VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politici z Boleslavska: vláda starostů je nesmysl

Mladoboleslavsko /ANKETA/ – Žádný senát, žádné vedení krajů, žádná obecní zastupitelstva. S ničím z toho Andrej Babiš, bývalý ministr financí a předseda hnutí ANO 2011, do budoucna nepočítá. Tedy alespoň ve své knize, v níž popisuje ideální vizi České republiky v roce 2035. Co si od zásadní proměny správy věcí veřejných slibuje? A co si o těchto názorech myslí jeho političtí souputníci?

14.7.2017
SDÍLEJ:

Magistrát města Mladá Boleslav.Foto: Deník/Martin Weiss

V rozhovoru pro Lidové noviny Babiš konstatoval, jak těžkopádný podle něj současný politický systém založený na koalicích je, a naznačil, jak jej i na úrovni obecních zastupitelstev zásadně zefektivnit – nechat rozhodování na jednom člověku: „Vždyť ty koalice se pořád rozpadají, pořád se mění a padají, stále se dělá nějaká politika, starosta musí pořád řešit nějaké spory. Podívejte se, jak začínala na počátku koalice v Praze. V minulém volebním období se starosta měnil dvakrát a koalice celkem třikrát. Co asi mohli stihnout?“

Voliči by v praxi měli na základě této myšlenky zvolit starostu v přímé volbě a ten už by si následně sám sestavil tým spolupracovníků a úředníků. Zvýšily by se tak jeho pravomoci, rychlost rozhodování, ale patrně i odpovědnost.

Jak zjistil Boleslavský deník, přinejmenším na Boleslavsku nemá revoluční myšlenka mezi politiky velkou podporu. A to ani mezi Babišovými straníky.

Poslanec za ANO 2011, krajský radní pro oblast dopravy a boleslavský zastupitel František Petrtýl ve vizi předsedy hnutí rozhodně nevidí snahu skutečně připravovat rozpuštění zastupitelstev a omezovat demokratické principy, na nichž je fungování současných zastupitelstev založeno.

„Těmito výroky měl Andrej Babiš na mysli hlavně to, že bychom se měli zaměřit na posilování pravomocí a zároveň odpovědnosti primátorů a starostů, kteří mají v současnosti v zastupitelstvu jen jeden hlas jako všichni ostatní,“ komentuje Petrtýl a dává předsedovi politického hnutí za pravdu v tom, jak časově náročné je získat v zastupitelstvech, která mohou ze zákona podle velikosti obce čítat od pěti do pětapadesáti členů, většinu hlasů. 

Starostu Kosmonos a rovněž člena ANO 2011 Jiřího Müllera úvaha o rušení zastupitelstev lehce zaskočila. „Při nejbližší příležitosti si o této myšlence s panem předsedou rád promluvím,“ řekl Deníku. Další, například dobrovický zastupitel a podnikatel Martin Verner, konstatovali, že se pro ně nejedná o novou informaci, odmítli ji ovšem komentovat.

Mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati, který na boleslavské radnici v dresu ODS sedí již třetí volební období, by posílení pravomocí starostů a primátorů uvítal. Už v minulosti navíc prohlašoval, že projekt, o jehož správnosti je přesvědčen, jednoduše musí prosadit i navzdory kritice z řad zastupitelů či občanů, takže v tomto bodě je s Babišem za jedno. Rušení zastupitelstev však odmítá.

Není pochyb o tom, že to, co Babiš navrhuje, by zcela změnilo komunální politiku. A stejně tak není pochyb o tom, že by nadále v první řadě záleželo na konkrétních lidech. Dnes také nalezneme v rámci regionu jak kolektivy zastupitelů, kteří jsou schopní jednat věcně, bez zbytečných průtahů a politikaření, tak zastupitelstva, jejichž jednání jsou pravým opakem. V budoucnu bychom tedy jistě našli jak města, kterým posílení pravomocí starosty prospělo, tak ovšem i uškodilo.  

Konkrétní představu, jak by měly v případě uskutečnění vize fungovat kontrolní mechanismy, Andrej Babiš zatím ve své knize nepřináší, a tak může působit znepokojivým dojmem, že by se výrazně zredukoval nejen počet lidí, kteří o městě či obci rozhodují, ale také počet lidí, kteří vidí do zákulisí tohoto rozhodování.

Podle předsedy hnutí ANO 2011 Andreje Babiše, by měli být nejvyšší kontrolní instancí samotní občané. 

„Když volíme přímo prezidenta, proč bychom nemohli volit přímo starosty nebo primátory?“ klade na závěr provokativní otázku k zamyšlení Andrej Babiš.

František Petrtýl
ANO, Ml. Boleslav
Pan předseda Babiš se inspiroval modely, které fungují v některých západních zemích, kde si primátor skládá svůj vlastní manažerský tým a v souvislosti s tím samozřejmě nese také větší zodpovědnost za řízení města. Ze strany pana předsedy jde o vizionářský pohled, rozhodně ale nemá ani jeden z nás v plánu rušit městská či obecní zastupitelstva. I když je skutečně pravda, že zvláště koaliční jednání v zastupitelstvech jsou často velmi komplikovaná a také časově náročná.

Raduan Nwelati
ODS, Ml. Boleslav
Nemám nic proti přímé volbě primátorů a starostů, ovšem samozřejmě i se zachováním zastupitelstev. Bez nich to nejde. Kromě jiného slouží jako určitá kontrola a pojistka. Já jsem se jako primátor nikdy necítil oslabený tím, že mám při rozhodování jeden hlas jako všichni ostatní zastupitelé, ale je pravda, že pokud by se primátor volil přímou volbou, měl by mít pravomoce o něco větší, aby se nestalo, že proti němu bude celé zastupitelstvo v opozici a primátor nebude mít šanci cokoliv prosadit.

M. WEISS, M. RŮŽIČKOVÁ

Autor: Martin Weiss

Mohli by řídit města pouze starostové?

ANO

32 hlasů

NE

125 hlasů

Hlasovalo: 157

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaromír Jágr
10

Jágr se vrátil a kouká dopředu. K Floridě se vracet nechce

Farma Čapí hnízdo na Benešovsku.
50

Kvůli svatbě Andreje a Moniky se do Čapího hnízda veřejnost nedostane

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

KRÁTCE: Na koupališti padl rekord

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

AKTUALIZOVÁNO

Koudelka bral zlato i bez rozcvičky

Malaga / Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ – Do Španělska si jel pro medaile. A cíl nakonec splnil. Mladoboleslavský atlet Vojtěch Koudelka si přivezl ze světových her transplantovaných sportovců jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili. „Na čtvrtce mě o zlato připravila špatně zvolená taktika,“ sypal si popel na hlavu po svém návratu boleslavský běžec, který závodí i s transplantovanou ledvinou.

František Jungmann: Byli jsme vandráci, neseděli jsme ale celý den u hospody

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Před třiceti lety se František Jungmann vracel do Českého ráje, kde s batohem na zádech po turistických stezkách i mimo ně nachodil pěšky stovky kilometrů, několikrát do roka. Tehdy netušil, že po Lounech, kde bydlel a pracoval v tamním pivovaru, se stane jeho osudem Pivovar Rohozec v samém srdci Českého ráje. V jeho čele stojí už dvanáct let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení