VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitelé: školy stoprocentně zabezpečit nelze, shodují se

Mladoboleslavsko - Kamery, čipové karty nebo fyzický dohled školníků a učitelů. Do budov místních škol nikdo jen tak lehce nevnikne

4.11.2014 1
SDÍLEJ:

Učitelé kontrolují, kdo vchází do školy, úplně je zavřít ale nelzeFoto: Danuše Krčová

Pětatřicetiletá Miroslava Kohoutová vozí každé ráno dceru Adélu před jednu z mladoboleslavských základních škol. „Máme společnou cestu. Dokud nebude chodit do některé ze tříd na druhém stupni, nic asi měnit nebudeme. Aspoň mám jistotu," vysvětlila Miroslava Kohoutová, která pracuje jako sekretářka.

Maminka ale neodjede dříve, než se za její dcerou zavřou dveře. Kontroluje, jestli Adéla opravdu šla do školy a po očku sleduje, kdo do budovy ještě vstupuje.

Poté, co před dvěma týdny na Střední školu obchodní a služeb ve Žďáru nad Sázavou vnikla spolu se studenty ozbrojená šestadvacetiletá psychicky nemocná žena a pobodala tři studenty, jsou obezřetnější nejen rodiče.

Budovy, kde se každý den pohybují stovky dětí, střeží jako oko v hlavě také sami učitelé. Ředitelé se ale shodují na jednom: stoprocentní zabezpečení ale zajistit nejde.

Základní školu na Komenského náměstí v Mladé Boleslavi prověřila před několika dny také školní inspekce. „Šlo o kontrolu, kterou si přál provést ministr školství. Prošli jsme bez problémů, takže je vidět, že u nás vše funguje," sdělil ředitel Roman Král.

Upozornil, že žák ani žádná cizí osoba se do budovy nedostanou před začátkem vyučování, tedy před 7.40 hodin. U hlavních dveří, které vedou do vestibulu, drží pravidelně každé ráno službu někdo ze zaměstnanců školy. „Máme zajištěný fyzický dohled, a to buď od školnice, nebo některé z učitelek," popsal způsob kontroly ředitel s tím, že nikdo ze zaměstnanců nevpustí do budovy nikoho, kdo se mu zdá podezřelý.

Zavřít školu nelze

Souhlasí ale s tím, že je dobré udělat takové opatření, které zamezí dalším podobným tragickým událostem. Úplně zavřít školu ale podle něj nelze. Bylo by to v rozporu s jejím posláním, tedy tím, že je otevřenou organizací.

Úplně nejlepší je mít neustálý přehled o tom, kdo se po budově pohybuje. „Proto u nás o přestávkách fungují dozory. Učitelé nejen kontrolují, zda se děti připravují na hodinu, ale vidí i osoby, které by se mohly případně skrýt mezi pohybujícími se žáky," poznamenal Roman Král.

Přehled mají i o tom, kdo, kdy a s kým odchází ze školní družiny. Není možné, aby dítě opustilo třídu samo. Vždy ho musí vyzvednout ten, kdo je zapsaný na zápisním lístku, tedy buď rodiče, nebo osoby, které mají písemné svolení zákonného zástupce.

Podobný způsob mají zavedený také v Mnichově Hradišti. Například v Základní škole ve Studentské ulici chrání děti nainstalované kamery.

„Každý, kdo k nám přijde, musí nejdříve zazvonit a ohlásit se. My pak na monitoru, který je v kanceláři, vidíme dotyčnou osobu. A my ji buď pustíme, nebo jí neotevřeme. Ráno je v šatnách také učitelský dozor, který na všechny žáky ještě před začátkem vyučování dohlíží," řekl ředitel Vladimír Čermák.

Dle jeho zkušenosti se ve škole stává jen minimálně, že zaměstnanci narazí na někoho, kdo sem nepatří. Obezřetní ale musí být. Kromě žáků a jejich rodičů, které učitelé znají od vidění, se mohou po škole pohybovat také lidé, kteří jdou do jídelny platit obědy.

Stejně jako ostatní ředitelé si myslí, že školu úplně uzavřít nelze. „Nikdy si ale nemůžete být jisti, zda se podobný čin nestane. Naše opatření ale nasvědčují tomu, že by k ničemu takovému dojít nemělo. Přece jen kamerový systém je dostatečné zabezpečení," sdělil dále Vladimír Čermák.

Sousední gymnázium má kromě kamer u vchodových dveří také čipové karty pro studenty. Bez nich se do budovy nikdo nedostane.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
4.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Park Štěpánka v Mladé Boleslavi.
25

OBRAZEM: I taková je Štěpánka

V září se bude v Boleslavi sportovat zadarmo

Mladá Boleslav - V rámci Týdne sportu zdarma, který se uskuteční ve dnech 18. až 24. září v Mladé Boleslavi, budou moci lidé navštívit nejrůznější sportoviště ve městě, a to zcela bezplatně.

KRÁTCE: Na Putně poteče whiskey

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Patříš k plotně! slyšela další fotbalová rozhodčí

Střední Čechy – Nejvyšší fotbalová soutěž řešila podobný skandál loni na podzim a byl z toho pořádný poprask, když sparťané Vácha s Koubkem poslali po utkání v Brně rozhodčí Ratajovou k plotně. Obdobný a ještě daleko drsnější výrok na adresu ženy s píšťalkou měl ve druhém kole soutěží padnout také ve středočeském fotbale.

Na Sychrově padaly i letos nové české rekordy

Sychrov – Podařilo se! Liberecký kraj se znovu ocitne v České knize rekordů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení