Jenže již delší dobu koketovala s politikou. V současné době působí jako krajská zastupitelka Libereckého kraje a do minulých voleb zastávala post místostarostky Semil. Loňské povolební vyjednávání poslalo stranu Volbu pro Semily, kde byla lídrem, do opozice.

Po politickém zemětřesení, které se ve městě nedávno utišilo, volilo vedení novou starostku. Tamní zastupitelé dali moc právě do rukou Leny Mlejnkové, která v tu dobu ale již působila na radnici v Mnichově Hradišti a pracovala na důležitých dokumentech pro město. Jejím úkolem byla například tvorba strategického plánu.

Co bylo hlavním důvodem jejího odchodu? Stabilizace semilské nemocnice, v níž hrozilo, že šest lékařů podá ke konci března výpověď a s nimi odejde i část vedení. Pokud by došlo k naplnění černého scénáře, omezila by se zdravotnická péče, v nejhorším případě by dokonce došlo k zavření některých oddělení.

„Bylo to pro mě těžké rozhodnutí a měla jsem na něj velice málo času. Do poslední chvíle nemohlo být jasné, jak se situace vyvine. Mnichovo Hradiště je velikostí i nastavením velice podobné Semilům a já bych ráda ve spolupráci pokračovala," komentovala Lena Mlejnková své rozhodnutí.

Dodala, že vzniklou situaci nemohl nikdo předvídat. „Nebylo jednoduché narychlo zvolit a určit priority. Důvodem je jen budoucnost semilské nemocnice," vysvětlila s tím, že proto došlo na zastupitelstvu k výměně vedení města a odstoupení některých zastupitelů. Ona jako lídr strany byla nominovaná na starostku města.

Čára přes rozpočet?

Tím však trochu udělala čáru přes rozpočet Ondřeji Lochmanovi, který s ní na radnici počítal. „Zkušenosti Leny Mlejnkové bylo přesně to, co město potřebovalo. Její ztráta znamená dočasné zpomalení nastartovaných změn. Úřad v oblasti rozvoje přišel z hlediska zkušeností a motivace o nejlepšího člověka," řekl starosta Mnichova Hradiště.

Ondřej Lochman o problémech v semilské nemocnici samozřejmě věděl. O zvolení Leny Mlejnkové do čela města se dozvěděl ještě v průběhu jednání tamních zastupitelů přes textovou zprávu.

Projektová manažerka dle svých slov práci pro Mnichovo Hradiště nechce ale rozhodně pověsit na hřebík. „Jsem připravena pokračovat v práci a dotáhnout do konce započaté projekty. Zásadní je například strategický plán. Ráda bych pomáhala i jako konzultant k tématům odpadového hospodářství, krizového řízení a správy majetku města," vyjmenovala činnosti, které je schopná zvládnout s časově náročnou pozicí.

Přestože na radnici pracovala zhruba měsíc, lze vidět dílčí úspěchy. Lena Mlejnková se podílela na přípravě podkladů pro jednání zastupitelů, dále podávala žádosti o dotace na zateplení či poradila s přípravou materiálů pro radní, potažmo zastupitele. „Mé dosavadní působení spočívalo hlavně v předávání zkušeností a nastavení postupů. Věřím, že i takto krátká doba byla přínosem," hodnotí bývalá projektová manažerka.

Podle starosty Lochmana brala příležitost na radnici jako další šanci. Plánovala například dostudování vysoké školy tak, aby znalosti odpovídaly pracovnímu zaměření. Přesto ji post starostky lákal.

Na starostku až za čtyři roky

„Chtěla o něj usilovat až za čtyři roky. Jít nyní do této funkce, pokud vezmeme v úvahu situaci v semilské nemocnici a atmosféru v zastupitelstvu, považuji pro ní osobně za ne zcela výhodnou situaci. Dokážu to ale plně pochopit," konstatoval Ondřej Lochman.

Nyní je před městem důležitý úkol musí vybrat tajemníka. Až bude tato povinnost za nimi, začnou se soustředit i na hledání nového projektového manažera, který dokáže s radnicí pracovat na dotační politice, investičním rozvoji a strategických změnách.

„Neskrývám názor, že bez změn v týmu úřadu nebudeme schopni slibované změny provést. Vedení města se musí dokázat opřít o schopné a motivované lidi, kteří pro město dýchají. Akce z hlediska města se na chvíli zpomalí, ale rozhodně se nezastaví," dodal Ondřej Lochman.

Na čem se v tuto chvíli pracuje v Mnichově Hradišti, můžete sledovat na pondělním zastupitelstvu, které začíná v 17 hodin v sále Klubu.