VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Restaurovanou faru opět zkontrolovali odborníci

Dolní Krupá - Stavební a rekonstrukční práce na dolnokrupské faře jsou v plném proudu. Odborníci si při kontrolním dnu prohlédli aktuální stav a diskutovali nejen o technologii ošetření omítek, ale také o osvětlení před farou.

17.5.2016
SDÍLEJ:

NA FAŘE aktuálně pokračuje i obnova zdejší zdi.Foto: obec Dolní Krupá

ontrolní den má za sebou rekonstruovaná fara v Dolní Krupé. Aktuální stav prací zhlédla nejen restaurátorka Lucie Matějková, ale také ředitel Muzea Mladoboleslavska Luděk Beneš či Eva Vyletová ze středočeského Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu.

Co se týče exteriéru, tam se začalo s obnovou farní zdi. Tu je potřeba z větší části demontovat a teprve poté uvést do původního stavu. Ovšem, letos se pravděpodobně celá rekonstrukce zdi nerealizuje. Omezujícím prvkem jsou finance.

Důležité ale je, že Lucie Matějková nejenže představila všechny své provedené sondy v interiéru fary, ale pokračovala i v nových. Díky tomu už dříve odkryla v patře fary vzorky dekorativních výmaleb, které zdobily zdejší farní místnosti v minulosti. Některé pochází dokonce z poloviny devatenáctého století.

Pochopitelně se uvnitř otevřela bohatá diskuse. Odborníci mluvili nejen o možných technologiích ošetření vnitřních omítek a výmaleb. Z debaty například vzešlo, že ve dvou místnostech v patře výhledově zrestaurují odkryté výmalby. Dále projednávali také varianty osvětlení návsi před farou.

U vjezdové brány do farní zahrady je vyprojektované sociální zařízení, které by mělo být přístupné i z vnější strany pro účely obce.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
17.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ilustrační foto.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení