VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S Boleslavským deníkem na návštěvě: dnes ve Vinci

Vinec - Obec, která je u Mladé Boleslavi tak blízko, že ji mnozí považují za příměstskou část, je v řadě ohledů zvláštní.

25.3.2015 2
SDÍLEJ:

Starosta Vince Vladimír ŠtechaFoto: Deník / Šárka Charousková

Přinejmenším tím, že jedna část leží hluboko v údolí, zatímco k druhé musí člověk vyjet nahoru řadou serpentin. Právě poloha zdejším lidem poněkud komplikuje život, jak prozradil starosta Vince Vladimír Štecha. Ten je ve svém úřadu už čtvrté volební období, takže všechny „bolístky" obce zná opravdu důvěrně, stejně jako ostatní zastupitele.

Kromě běžných úprav silnic nebo vybudování autobusových zastávek , což se odehrálo v minulých letech, stojí Vinec nyní před důležitým úkolem.

Co je u vás v obci nového, jaké plány máte pro letošní rok?

Z toho, co je pro nás opravdu hodně aktuální, musím určitě zmínit akci, kterou jako obec spolufinancujeme s firmou Vodovody a kanalizace (VaK). Jde o to, že v horní části obce je velmi malý tlak ve vodovodním řadu. Tento problém by zmíněná akce měla vyřešit, a proto se na tom částečně finančně podílíme i my jako obec.

Problémy nejspíš pramení z nezvyklé polohy?

Přesně tak, Vinec je v tomhle hodně specifický. Zatímco ve spodní části obce musejí mít lidé protipovodňové zábrany, na kopci je velký problém s vodou. Navíc se zde staví nové rodinné domy, a při tlaky, který je v současném řadu, se skutečně může stát, že vanu napouští dvacet minut.

Jak to tedy budete konkrétně řešit?

Musí zde být postaven úplně nový vodovodní řad. Těch úprav, týkajících se vody, je víc. Jelikož se v té lokalitě staví, vznikly už zde tři domy a celkem by jich mělo být devět nebo deset, je to opravdu nezbytné. Jsem moc rád, že se to konečně povede zrealizovat, protože to je věc, která Vinec trápila opravdu už dlouho.

Předpokládám ale, že máte i další plány, co by bylo v obci potřeba udělat?

To samozřejmě ano, ale stejně jako v jiných menších obcích, všechno je to otázkou peněz. V nadsázce vždycky tvrdím, že kdybychom dostali dvacet milionů korun, nebyl by problém je tady proinvestovat a obec by byla spokojená. Snažíme se všechno financovat z vlastních zdrojů, takže to jde pomalu. V plánu je nyní také nové veřejné osvětlení, protože to současné už opravdu dosluhuje a na některých místech funguje už jen silou vůle.

Kdy to plánujete zrealizovat?

Projekt na to už máme také zpracovaný, rádi bychom letos už začali a příští rok zkusili na další část získat dotaci. Rozpočet na to je totiž kolem pěti milionů, přičemž my v obci hospodaříme zhruba se jedním a půl milionem ročně.

Vypadá to, že blízkost Mladé Boleslavi by mohla být pro Vinec výhodou, je to tak?

Jak jsem už říkal, na jednu stranu je to poměrně strategická poloha. Za prací do Boleslavi to mají lidé blízko, jezdí nám se prakticky městská doprava, na kterou si také přispíváme… Nejezdí tu žádná nákladní doprava a je tu klid, V tomhle to výhoda je. Na stranu druhou si ale řada lidí myslí, že jsme příměstskou částí Boleslavi, a občas se stane, že nám sem přijedou Boleslaváci a naplní naše kontejnery odpadem. To je pak pro nás docela problém a výhody polohy jsou stranou.

Vedle obecního úřadu jsem si všimla otevřeného obchodu, teď jste zmínil městskou dopravu, co ještě obyvatelům nabízíte?

Tak kromě obchodu tady funguje i hospoda, a dobře nám fungují i spolky, zejména to jsou hasiči. Ve spolupráci s nimi se tu konají hasičské dny, pro děti pořádáme třeba noční stezky odvahy, organizujeme i společné zájezdy, například do Polska, do německých Drážďan, jezdíme i do divadla do Boleslavi nebo do Prahy… Kromě toho dobře funguje TJ Sokol, který se na dění u nás také podílí.

Mají místní lidé o podobné akce zájem?

Určitě si nemohu stěžovat, lidé tady s obcí žijí. Kromě toho, co jsem vyjmenoval, pořádáme i další pravidelné akce jako je pálení čarodějnic, mikulášská nebo vánoční koncerty v kostelíku svatého Mikuláše. Místní na akce chodí rádi a líbí se jim to. Nadšené jsou samozřejmě zejména děti, ty by nejraději chtěly podobnou akci každý týden. Jsem také velice vděčen těm, kdo s realizací pomáhají, připravují kostýmy, odměny a podobně, přece jen té práce kolem je docela dost a oni to dělají ve svém volném čase.

Máte v obci i nějaké prostory, kde se lidé mohou scházet?

Před pár lety se nám podařilo získat do vlastnictví budovu, v níž sídlí obecní úřad. Je to bývalá škola, obrovská budova, kterou by byl nesmysl využívat jen jako úřad. Budovu na školu přestavěla rodina Markova v roce 1901, a pak ji věnovala obci. Tato rodina vůbec významně ovlivnila obec, v roce 1903 to byli právě oni, kdo pro obec vybudoval vodovod.

Jako školu ji už nějaký pátek nevyužíváte, co v té budově kromě úřadu je?

V jedné z bývalých tříd máme knihovnu, kde si lidé mohou jednou za týden půjčovat knížky. Pak je tam další místnost, kde se odehrává třeba turnaj v ping-pongu. Jednu místnost mají i hasiči, a pak tam sídlí obchod. Je to obrovská budova, rádi bychom předělali podkrovní prostory, které jsou nevyužité, mohl by tam vzniknout byt nebo zázemí pro Sokol. Plánujeme ji i zateplit, ale to už je v delším časovém horizontu. Projekt na to máme také a rozpočet je okolo 3,5 milionu, takže to uděláme, až budou peníze.

Mluvil jste o tom, že u vás žije zhruba 240 obyvatel. Jde spíš o starší nebo mladší rodiny?

Převažují starší lidé. Přistěhovaly se sem sice dvě mladé rodiny, ale to je málo. Kdysi míval Vinec asi 550 obyvatel, ale to už někdo těžko docílíme. Plánovaná výstavba by to sice mohla změnit, ale opravdu jen trochu.

Autor: Šárka Charousková

25.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZBAVIT SE STRACHU z ošklivě vypadajících poranění a zachovat v krizové situaci chladnou hlavu, to bylo cílem Dnů pro záchranu života, které na boleslavské 9. základní škole zvané Pastelka uspořádali profesionální záchranáři ze vzdělávací společnosti Zdrav
10

OBRAZEM: Děti se učily zastavit krvácení

Alegorická inscenace vycházející ze sonetů Williama Shakespeara v režii Jakuba Nvoty.
23

Na jevišti ožijí sonety Williama Shakespeara

V Boleslavi řeší pohárovou blamáž. Týmu hrozí pokuty

Mladá Boleslav – Vypadnutí v semifinále fotbalového MOL Cupu s druholigovým soupeřem nezůstalo v Mladé Boleslavi bez odezvy. Pokud tým trenéra Svědíka nesplní sportovní cíle stanovené před sezonou, do které šel s ambicemi vybojovat účast v pohárové Evropě, pocítí to fotbalisté i členové realizačního týmu na svých výplatách.

Král: Touha po změně byla cítit ze všech stran

Střední Čechy /ROZHOVOR, ANKETA MEZI TRENÉRY/ – Šéf sportovně-technické komise středočeského hokeje Deníku přiblížil zrod nového modelu krajské ligy.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

KRÁTCE: Čarodějnice uzavřou dráhu

Bakov nad Jizerou – Oblíbená in-line dráha v areálu bakovského Volnočasového areálu bude v neděli 30. dubna od 12 hodin uzavřena. Bruslaři si budou muset sportovní aktivity naplánovat buď na dopolední hodiny, nebo vyzkoušet jiné místo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies