých momentů dělí celé století a je jasné, že ani opakované vstupy do ilegality skauty od jejich bohulibé činnosti neodradily. V sobotu 16. dubna tomu bude na den přesně 100 let ode dne, kdy byla oficiálně založena boleslavská skautská organizace, a dnes v Mladé Boleslavi funguje dokonce šest skautských oddílů.

Během sta let jimi prošly dvě stovky vedoucích a činovníků a tisíce dětí od vlčat, světlušek a žabiček přes skauty a skautky až po nejstarší rovery, rangers a oldskauty. Skautem byli a v některých případech dodnes jsou některé přední osobnosti města: Karel Herčík, historik a bývalý starosta Mladé Boleslavi, současný primátor Raduan Nwelati, předseda poslanecké sněmovny Jan „Vrtul" Hamáček, atlet a držitel ceny města Václav „Vabe" Bečvárovský nebo bývalý kronikář města Jiří „Orel" Král.

Oslavy letošního jubilea již odstartovaly lednovými Panskautskými hrami, celorepublikovými lyžařskými závody, mohutným ohňostrojem a symbolickým Skokem do dalšího století. Následně pokračovaly hojně navštívenou a skvěle zpracovanou výstavou Skauting pro život…100 let Junáka v Mladé Boleslavi, jež je v Muzeu Mladoboleslavska k vidění do 24. dubna, a budou pokračovat Setkáním generací, výpravou s oldskauty, vodáckými závody na Jizeře či závodem O totem bratra náčelníka a vlajku sestry náčelní. Vyvrcholí skautským dnem v září.


Čestným členem Osmičky byl také Jestřáb

Velmi aktivním skautským oddílem je mladoboleslavská Osmička – 8. oddíl vodních skautů Mladá Boleslav při středisku Povodeň Benátky nad Jizerou, která sdružuje pět desítek chlapců a dívek. Vedle ochrany přírody, dobrých skutků, četných her, soutěží ve skautských dovednostech, výprav a táborů se Osmička pravidelně zviditelňuje také expedicemi, které pořádá každý druhý rok.

„Jedná se o velké zahraniční výpravy, které jsou v poslední době dokonce mezinárodní. Účastní se jich totiž náš kamarád Steve Keller z Aljašky. Už jsme se plavili po řekách v Norsku, Francii, Španělsku, Itálii, Slovensku, Švédsku, Rakousku a dokonce jsme v roce 2007 vyrazili i na Aljašku," vyjmenovává cíle cest svého oddílu dlouholetý skautský vůdce Jaroslav „Bubla" Šebek.

Osmička v roce 2015 podnikla expedici Navarra.

Expedice jsou sice nesmírně náročné na přípravu – vše se chystá téměř celý rok – i co se týče financování, ale nesou se přesně v duchu skautingu. Vždyť překlad anglického slova skaut je průzkumník a skautské výpravy by měly ideálně vést do divočiny, do panenské přírody.

Vodní skauti se scházejí každý týden a nejméně jednou měsíčně vyrážejí do přírody či na vodu. O členy také nemají nouzi. Zájem o skauting je podle Jaroslava Šebka konstantní a mnohdy přivede do oddílu celé rodiny. Zatímco děti se zapojí do života družin, rodiče pomáhají s organizací.

Osmička se může pochlubit také jedním víc než vzácným čestným členem. Nebyl jím nikdo menší než slavný Jestřáb Jaroslav Foglar, autor Rychlých Šípů a mnoha dobrodružných knih pro mládež, které formovaly nejednu generaci. A právě o tom přece skauting je – o zážitcích a formování mládeže, aby z dětí vyrostli dobří dospělí.

Autor: Martin Weiss

7.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Že má kovář Zdeněk Grausam z Úval na Praze-východ zlaté ruce, je známo nejen v širokém okolí. O jeho šikovnosti dobře vědí i filmaři – pro ty již vyráběl třeba zbraně, které se uplatnily při natáčení filmu Bathory. Nebo výstrojní součástky pro natáčení Le
2

Zlaté ruce krotící železo ocenili radní mistrovským titulem

Projekt „Řídím, piju nealko pivo“
5

Pivo při policejní akci dostali všichni. I provinilci

Nekonečných kolon se Boleslav nezbaví roky

Mladá Boleslav – Je ráno a souvislá řada vrnících automobilů se táhne od Sukorad až do centra Mladé Boleslavi. Odpoledne se situace opakuje, pouze v druhém směru. Špička vrcholí kolem 15. hodiny a auta stojí od náměstí Republiky po křižovatku mezi Plazy a Kolomuty. Z parkoviště u obchodního centra Olympia takřka nelze vyjet. Má situace řešení?

Nová stanice bude měřit kvalitu ovzduší v nejvíc zamořených oblastech

Střední Čechy - Středočeši budou mít lepší přehled o kvalitě vzduchu ve svém okolí. Kraj chce nakoupit nové mobilní zařízení, pomocí kterého by nechal monitorovat ovzduší v regionu. Jeho cena vyjde na téměř 1,2 milionu korun.

Pohřešovaná žena byla naposledy viděna v Boleslavi

Mladá Boleslav – Mladoboleslavští policisté pátrají po dvaadvacetileté ženě, jež byla naposledy viděna dne 9. srpna v ranních hodinách v Mladé Boleslavi.

Boleslavský deník hledá fotografy

Mladá Boleslav - Není vám cizí fotoaparát? Rádi fotíte vše, co se kolem vás děje? Pak byste právě vy mohli být našimi spolupracovníky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení