„Podpora vzdělávání zaměstnanců ve firmách bude probíhat do konce září letošního roku. V současné době oslovujeme jejich vedení nejen prostřednictvím datových schránek, ale také emaily," řekl Pavel Krpálek, ředitel Kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR v Mladé Boleslavi.

Projekt umožní zaměstnavatelům i osobám samostatně výdělečně činným získat (při splnění daných kritérií) příspěvky na vzdělávání nebo rekvalifikaci zaměstnanců.

Jak dále uvedl, do projektu mohou vstoupit ti podnikatelé, kteří v meziročním srovnání nezaznamenali vyšší pokles tržeb než patnáct procent.

„K 20. únoru komise přijala pětasedmdesát žádostí. Podpora tak směřuje k devíti firmám, kterým na úhradu nákladů pošleme přibližně 8,4 milionu. Firmy za ně zlepší kvalifikaci celkem 431 lidem," dodal s tím, že pokud se podnikatelé či firmy chtějí připojit se žádostmi, nebo se chtějí jen poradit, lze se obrátit na Danu Lejdarovou, specializovanou projektovou pracovnici Kontaktního pracoviště Mladá Boleslav. Do její kompetence tento projekt spadá.

Jak probíhá kurz?

Kde a jak se kurz uskuteční záleží na konkrétních možnostech firmy, ale i na následně sepsané smlouvě s úřadem práce.

Do projektu se zapojil například jeden z dodavatelů společnosti Škoda Auto, závod Faurecia. V něm vyrábí sedadla, součásti automobilových interiérů či výfukové systémy.

„Dosud se do vzdělávání přihlásilo čtyřicet zaměstnanců. Ohlas od nich je pozitivní, mají zájem zvyšovat si kvalifikaci," zhodnotila Kateřina Roudnická ze společnosti Faurecia s tím, že školení vedou odborní lektoři.

V jejich případě vzdělávání zaměřili na technické záležitosti, zejména na prohloubení znalostí v oblasti hydrauliky, obsluhy, údržby a programování vstřikovacích strojů.

Přestože je ve Středočeském kraji nezaměstnanost dlouhodobě spíš nízká, stále převažuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků v technických oborech. Vzdělávání proto zaměřili na pozice nasazovač, seřizovač a dělník údržby.

Projekt ještě běží

Protože projekt stále ještě neskončil, je podle Kateřiny Roudnické ještě brzy na závěry a hodnocení. „Zaměstnanci získané znalosti využijí v každodenní práci a díky absolvovaným školením se zvýší i jejich kvalifikace na trhu práce," dodala. Věří, že se jejich snaha projeví i při revizi mzdy, kterou připravují v příštích měsících.

Podobné zkušenosti mají i v Družstevních závodech Dražice, kde vyrábí ohřívače vody a bojlery. Zde se školení zúčastnilo sedmdesát devět zaměstnanců. „Po absolvování zkoušek jsme získali svářeče, údržbáře, mistra výroby, dále svářeče, který má certifikát s mezinárodní platností a také svářečského operátora," vyjmenovala Miluše Kellerová z DZ Dražice s tím, že projekt měl zajistit dostatek odborných pracovníků pro svařování nových produktů.

Koho do vzdělávání vybrat pomohl firmě audit. Ten zmapoval požadavky pracovních pozic a odborné způsobilosti zaměstnanců.