VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štěpánek: Rádio Delta bylo dítě, které jsme hýčkali

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ – Jiří Štěpo Štěpánek je ústřední postavou boleslavského rádia Kiss Delta od jeho založení v roce 1995. Nyní, když se z Kissu stává jednotná značka a vysílání bude již brzy odbavováno pouze z Prahy, jsme se ho zeptali na pocity, které konec stávajícího týmu provází.

21.3.2017 2
SDÍLEJ:

Moderátor a programový ředitel boleslavského rádia Kiss Delta Jiří Štěpo ŠtěpánekFoto: Deník / Weiss Martin

S jakými pocity budeš chodit těch posledních několik týdnů do studia?

Rozhodně si to míním s posluchači užít. Nikdo není zvědavý na nějaký bezbřehý sentiment a antickou tragédii. Takže spousta zábavy a výborný muziky. Show Must Go On!

Jak vzpomínáš na začátky Delty? Byl to ten nejlepší čas v historii rádia?

Každá fáze v dlouhé historii rádia Delta měla něco do sebe. Krásné pionýrské začátky, kdy nikdo v republice netušil, jak se takové médium vůbec tvoří, to se prostě nikdy opakovat nebude. Vše se tehdy dělalo spontánně, s obrovským nadšením. Rádio bylo naše dítě, které jsme vychovávali a hýčkali. Doba byla k našim chybám tolerantnější. My za mikrofonem jsme třeba nebyli vůbec připraveni na ten obrovský zájem o nás jako moderátory, který následoval po spuštění vysílání. Byli jsme všichni jedna velká rodina, která se scházela s ostatními i mimo svůj vysílací čas. Láska k mikrofonu nás nikdy neopustila. Změnilo nás to všechny. Já jsem si vlastně v té době také našel mezi moderátory i svou budoucí manželku, se kterou jsme šťastní dodnes. O rádiu v Mladé Boleslavi by to bylo dlouhé a veselé vyprávění. Možná bych ho mohl jednou vydat knižně.

Čtěte také: Zatnou do Štěpánky bagry opět své drápy?

Co jsi měl a máš na práci v rádiu nejradši?

Rád se prací bavím. A celý život mi dělá největší radost, když se také lidi kolem mě baví a usmívají se. Vždycky jsem chtěl, aby se naši posluchači měli lepší den hned od rána a na chvilku zapomněli na své každodenní starosti, smutek. Snad se to občas podařilo. Pak mám pochopitelně rád muziku. Na začátku jsem několik let sestavoval hudební playlist jak Delty, tak rádia Jizera. Takže široký žánrový záběr. V posledních letech jsem velmi rád předával své zkušenosti nadšencům, kteří kouzlu rozhlasáckého řemesla podlehli podobně jako já na začátku. To je naděje pro budoucnost.

Jaká je nyní v rádiu nálada?

Jsme tým profesionálů. Víme, že něco končí, ale také víme, že to nekončí zcela a definitivně. My v Mladé Boleslavi odvedeme stoprocentní výkon jako vždy. A to až do poslední minuty vysílání. Pak předáme slovo do pražského studia.

Předpokládám, že ne vždy šlo všechno hladce. Vzpomínáš třeba nějaké lapsy?

V hlavě vždycky zůstane jen to veselé. Když si třeba moderátoři mysleli, že se kvůli výpadku proudu nevysílá a rozjeli ve studiu opravdu peprnou konverzaci. Ta se ale pochopitelně vysílala živě. Nebo když se vysoce postavený manažer rádia – podotýkám, že jsem to nebyl já – po plese rozhodl jít vysílat a zprávy mu nad ránem dělal jeho promotér. Záznam byl bohužel rychle skartován a nedochoval se. Nepočítám nejrůznější vtípky, naschvály, překvapení mezi kolegy, striptýz během vysílání nebo obrovské množství zajímavých lidí, sportovců, umělců i politiků, se kterými jsme odvysílali tisíce hodin rozhovorů. Užili jsme si hodně legrace.

Čtěte také: Rádio Kiss Delta už brzy skončí, zůstane jen Kiss

Jak se podle tebe Delta posunovala během těch let? Vnímáš nějaký vývoj vysílaného obsahu?

Rozhodně. Delta si prošla dětskými nemocemi i obdobím přešlapování na místě bez úhony. Obsahově se hned po několika letech od svého startu začala profesionalizovat. Začala používat marketingové nástroje a lépe cílila na zvolenou cílovou skupinu. Rádio později přestalo své posluchače školit v tom, co je podle trendů nejlepší a nejnovější, přestalo hity tvořit a začalo naopak naslouchat chutím posluchačů. Ti si s nástupem internetu začali hudbu vyhledávat sami a rádio už nebylo tím, kdo v tom udával směr. Byli to oni. Hudba se začala prodávat digitálně a vliv hudebních vydavatelů zmizel. Přizpůsobila se tedy hudební nabídka a do vysílání se zařadily styly, které by se dříve do rádia nikdy nedostaly. Posluchači je milovali a my jim dali prostor. Také jsme posluchače vzali do hry. Třeba v pořadu Poprvé jsme nabídli lidem možnost vyzkoušet si práci moderátora naživo.

Měnila se práce moderátora s nástupem internetu?

Dnes už není pro posluchače tolik důležitá hudba. Tu si může kdykoli a kdekoli stáhnout. To, co má cenu zlata a co dokáže aktuálně nejvíc zaujmout, je osobnost moderátora. To je současnost a budoucnost rádia. Zbraň, která stále dokáže držet v šachu internetová rádia i konkurenci.

Neuvažuješ nyní o nějakém vlastním projektu? Co vlastně hodláš v budoucnu dělat?

Jsem v zásadním bodu své kariéry. Končí jedna dlouhá a krásná etapa mého života. Třiadvacet let jsem se plně věnoval práci, která byla mým snem, a dal jsem jí opravdu pořádný kus svého srdce. Teď stojím před zásadním rozhodnutím, zda se dál věnovat práci v některém z jiných rádií, nebo své manažerské zkušenosti, nadšení pro věc a kontakty uplatnit v podobném oboru. Kultura a tvůrčí práce, marketing, produkce, média, reklama nebo PR. Kdo ví? Rozhodně to ale pro mě bude nová příležitost ukázat své kvality a pokusit se realizovat mé další nápady jinde. Nikdy jsem dlouho nezůstal stát na místě. Co vím, je to, že udělám maximum pro to, abych byl pro budoucího partnera přínosem. Tak jako jsem byl doposud. Těším se na to. Velmi bych si, možná trochu neskromně, přál, aby čtenáři a posluchači na své rádio Delta nikdy nezapomněli. Bylo dělané s láskou a pro ně. Děkuji za všechny, kteří prošli boleslavským studiem.

Čtěte také: Pořadatelé boleslavských trhů prověřují i pole všech farmářů

Autor: Martin Weiss

21.3.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Benátkách nad Jizerou slavnostně otevřeli Centrum ekologické výchovy, které bude sloužit především jako klubovna pro místní skauty. Stavba byla zahájena v září loňského roku a město vyšla na necelých devět milionů korun.
38

Podzámecký park vzkvétá. Společný domov se skauty mohou sdílet i mufloni

První jarní hříbě se svojí matkou se pase spolu se stádem divokých koní u Milovic.
6

Nejmladší milovické hříbě se jmenuje podle boha blahobytu

OBRAZEM: Smolíkovi navštívili Mnichovo Hradiště

Mnichovo Hradiště - Muzikál Smolíkovi, jenž spojuje činohru, tanec a zpěv ve velkou kostýmovou show, sklidil v Mnichově Hradišti bouřlivé ovace. Divadelní představení plné vtipů je inspirované kultovním animovaným maďarským seriálem. V hlavních rolích účinkuje řada známých herců, mezi nimi například Eva Holubová, Bob Klepl nebo Jana Stryková.

Houbaři čekají na déšť

Boleslavsko – Hub je v lesích zatím málo. Sem tam pár voňavých májovek, kačenek nebo smržů. Stačí ale pořádný déšť a houbaři se mohou těšit i na hříbky.

Dukla zachránila Boleslavi sezonu

Liberec - I přes debakl v Liberci si fotbalisté Mladé Boleslavi zahrají na podzim evropské poháry.

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies