VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sborník Boleslavica obnoven. Křtít se bude ve staré radnici

Mladá Boleslav - Milovníci regionální historie plesají. Sborník má široký záběr a obsahuje unikátní studie.

7.12.2012
SDÍLEJ:

Jiří Filip a Jan Juřena dokončují poslední korektury před odesláním sborníku do tisku.Foto: Jiří Procházka

Dny a noci strávené u počítače, tisíce korektur a podřízení všeho jedinému cíli.
Historici Jiří Filip a Jan Juřena obnovili vlastivědný sborník Boleslavica věnovaný regionální historii.

Odkud vzešel prvotní impulz vedoucí k obnově sborníku po téměř dvaceti letech?
Většina bývalých okresních muzeí, třeba Turnov, Mělník, Jičín, pravidelně vydává svůj sborník. Tady u nás ale poslední Boleslavica vyšla v roce 1994. Od té doby na regionální úrovni nebyla možnost prezentovat výsledky práce historiků. Formou knih ano, kratší studie, střípky velkých dějin, však byly dosud takřka nepublikovatelné.

Rok práce a odříkání

Vaše práce byla během na dlouhou trať. Jak dlouho publikace vznikala?
Už v říjnu roku 2011 jsme s nápadem obnovit vlastivědný sborník oslovili ředitele Muzea Mladoboleslavska Luďka Beneše. Původně jsme počítali s tím, že hotovo bude na konci léta, ale záhy jsme vystřízlivěli.

Muzeum vaši práci podpořilo?
Ano. Té spolupráce si nesmírně vážíme. Podpořil nás jak ředitel muzea Beneš, tak ředitel Státního okresního archivu Jan Šimonek. Muzeum a archiv jsou tedy spoluvydavateli sborníku.

Jakým způsobem jste navázali spolupráci s přispěvateli? Kdo do sborníku přispěl?
Primárně jsme oslovili pracovníky muzeí a archivu, dále nám známé osoby, které se zabývají regionální historií. Někteří po té možnosti skočili hned, protože jim prostor k publikování chyběl stejně jako nám, někteří se rozhodli zapojit z časových důvodů až do dalšího ročníku. Ve výsledku do sborníku přispělo 13 autorů.

Myslíte, že může sborník ulehčit komunikaci mezi autory?
To je jedna z důležitých věcí, které si od toho slibujeme. Řada historiků z okresu nebo z regionu o sobě navzájem donedávna nevěděla. Žádná ucelená skupina nefungovala. Přitom, když badatelé sdílí své poznatky, je větší šance, že společně něco objeví.

Čemu se věnují jednotlivé studie? Je něco skutečná bomba?
Spektrum je široké. Máme tam příspěvek o archeologickém výzkumu na Drábských světničkách, prvním boleslavském biografu, Barboře Hoblové, první české docentce Miladě Paulové, která pocházela z Loukova, o okupaci v roce 1938 na Bělsku, nálezu depotu s mincemi a židovským pečetidlem v Čejeticích, vývoji mladoboleslavského muzea po roce 1989, o boleslavském fotoateliéru Böger, interpretaci května 1945 v Mladé Boleslavi nebo o pomnících v regionu věnovaných odboji. Zajímavá je také stať pojednávající o nálezu Černínova srdce, které bylo uchováno v kovové truhle v piaristické hrobce kostela sv. Kříže v Kosmonosích. Studie obsahuje i jeho mikroskopický snímek.

Studie ale nejsou tím jediným, co tvoří obsah sborníku, že?
Snažíme se zajistit informační servis, takže prostor věnujeme také institucím zabývajícím se na okrese historií a zprávám o jejich činnosti nebo výběrové bibliografii textů, které se za posledních dvacet let věnovaly historii okresu. Boleslavica '12 obsahuje také celkovou bibliografii všech článků a prací pojednávajících v roce 2011 o mladoboleslavském okresu. Zapomenout bychom neměli ani na odborné recenze publikací věnovaných historii Mladoboleslavska a unikátní historické fotografie města.

Dočkáme se dalšího ročníku?

Vypadáte unaveně. Jste ochotní podstoupit ten samý tvůrčí maratón znovu s dalším číslem?
Jedním z našich hlavních požadavků je pravidelnost. Navíc už teď máme řadu autorů, kteří nabízejí své příspěvky do dalšího vydání. Dokonce máme jeden článek slíbený do ročníku 2015.

Do jaké míry se vztahujete k první Boleslavice '68?
Velmi. Ze všech vydaných sborníků je podle nás nejkvalitnější, vznikla v jedinečném politickém ovzduší a navíc ji vedl Karel Herčík, který do našeho sborníku napsal čestnou předmluvu. Vztahujeme se k ní i graficky. Titulní stranu proto zdobí reprodukce originálu Willenbergerovy rytiny zachycující Mladou Boleslav v roce 1602.

Křest, na který je veřejnost zvána, proběhne ve čtvrtek 13. prosince ve velké zasedací síni staré radnice od 17 hodin.

Autor: Martin Weiss

7.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ředitel infocentra v Mladé Boleslavi Gérard Keijsper

Šéf mladoboleslavského infocentra: Metalová cesta nadchla na internetu celý svět

Kateřina a Jana Hladíkovy z Mladé Boleslavi - mistryně České republiky v cross country, nebo-li v terénním závodě na horských kolech.
7

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

OBRAZEM: Pohádkový statek na Blatech: Chovají zde i lamy alpaky

V samotném srdci Českého ráje na úpatí Prachovských skal se nachází rodinný statek Blata Český ráj, který je domovem nejen pro dostihové koně, ale také pro lamy alpaky, kozy domácí nebo oslíky holandské. Právě s těmito a dalšími zvířaty, které tu majitelé chovají od roku 2011, se mohly seznámit děti z divadelního tábora, který se koná v blízkosti statku. Malí návštěvníci se od majitelky dozvěděli nejen spousty zajímavostí ze života zvířat, ale také mnoho informací o jejich chovu a práci na statku. Velký obdiv pak u táborníků sklidili dostihoví koně.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení