VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Nikdy není pozdě, stačí tenisky a odhodlání

Mladá Boleslav - Lucie Nováková se aerobiku věnuje dvacet let. Na svém kontě má řadu úspěchů, ale v poslední době se věnuje především tréninku žen, které se rozhodly začít se sportem i závoděním později…

23.1.2013
SDÍLEJ:

Trenérka Lucie NovákováFoto: Welness team Lucie Novákové

Rozhodnout se, že v pětatřiceti začnete závodit v aerobiku? Na první pohled šílený nápad. Ale když si za ním člověk jde, není to vůbec nemožné. Přesně pro takové nadšence totiž existuje v Boleslavi takzvaný welness team. Jeho trenérka Lucie Nováková v rozhovoru prozradila, co je k tomu vlastně potřeba a jak moc je to náročné.

Jak jste se k aerobiku dostala vy sama?

Já se mu věnuju už dvacet let, začínala jsme jako malá holčička v nějakých pěti letech s gymnastikou. Začala jsem atletickou přípravou, prošla jsem baletem, sportovnímu aerobiku jsem se věnovala vrcholově, mám i nějaké úspěchy z mistrovství republiky… Je toho zkrátka opravdu hodně.

A jak jste se dostala k trénování a právě zmíněnému wellnes aerobiku?

O tuhle stránku sportu jsem se začala zajímat někdy v šestnácti letech? Absolvovala jsem různé kurzy, snažím se vzdělávat a pracovat na sobě, a zhruba od dvaceti let se věnuji trénování. Dělám jak klasický „komerční" aerobic, tak cvičím také malé holčičky, no a v neposlední řadě trénuju i tým welness aerobiku.

Co si pod pojmem welness aerobic vlastně máme představit? Jako laik tenhle termín vůbec neznám.

V podstatě jde o to, že tahle kategorie je určena ženám, které se rozhodly začít, i třeba ve vyšším věku, a mají chuť něco dokázat, naučit se, vylepšit si postavu a také změřit síly s podobně naladěnými sportovkyněmi.

To znamená, že k vám může přijít, když to přeženu, paní od sporáku?

Přesně tak! Týmy pro tuhle kategorii jsou šesti až osmičlenné, a opravdu jsou v nich holky, které se aerobiku nevěnovaly, ale chtějí začít. Máme mezi sebou dokonce i jednu babičku!

Věk tedy také není limit, žádné hranice nemáte?

Wellnes aerobic, nebo přesněji podle nového názvosloví „fitness týmy III. stupně", má podmínku, aby věkový průměr družstva byl 25 let. Znamená to tedy, že můžeme mít osmnáctiletou holčinu i čtyřicetiletou dámu. Nejstarší člence, která s námi cvičila, bylo pětapadesát let.

Jak často trénujete?

Vzhledem k tomu, že nejde o profesionální sport ani závody, trénujeme dvakrát až třikrát týdně. Scházíme se na boleslavské 6. základní škole, vždycky v pondělí a ve čtvrtek, někdy i v další termín.

Co si myslíte, že ženy k tomuhle druhu sportu přitahuje?

Já si myslím, že je to šance zkusit závodit, když nikdy předtím tu možnost neměly. Prostě si holky obléknou dres a najdou se v tom! Jde o to, že to není klasické závodění ve smyslu, v němž jsme ho zažila třeba já, založené na každodenním drilu. My také dřeme, ale je to spíš formou zábavy. Schází se nám tu maminky, studentky, babičky… a mají možnost ukázat všem, že nikdy není pozdě.

Co bych potřebovala, kdybych se chtěla stát členkou vašeho týmu?

Určitě chuť cvičit a motivaci něco dokázat. Vezměte si tepláky nebo jiné pohodlné oblečení, tenisky. a přijďte k nám. Všechno ostatní vás naučíme. Na soutěže máme samozřejmě dresy, které si necháme šít, ne každé boty jsou na aerobik vhodné, ale to není na začátku vůbec zapotřebí řešit.

Vaše největší úspěchy?

Vzhledem k tomu, že jde o poměrně nový typ sportu, tak je docela populární a těch soutěží je celá řada. Máme na svém kontě i stříbrné a bronzové umístění, na zlato teprve čekáme. Ale věřím, že se to povede, holky jsou hrozně šikovné.

Je možnost vás vidět i jinde, než jen na soutěžích?

Určitě, moc rády vystupujeme na různých akcích například na plesech, zejména na těch vesnických, ale třeba se účastníme tradiční charitativní akce Dáda Days a podobně…

Jak dlouho nacvičujete sestavu na soutěž?

Nová sestava trvá nacvičit zhruba půl roku, to je stejné jako u profesionálních závodnic. Ono se to nezdá, vystoupení trvá sice obvykle dvě minuty, ale ta práce za tím, která není vidět, je opravdu náročná.

Autor: Šárka Charousková

23.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závody chrtů na Krásné louce se odehrály 19. srpna.
68

Na Krásné louce závodili chrti

Okoř 2017. Eddie Stoilow
58

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Šéf mladoboleslavského infocentra: Metalová cesta nadchla na internetu celý svět

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Mladá Boleslav není pouze průmyslovým městem, což dokazuje i unikátní Metalová cesta. Jedinečné kovové sochy v mladoboleslavských ulicích lákají do města turisty a na internetu je obdivují lidé z celého světa.

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Mladá Boleslav – Tahle rodina si život bez sportu neumí představit. Přesněji řečeno život bez kola.

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení