VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Scénické čtení: v divadle se konalo poprvé, ne ale naposledy

Mladá Boleslav -  Jedním slovem brilantní. Takové bylo historicky první scénické čtení uspořádané v pondělí na jevišti Městského divadla

21.2.2013
SDÍLEJ:

První scénické čtení v divadleFoto: Martin Weiss

Vysoce aktuální politická satira vyvolávala jednu salvu smíchu za druhou. V režii Pavla Kheka se divákům, kteří obsadili místa do posledního, představil Roman Teprt, Petr Prokeš, Petra Nakládalová, Petr Mikeska a Václav Šanda. Oděni do improvizovaných kostýmů zasedli do improvizované Oválné pracovny a četbou hry Listopad amerického dramatika Davida Mameta naznačili, co dělá prezident na konci svého volebního období.

Probíralo se vydírání, rozkrádání státního majetku, xenofobie a homofobie i úkladné politické vraždy.
A to vše v čase blížících se prezidentských voleb a svátku Díkůvzdání, během kterých prezident tradičně omilostňuje jednoho zástupce krocaní populace. Velkolepý úspěch pondělní produkce slibuje další podobné události, jak Boleslavskému deníku potvrdil před představením režisér a umělecký ředitel divadla Pavel Khek.

Dnes není na programu divadla žádná inscenace ani setkání Za oponou, a přesto je jeviště plné diváků. Jaká událost se tu dnes chystá?
Scénické čtení, inscenované čtení nebo též scénická črta. Poslední jmenovaný výraz je možná nejpřesnější, protože půjde skutečně jen o obrysy. Osobně si to představuji tak, jakoby si malíř předkreslil to, co následně namaluje olejem. Divák by měl získat představu, jak by ta inscenace vypadala, kdybychom ji zkoušeli standardní dva měsíce a ne čtyři dny.

Kdo přišel s nápadem zařadit do programu zdejšího divadla tuto produkci?
Původní nápad byl můj, potažmo Petra Mikesky. Dnešní scénické čtení je součástí širších snah nabízet divákům i něco dalšího kromě inscenací a otevírat tak divadlo veřejnosti. Dnešní večer je takový pilotní díl. Pro příští sezonu ale už počítáme s pravidelnými scénickými čteními na zrekonstruované malé scéně.

I tam se dnes něco odehrává, že?
To ano. Dole je sněm ODS, takže jsme zůstali tady na jevišti. Hra, která je na programu, má výrazně politické téma, takže je krásné, že nahoře se o tom hraje a dole se to děje.

Jak jste se dostal k dnešnímu textu, kterým je vysoce aktuální politická satira Listopad?
Asi před rokem jsem jako dárek dostal soubor několika her. Ta kniha se, myslím, jmenuje Rozhovory s teroristy a obsahuje šest současných textů z anglofonní oblasti. Z těch šesti mě právě Listopad zaujal nejvíc, protože je velmi současný – věnuje se prezidentské volbě. Protože jsme teprve pár dní po volbách, domnívám se, že ten text bude v publiku rezonovat.

Uvažujete, že by se Listopad do budoucna inscenoval?
Neumím to teď zodpovědně říct. Možné to je. Na druhou stranu možná uvidíte, že čtení je pro tu hru tak akorát. Ta hra je velmi sevřená, věnuje se aktuálnímu tématu, ale pro širokospektrální publikum asi není. Očekáváme, jaký bude ohlas. Možnost inscenování ovšem zatím nevylučuji.

Na základě jakého klíče se pro takovou nezvyklou produkci vybírá obsazení? Jedná se třeba o dobrovolníky?
Prvotní obsazení je určitě podle typu. Podle toho, zda se vám herci hodí. Druhá okolnost je provoz. Herci, které dnes uvidíte, jsou ti, kteří nezkoušeli Marvinův pokoj. Rozhodli jsme se angažovat právě je, aby nestáli a nezakrněli. Pro většinu z nich je to jejich první scénické čtení v životě. I oni tedy mají v tomto smyslu premiéru.

Uvažujete nad dalšími texty, které byste rádi uvedli touto formou? 

V zásadě ano. Hrubší výběr už máme a nyní ho trochu zužujeme. Chceme se věnovat také české dramatice, ačkoliv v této oblasti toho není tolik, nechci říct kvalitního, ale takového, aby to v Boleslavi fungovalo. V tuto chvíli máme zhruba pět textů, z nichž některé by mohly být uvedeny ještě v této sezoně.

Můžete mi ve zkratce přiblížit, jak probíhá zkoušení scénického čtení?
Zkoušení zůstává v rovině čtení. Ono to nemá smysl moc inscenovat. Divák by pak mohl být zmatený, zda se jedná pouze o čtení či o inscenaci. Herci dostanou texty a mají za úkol si je přečíst a osahat. Následují nějaké čtyři zkoušky, ve kterých si řeknete hrubé rysy: tohle musíš říct takhle, na tohle trochu počkej, tady zrychli. Dnes skutečně očekávám nějakou improvizaci, protože toto čtení nemá úplně pevný tvar.

Autor: Martin Weiss

21.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pivní slavnosti September fest 2013

KRÁTCE: Krásná louka patří pivní slavnosti

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Kriminalisté obvinili osmnáct dealerů

FOTO: Kapela strýce Michaela zahrála v Bělé

Bělá pod Bezdězem - Předposlední promenádní koncert letošního léta patřil na Masarykově náměstí zavedené jazzové Kapele strýce Michaela. 

FOTO: Velkou noční cenu Ptýrova opanoval Jan Štětina

Boleslavsko - Jen na několika místech v republice mohou fanoušci koňského parkuru sledovat závody ve skocích přes překážky v noci a za umělého osvětlení. Na Boleslavsku se tato atraktivní show odehrávala v pátek na Ptýrově. Právě tímto netradičním programem vrcholily několikadenní skokové soutěže odehrávající se v areálu Farmy Ptýrov.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

OBRAZEM: Kolomuty žily nohejbalem

Kolomuty - Tradiční nohejbalový turnaj Štecha cup 2017 v Kolomutech, který se uskutečnil v sobotu, poznamenalo počasí. Protože jeden kurt byl po noční bouřce a lijáku pod vodou, hrálo se jen na jednom. To nic neubralo na výkonech všech pěti týmů. Hrálo se systémem každý s každým, a následně si to první čtyři týmy rozdaly o konečné pořadí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení