VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sgafita na budově radnice zůstanou nakonec zachována

Mnichovo Hradiště - Historická sgrafita na budově radnice v Mnichově Hradišti zůstanou zachována. Jejich osud byl přitom ohrožen a dlouhou dobu nebylo jasné, zda nebudou odstraněna.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Radnice v Mnichově HradištiFoto: Petra Kuldová

Historický objekt po mnoha letech dostane nový kabát a dočká se kompletní nové fasády. Z radnice zmizí vrstva hrubého břízolitu z období normalizace. Také dojde k očištění dekorativních prvků fasády, které nešetrný nástřik z roku 1975 zdeformoval nebo zcela zakryl.

HISTORIE RADNICE

Budova současné radnice byla postavena v letech 1892 až 1893. V letech 1950 až 1951 byl v severním křídle vybudován divadelní sál. Vestavba si ale vyžádala zazdění velkých, půlkruhově zakončených oken v patře. Plochy zazděných oken byly následně v roce 1957 vyplněny sgrafitem ve stylu socialistického realismu. Tři výjevy na severní straně představují založení města, dobu husitskou a rok 1848 v postavě Emanuela Arnolda. Dva obrazy v hlavním průčelí radnice připomínají události roku 1945 a osvobození Rudou armádou.

Ještě donedávna nebylo jisté, jaký osud sgrafity čeká a uvažovalo se dokonce o jejich odstranění. „Kdyby naši fasádu „zdobil" srp s kladivem nebo Gottwald, byl bych pro odstranění. Rudoarmějec v roli osvoboditele mi však nevadí. Jde přece o naši historii, a navíc o historii před únorovým převratem v roce 1948," komentuje rozhodování o sgrafitech starosta Ondřej Lochman a dodává, že na jejich místě se původně nacházela okna. „Kdybychom se je rozhodli odstranit, zůstaly by tam dvě velké, prázdné plochy. Okna se už zpátky dát nedají, takže se jejich zachování zdá jako nejlepší řešení," sdělil Lochman.

PAMÁTKÁŘI NA ZACHOVÁNÍ TRVALI

A k tomuto řešení nakonec přistoupili i památkáři, kteří na zachování historických sgrafit trvali. „Cílem opravy, která právě probíhá, je vrátit štukové výzdobě vnějšího pláště radnice původní vzhled. Hrubý nástřik, který zaslepil modelaci, je postupně odstraňován. Poškozené prvky štukové výzdoby budou doplněny a restaurovány. Sgrafita na východním a severním průčelí budou zachována a projdou restaurátorskou obnovou," komentuje probíhající práce Lenka Zikmundová z odboru výstavby a životního prostředí městského úřadu.

Právě špatný stav sgrafit, především na severní straně radnice, byl důvodem, proč se město do obnovy fasády pustilo. Památkáři totiž šetřením, které provedli, zjistili, že jsou v tak špatném stavu, že pokud k jejich opravě nedojde, hrozí během několika let jejich odpadnutí.

Cena restaurování sgrafit se vyšplhá na přibližně sto osmdesát tisíc korun. Práce na sgrafitech severní fasády vyjdou na sto dvacet tisíc, méně poškozená sgrafita východní fasády budou pak opravena za zhruba šedesát tisíc korun.

Po dokončení prací by na budovu radnice měla být umístěna i informační tabule, která vznik sgrafit a jejich historii vysvětlí.

Autor: Pavla Franzkiová

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čtvrtek byl pro policisty z celého kraje, ale i z celého Česka, prověrkou jejich fyzické zdatnosti a psychické odolnosti.
39

OBRAZEM: Policisté testovali svou fyzickou i psychickou odolnost

Areál Klementinky, kde vznikla komunitní zahrada určená pro setkávání všech generací, byl slavnostně otevřen.
77

OBRAZEM: V Klementince můžete sportovat i relaxovat

KRÁTCE: Muzeum Metoděje Vlacha chystá letecké odpoledne

Mladá Boleslav – Letecké muzeum Metoděje Vlacha připravilo již na zítra (23.6.) pro své návštěvníky letecké odpoledne.

Krytý bazén v Benátkách? Zapomeňte!

Benátky nad Jizerou – Sen mnohých Benátčanů o krytém bazénu u letního areálu se rozplynul. Je rozhodnuto. Bazén tady zatím nevyroste. Město by stál kolem sta milionů korun, navíc roční provoz je odhadován na dva miliony. To je v této chvíli nereálné.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

KRÁTCE: Folklorní festival už je za humny

Bakov nad Jizerou – První červencový den odpoledne čeká Bakov již sedmý ročník velké folklorní akce – Pojizerský folklorní festival.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies