VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přívalové deště zaplavily na Boleslavsku sklepy i ulice

Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ - Zaplavené ulice, ale také dvory a sklepy obytných domů. Takové jsou následky vydatného deště v noci z pátku na sobotu v Mladé Boleslavi.

14.8.2010
SDÍLEJ:

Hasiči ze Sukorad od rána staví protipovodňové zábrany v obci.Foto: Deník/Tomáš Ježek

Největší škody přívalový liják napáchal v Mladé Boleslavi, v příměstské části zvané Maroko. Tam k ránu voda zalila ulice a pronikla do sklepů tamních domů. Tamním občanům na pomoc vyjeli hasiči. „Odčerpávali jsme tam vodu z osmi sklepů,“ potvrdil operační důstojník HZS Mladá Boleslav Zdeněk Bidzilian.

Půl metru v Podchlumí

„V půl šesté ráno jsme zjistili, že část Podchlumí je zaplavená vodou z polí v maximální výši 30 až 50 centimetrů. Bylo vidět, že kanály vodu odvádějí a občané zatím žádnou pomoc nežádali. Později se na místo dostavili hasiči, kteří odčerpávali vodu, firmou Compag byl přistaven kontejner a správa komunikací prověřovala propustnost kanálů,“ uvedl šéf mladoboleslavské městské policie Tomáš Kypta.

Hasiči zasahovali také v Libichově na Mladoboleslavsku, kde stékala voda z okolních polí do rybníka, který přetékal. Voda z něho pak zaplavovala nedaleký obydlený statek, vyplavila jeho dvůr a pronikla i do sklepení. „Museli jsme odčerpávat vodu ze sklepení, ale také z polí, aby již tolik další vody nestékalo do přeplněného rybníka,“ vysvětlili hasiči.

Čerpali vodu ze sklepů i polí

Dále dobrovolní hasiči bojovali s vodou v Hněvousicích na Mladoboleslavsku, kde voda stékající z polí zaplavila celou řadu novostaveb. Hasiči tam odčerpávali vodu hned z několika domů najednou.

Další problémy napáchala voda přímo v Mnichově Hradišti v Jiráskově ulici, která se navalila do jednoho domu a také do velkého penzionu. „Naštěstí nevystoupila až do restaurace v přízemí, ale dostala se do sklepů,“ informovala reportérka Deníku z místa. Hasiči ihned začali s odčerpáváním vody a zároveň bránili dalšímu stoupání hladiny vody stěnou z pytlů s pískem.

„Máme také hlášeno mnoho popadaných stromů, ty postupně odstraňují naše profesionální jednotky,“ dodali hasiči.

Hasiči staví stěny z pytlů s pískem

Běsní také říčka Klenice, která protéká částí Mladoboleslavska. Například u Židněvsi se rozlila a vytvořila jezero o průměru kolem 15 metrů. Nezbývá přitom mnoho, aby zaplavila místní sportovní areál.

Problémy mají také v Sukoradech na Mladoboleslavsku, kde hasiči už od sedmi hodin ráno staví stěny z pytlů s pískem. „Díky tomu, že jsme začali včas stavět stěnu, tak se voda nedostala k domům,“ říká velitel zásahu Martin Šolc. I zde působí problémy jindy naprosto klidná říčka Klenice protékající v těsné blízkosti obce.

V jezero se proměnila také lokalita u obce Bechov, kde už pole absolutně nestíhají vsakovat vodu a vytvořila se tam proto obrovská kaluž. Voda z polí se valí také obcí Rohatsko, a blíží se i k čistírně odpadních vod, která by tím mohla být poškozena.

Vyplavená sociální poradna potřebuje vysoušeče

Podle nejnovějších informací byla při pátečním přívalovém dešti vyplavena také Sociální poradna Mladá Boleslav. „Letos se to stalo již potřetí, ovšem dříve jsme si mohli vysoušeče zdarma zapůjčit od Magistrátu města Mladá Boleslav. Ten však nyní všechny své vysoušeče poslal do oblastí postižených povodněmi na severu Čech, takže nám pomoci nemůže. Stejně tak místní hasiči,“ podotkla ředitelka poradny Martina Brzobohatá.

„Voda k nám tekla pod dveřmi, okny i ze záchodové mísy. Sídlíme v suterénu, v provozovně máme veškerou techniku, dokumentaci klientů atd. I s vysoušeči trvá vždy zhruba měsíc, nežli vlhkost zmizí. Bez něho můžeme očekávat velkou škodu. Prosíme firmy i soukromé osoby, které by nám mohli pomoci, nechť se ozvou na tel. 774 607 840,“ uvedla Brzobohatá.

Řeka Jizera na Mladoboleslavsku zatím zůstává v klidu, neblíží se ani k prvnímu povodňovému stupni a zatím se v úseku Mladoboleslavska od Bakova až k Benátkám nad Jizerou nikde nevylila. Podle meteorologů by k tomu ani dojít nemělo.

Stav řeky monitoruje přímo v Mladé Boleslavi městská policie. „Vzhledem k meteorologické situaci strážníci MP opět soustřeďují svou pozornost a kontroly do míst, kde by občané a jejich majetek mohl být v ohrožení od přívalových vod. Kontroly jsou prováděny již od nočních hodin, a to v Podchlumí, Podlázkách – voda od Dalovic a Klenice,“ uvedl ředitel Tomáš Kypta.

Předpověď počasí: V neděli opět hrozí přívalové lijáky

Na celém území ČR hrozí od nedělních 10:00 do pondělního rána velmi silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami, očekává se vzestup hladin vodních toků. Místy může napršet kolem 50 mm, nelze však vyloučit ani úhrny vyšší, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bouřky mohou ojediněle doprovázet i kroupy a místy silné nárazy větru kolem 25 metrů za sekundu nebo i silnější. Vzhledem k očekávaným srážkám a zejména k aktuálnímu nasycení povodí očekávají meteorologové v českých regionech vzestupy hladin na 1. a 2. stupeň povodňové aktivity.

Dnešní noční deště zvedly hladiny řek zejména na Liberecku, kde vodní živel napáchal minulý víkend největší škody. Srážky by měly během dne ustávat. Zvláště nejvíce postižené oblasti by se však měly přichystat na nedělní deště, varují meteorologové.

Tomáš Ježek, Helena Fričová, Pavel Svačina, red-ds, Denik.cz, ČTK

Autor: Pavel Svačina

14.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Park Štěpánka v Mladé Boleslavi.
25

OBRAZEM: I taková je Štěpánka

V září se bude v Boleslavi sportovat zadarmo

Mladá Boleslav - V rámci Týdne sportu zdarma, který se uskuteční ve dnech 18. až 24. září v Mladé Boleslavi, budou moci lidé navštívit nejrůznější sportoviště ve městě, a to zcela bezplatně.

KRÁTCE: Na Putně poteče whiskey

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Patříš k plotně! slyšela další fotbalová rozhodčí

Střední Čechy – Nejvyšší fotbalová soutěž řešila podobný skandál loni na podzim a byl z toho pořádný poprask, když sparťané Vácha s Koubkem poslali po utkání v Brně rozhodčí Ratajovou k plotně. Obdobný a ještě daleko drsnější výrok na adresu ženy s píšťalkou měl ve druhém kole soutěží padnout také ve středočeském fotbale.

Na Sychrově padaly i letos nové české rekordy

Sychrov – Podařilo se! Liberecký kraj se znovu ocitne v České knize rekordů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení