VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Centrum Boleslavi změní podobu! Jak má vypadat?

MLADÁ BOLESLAV - Zapomeňte na současnou podobu Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi. V nejbližších letech se zcela změní a vznikne tam odpočinková zóna pro lidi s lavičkami, vodním prvkem a zelení.

12.1.2008 1
SDÍLEJ:

Tak by mělo Staroměstské náměstí vypadat podle návrhu pracovní skupiny.Foto: Deník/Pavel Svačina

Auta již nebudou projíždět přímo skrz náměstí, ale budou ho objíždět po stranách po jednosměrné silnici. Město si od toho slibuje zklidnění dopravy na náměstí, větší bezpečnost pro chodce a především vyšší atraktivitu pro turisty a obyvatele města.

„Rekonstrukce bude stát zhruba 80 milionů korun,“ řekl Boleslavskému deníku náměstek primátora Mladé Boleslavi Adolf Beznoska. Podle něho bylo hlavním cílem pracovní skupiny rozšířit plochy pro pěší a naopak potlačit automobilovou dopravu.

Rychlost vozidel na Staroměstském náměstí bude regulovat zvýšený práh ve zúženém místě poblíž kostela a pak také fakt, že náměstí nebude průjezdné rovně, ale řidiči budou muset odbočit.

„Pokud vydrží nasazené pracovní tempo, věřím, že by mohl být reálný termín dokončení rekonstrukce Staroměstského náměstí v roce 2010,“ řekl Boleslavskému deníku zastupitel Jan Nejman. Včera vedení města Mladá Boleslav představilo návrh na rekonstrukci centra města, která byla cílem již mnoha politických uskupení. Zatím ale vždy zůstalo jen u slibů a příprav. Jak dopadne nadšení současného vedení města se teprve uvidí.

Náměstek primátora Adolf Beznoska řekl novinářům, že hlavním cílem je proměnit Staroměstské náměstí v klidovou zónu pro pěší návštěvníky. Auta již nebudou projíždět rovně skrze náměstí. „Mělo by to dopravu zklidnit,“ řekl k návrhu Nejman, který zároveň v centru města podniká.

Náměstek Beznoska novinářům představil návrh, který připravila pracovní skupina. Zatím jde jen o pracovní skicu, kterou budou dále zpracovávat projektanti. Náměstí se změní v podstatě tak, že v jeho středu vznikne trojúhelníková plocha pro pěší. A auta budou muset tuto plochu objíždět zprava ve směru ke spodní části a opačně zase po druhé straně. Silnice bude mít větší odstup od radniční věže, vzniknou tak širší chodníky. Při vjezdu od Komenského náměstí a opačně od Pražské brány budou řidiče zpomalovat zvýšené příčné pásy.

„Došlo k výraznému rozšíření ploch pro pěší. Tyto pásy budou minimálně šest metrů široké. Dále tam bude tři metry široký pojezdový pás určený k parkování a zásobování,“ uvedl Beznoska.

Náměstí bude mít jednu centrální parkovací plochu pro zhruba 60 až 80 vozidel a pravděpodobně ještě jednu menší. V centru zůstane morový sloup. Výrazně přibude zeleně a vzniknou zde vodní prvky.

„Doprava se změní tak, že řidič buď vjede na centrální parkoviště, nebo bude muset celé náměstí objet,“ uvedl Beznoska. Pak může řidič pokračovat k Pražské bráně, a nebo se po opačné straně vrátí.

„Pěší zóna bude osazena klasickou zámkovou dlažbou, aby to dobře zapadalo na Staroměstské náměstí, v pojezdových zónách bude zřejmě barevně sladěný asfalt, aby to nevydávalo hluk,“ popisoval Beznoska.

Město tak chce vytvořit pohodu pro chodce a navíc zde uklidní dopravu i hluk pro místní obyvatele. Rekonstrukce má návaznost na Železnou ulici, která se stane pouze pěší zónou, vozidla tam nebudou smět vjíždět (mimo zásobování). Bez aut by tak měla zůstat i Pivovarská ulice.

Cílem je, aby lidé nechávali svá auta v chystaném polyfunkčním domě (parkovací s obchody) na Komenského náměstí u banky a pěšky došly ke Staroměstskému náměstí. Řešeno bude také parkoviště Na Kozině.

Dále na druhé straně by se uzavřela Starofarní ulice, kde je plánována dostavba. Na Josefském náměstí, kam ústí Bělská ulice vznikne prostor pro venkovní návštěvníky chystané pizzerie soukromého majitele a místo nynější zdi, která dělí oblast od sráze na Ptáckou ulici by vznikl tubus výtahu. Tím by lidé jezdili od parkoviště na Ptácké ulici.

Krajířova ulice (vede k Templu) je zrekonstruovaná už nyní a nabízí krásný výhled na údolí řeky Jizery.

Do konce letošního roku chce mít město uzavřenou soutěž na projektanta, který dodá kompletní dokumentaci. „V roce 2009 bychom rádi s rekonstrukcí začali. Dlužíme lidem, aby mohli do centra chodit za relaxem a pohodou,“ řekl Beznoska. Také firmy, které řeší zasíťování pod Staroměstským náměstím (vodovody, plyn, kabely) přislíbily, že dokončí potřebné úpravy ještě letos, aby pak nemuseli rozkopávat již opravené náměstí. V příštím roce se má začít stavět i parkovací dům na Komenského náměstí.

Podle hrubého odhadu vedení města, má přijít rekonstrukce Staroměstského náměstí na 80 milionů korun.

Napište nám!

Jak se vám líbí návrh na novou podobu Staroměstského náměstí? Věříte, že se s rekonstrukcí začne už v roce 2009? Napište nám na: reporter.boleslavsky@denik.cz, nebo pošlete SMS ve tvaru: REP 0207 text zprávy a pošlete na číslo 736 304 030.

12.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Horolezec Petr Mašek pod Čo Oju
10

Petr Mašek míří na skály, chystá se na Dhaulágiri

Mladá Boleslav byla pátou zastávkou hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové při její „tour“ za občany – před tím debatovala s příchozími v Kolíně, Slaném, Rakovníku a Mělníku.
2

Hejtmanka čekala na déšť před muzeem

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Uprchlý vězeň se sám přihlásil

Milovice, Jiřice – Policisté zadrželi vězně, který v úterý 15. srpna opustil volné pracoviště v areálu zábavního parku Mirákulum v Milovicích.

KRÁTCE: Pivo poteče proudem

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Lamy se do zámeckého parku stěhovat nebudou

Benátky nad Jizerou – Dolní zámecký park čeká v letošním roce revitalizace, která by měla začít hned po prázdninách. Nejvíce očekávanou změnou je zookoutek, ve kterém měly podle původního záměru být i lamy. Park se však jejich domovem nestane. Potvrdil to starosta Jaroslav Král.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení