VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozpočet? Město chce vyšší pokuty i prodej pozemků

Mladá Boleslav - Zastupitelé Mladé Boleslavi schválili příjmy i výdaje města na letošní rok.

10.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Zastupitelé Mladé Boleslavi dnes v podvečer schválili rozpočet na rok 2011. Politici počítají s výdaji i příjmy ve shodné výši 960,7 milionu korun. Opozici se ale některé položky rozpočtu nelíbí.

Investovat se bude, ale méně

„Za hlavní investice považujeme dokončení rekonstrukce Staroměstského náměstí a stavbu podzemního parkovacího domu na tomto náměstí, dále chystáme investici do cyklostezky v ulici 17. listopadu, dokončení zateplení 7. základní školy, revitalizaci lokality Nového parku, úpravu křižovatky v Pražské ulici, atd., “ sdělil náměstek primátora odpovědný za finance Adolf Beznoska (ODS).

Město má podle něho připravené prostředky také na zahájení stavby součástíseverovýchodní tangenty, první etapy metalové cesty a významné částky půjdou také dopříměstských částí či komunikací.

Město naopak škrtalove výdajích na samotný provoz. „Co se týče provozních nákladů, držíme se na absolutním minimu, které lze udržet jen asi jeden až dva roky, pak bychom je museli korigovat, aby byly udržitelné,“ zdůraznil náměstek Beznoska.

Příjmy? Prodej pozemků i pokuty

Přestože vedení města je jasné, že příjmy nejsou ideální, počítá s oživením ekonomiky a růstem daňových příjmů o 2 procenta. Rozpočet má posílit i silnější prodej majetku, který je však podle opozice nadhodnocený. „Položka příjmy je příliš nadhodnocena, a obáváme se růstu schodku na 50 milionů korun. Vycházíme z analýzy hospodaření loňského roku. Na výdajích nám vadí špatná struktura,“ řekl zastupitel Karel Horčička (ČSSD).

Opozici se například nelíbí, že město počítá s příjmem z prodeje pozemků ve výši 70 milionů korun. „Je to nereálné, prodej pozemků by vyšel na cca 10 hektarů. Přijde mi to jako snaha ooptické snížení schodku rozpočtu,“ dodal zastupitel a poslanec Jan Hamáček (ČSSD).

Vedení města však kritiku odmítá s tím, že je téměř jisté, že se daná plocha pozemků podaří prodat. „Snažíme se přitáhnout investory. Přiznávám, že se nám poslední 4 roky nedařilo prodávat pozemky, jak bychmo si přáli, ale letos počítáme s větším zájmem investorů,“ uvedl primátor města Raduan Nwelati (ODS). Podle náměstka Beznosky je navíc možnost, že dojde k prodeji i některých pozemků pro novou bytovou výstavbu.

Z diskuze zastupitelů navíc vyplynulo, že městská policie plánuje vybrat o něco více peněz na pokutách s cílem zajistit čisté město. „Očekáváme zvýšení výběru pokut ze strany městské policie za znečišťování města odpadky a plasty,“ řekl náměstek primátora Beznoska. Za vyhození odpadku vás tak již nečeká jen symbolická stokoruna, ale zřejmě vyšší částka tak, aby se pokutu případně vyplatilo vůbec vymáhat. „To se nám moc nelíbí, obáváme se, že tento postup povede ke zvýšení šikany občanů,“ řekla zastupitelka Jiřina Hančarová (ČSSD).

Vedení města oponuje: "Pokud někdo dodržuje pravidla a je slušný, městská policie si jej nebude všímat, nebude jej otravovat. Pokud kolem sebe bude někdo vyhazovat odpadky a dělat nepořádek či pohoršení, bude to řešeno strážníky, na tom není nic špatného,“ reagoval Nwelati.

Město bude i v roce 2011 splácet řadu úvěrů, některé vlastní a jiné i z minulých volebních období. Počítá se s uhrazením platby 39,9 milionu korun úvěru na zahloubení železnice na Slovance, 7,9 milionu na úvěr spojený s pracemi na vysokoškolském areálu na Karmeli. Dále město splácí dva úvěry ve výši 44 a 72 milionů korun (platby 4,4 a 7,2 milionu korun).

Autor: Pavel Svačina

10.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Park Štěpánka v Mladé Boleslavi.
25

OBRAZEM: I taková je Štěpánka

V září se bude v Boleslavi sportovat zadarmo

Mladá Boleslav - V rámci Týdne sportu zdarma, který se uskuteční ve dnech 18. až 24. září v Mladé Boleslavi, budou moci lidé navštívit nejrůznější sportoviště ve městě, a to zcela bezplatně.

KRÁTCE: Na Putně poteče whiskey

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Patříš k plotně! slyšela další fotbalová rozhodčí

Střední Čechy – Nejvyšší fotbalová soutěž řešila podobný skandál loni na podzim a byl z toho pořádný poprask, když sparťané Vácha s Koubkem poslali po utkání v Brně rozhodčí Ratajovou k plotně. Obdobný a ještě daleko drsnější výrok na adresu ženy s píšťalkou měl ve druhém kole soutěží padnout také ve středočeském fotbale.

Na Sychrově padaly i letos nové české rekordy

Sychrov – Podařilo se! Liberecký kraj se znovu ocitne v České knize rekordů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení